The Capitals: Polská státní firma Orlen kupuje regionální média

© Shutterstock/Bogdan Khmelnytskyi

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA

Státní společnost kupuje média. Petrochemická společnost Orlen, kterou vlastní stát, koupí 20 polských regionálních novin. V pondělí to oznámil generální ředitel firmy Daniel Obajtek. Kritici to považují za klíčový moment ve snaze vládní strany Právo a spravedlnost ovládnout polská média. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Orbán ve Varšavě. Maďarský premiér Viktor Orbán odcestoval do Varšavy, aby se sešel se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim a lídrem vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczynskim. Podle Orbána mají Polsko a Maďarsko velkou šanci „vyhrát“ jednání o rozpočtu, pokud se situace v následujících dnech vyvine tím správným směrem. Maďarský premiér to uvedl na tiskové konferenci po včerejší schůzce, kterou inicioval. Pozice Maďarska, Polska, německého předsednictví Rady a vlád některých dalších členských států jsou si v současné době blíž, než tomu bylo před pár týdny či dny, dodal Orbán. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Finální schválení bezpečnostní a obranné strategie. Dva strategické dokumenty, které byly v předchozí koalici blokovány Slovenskou národní stranou (SNS) pro jejich protiruské znění, dostaly od současné vládní koalice zelenou a čekají na finální schválení. Bezpečnostní a obrannou strategii vypracovalo slovenské Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo obrany. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Sasko-Anhaltsko blokuje zvýšení poplatků za vysílání. Po týdenním sporu v rámci vládnoucí koalice stáhnul lídr spolkové země Saska-Anhaltsko, Rainer Haseloff (CDU), návrh na zvýšení poplatků za službu veřejného vysílání o 86 centů. Ukončil tak krizi koalice a současně také zablokoval přijetí legislativy v celé zemi.

Spory v Sasku-Anhaltsku začaly poté, co část frakce křesťanských demokratů (CDU) naznačila, že bude blokovat návrh zákona a hlasovat po boku krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Nezaměstnanost nadále na vzestupu. Dopady ekonomické krize vyvolané covid-19 stále dávají zabrat trhu práce. V úterý bylo evidováno celkem 466 350 nezaměstnaných občanů a těch, kteří podstupují rekvalifikaci. Za poslední týden tak jde o nárůst o 9 153 osob. Nejpostiženějšími odvětvími jsou gastronomie, služby a prodej.

„K otevření obchodů v Rakousku již došlo, zákazníci se ovšem po měsíčním uzavření k nakupování vracejí pomalým tempem,“ uvedla zástupkyně vídeňské obchodní komory. „Čekali jsme jich víc,“ dodala. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Vysoké tresty za útoky z roku 2015. Žalobci požadují, aby soud lidem zapleteným do teroristických útoků na redakci časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 vyměřil vysoké tresty. Pro 14 obžalovaných navrhují tresty od pěti let vězení až po doživotí. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Regulace technologických gigantů. Británie v rámci reformy pravidel hospodářské soutěže pro technologický sektor plánuje regulace „na míru“ technologickým gigantům. Plán z dílny Úřadu pro hospodářskou soutěž a trh (CMA) počítá se zavedením kodexu chování pro jednotlivé firmy a navrhuje, aby byly služby technologických firem interoperabilní. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Příprava na variantu bez obchodní dohody. Irská vláda byla informována o potenciálních opatřeních, k jejichž zavedení by došlo v případě, že se Británii a Evropské unii nepodaří v následujících dnech uzavřít obchodní dohodu. Opatření řeší například to, aby se vakcína proti covid-19 do Irska distribuovala přímo z EU, a ne skrze Británii, což by způsobilo zpoždění dodávek. Informovala o tom irská stanice RTÉ. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / STOCKHOLM

S Amazonem nebo bez Amazonu? Severské společnosti čelí strategickému dilematu. Stojí před zásadním rozhodnutím, zda spojit síly s Amazonem, největším elektronickým obchodem na světě, či pokračovat v konkurenčním boji s nasazením veškerých sil.

Otázce se již nelze vyhýbat, jelikož Amazon je od konce října v regionu fyzicky přítomen, a to ve Švédsku. Část expertů tento krok považuje za milník ve vývoji e-commerce, ostatní to považují za další ránu pro trh ze strany korporátních společností. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Reforma ESM má podporu většiny. Zdá se, že polarizující téma reformy Evropského stabilizačního mechanismu, která má být ve středu (9. prosince) odhlasována v italském Senátu, konečně disponuje podporou většiny. Vládní zdroje uvádějí, že rezoluce je všemi skupinami považována za „uspokojivou“. Pouze Italia Viva, strana bývalého premiéra Mattea Renziho, chce před podpisem dohody reformu konzultovat s premiérem Giuseppem Contem. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělské ekonomice se podle ministra blýská na lepší časy. Růst HDP by měl na konci tohoto měsíce dosáhnout 2,4 %, španělské ekonomice by se tedy mělo dařit o něco lépe, než předpokládala předchozí prognóza. Už do konce roku by se tak mohla zlepšit situace na otřeseném pracovním trhu i v celé ekonomice, předpověděl v úterý ministr pro inkluzi a sociální bezpečnost José Luis Escrivá. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko rozvolňuje opatření. Bulharské školky se koncem týdne opět otevřou, informoval o tom ministr zdravotnictví Angelov Kostadin s tím, že počet pozitivních případů covid-19 klesá. Média však upozorňují, že oficiální data Kostadinova slova nepotvrzují. Počty hospitalizovaných lidí jsou stále na kritické úrovni, varují média. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB / SARAJEVO

Chorvaté v Bosně a Hercegovině čelí problémům. Chorvaté žijící v Bosně a Hercegovině mají problém s prosazováním svých vlastních práv, uvedl chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlić Radman. Dodal přitom že v zemi dochází k „institucionálnímu poškozování“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko podepsalo dohodu o jaderné spolupráci se Spojenými státy. Slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec podepsal memorandum o civilní jaderné spolupráci se Spojenými státy. Podpis lze vnímat jako další upevnění již silných bilaterálních vztahů mezi Slovinskem a USA v oblasti energetiky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.