The Capitals: Polská opozice s Tuskem nabírá nový dech, její popularita roste

© EPA-EFE/MARCIN BIELECKI

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VARŠAVA

Polská opozice nabírá nový dech. Veřejná podpora středopravé Občanské koalice (Občanská platforma a Nowoczesna) je na vzestupu. Vyplývá to z nedávných průzkumů veřejného mínění třech polských institutů, z nichž dva staví Občanskou koalici na druhé místo, hned za Právo a spravedlnost. Pro polskou opozici je to nový pozitivní impuls jen pár dnů poté, co se do jejího čela vrátil bývalý premiér a expředseda Evropské rady Donald Tusk. Většinové podpoře se zatím nadále těší vládnoucí čtyřstranný konzervativní blok Sjednocená pravice (Právo a spravedlnost, Sjednocené Polsko, Dohoda, Republikánská strana). (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


ZÁPAD

BERLÍN

Německá jednota je nadále oříškem. Zmocněnec pro nové spolkové země Marco Wanderwitz pobouřil společnost, když řekl, že velká část východních Němců není schopna dospět k demokracii. Vyplývá to z jeho zprávy o demokratickém pokroku bývalých komunistických spolkových zemí zveřejněné ve středu 7. července.

Nejméně rozvinuté spolkové země se tradičně nacházejí ve východním Německu, což se nezměnilo v roce 2021. Zpráva zároveň upozorňuje, že to budou právě tyto země, které čeká výzva spojené s odchodem od uhlí. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzská vláda volá po masivním očkování. Varianta koronaviru delta nabírá na síle a podle mluvčího francouzské vlády Gabriela Attala nelze vyloučit potenciální čtvrtou vlnu nákazy.

„Po několika měsících ústupu se epidemie začíná znovu rozvíjet,“ řekl Attal novinářům po včerejším zasedání Rady ministrů. Varianta delta je nyní zodpovědná za 40 % nových případů ve Francii, její výskyt přitom rychle roste od konce června. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Referendum o předčasných volbách je protiústavní. Slovenský ústavní soud rozhodl, že zakáže konání referenda o předčasných volbách, neboť je dle jeho stanoviska protiústavní.

Kampaň na podporu referenda vedly opoziční strany, které shromáždily více než 524 000 podpisů. Tím byla splněna první zákonná podmínka pro vyhlášení referenda. Podpisy pak byly doručeny prezidentce Zuzaně Čaputové, která oznámila, že by nerada bránila referendu, ale nejdříve se obrátí na Ústavní soud. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Pokuta pro knihu o LGBTQI+. Maďarské orgány hlavního města uložily Nadaci pro duhové rodiny pokutu ve výši zhruba 700 eur za distribuci dětské knihy o duhových rodinách. Informoval o tom nezávislý zpravodajský web Telex.

Pokuta se nicméně neopírá o nedávno schválený kontroverzní zákon proti LGBT, ale je uvalena na základě údajného porušení nekalých obchodních praktik. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

MADRID

Španělská policie zatkla tři osoby podezřelé z vraždy mladého muže. Španělská policie zatkla tři osoby podezřelé z účasti na vraždě Samuela, 24letého muže, který byl v sobotu 3. července v brzkých ranních hodinách v blízkosti nočního klubu ubit k smrti.

Tři podezřelí jsou dva muži a jedna žena ve věku od 20 do 25 let a všichni jsou rezidenti města La Coruña, kde k útoku došlo. (EUROEFE)

ŘÍM

Pozor na vysokou míru nezaměstnanosti mladých. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila svůj výhled zaměstnanosti na letošní rok, se zvláštním důrazem na vliv pandemie covid-19 na pracovní trh. Ve zprávě mimo jiné varuje Itálii před velmi vysokou mírou nezaměstnanosti mladých lidí, „která dále vzrostla od 28,7 % k 33,8 % v lednu tohoto roku.“ „Itálie patří mezi několik málo zemí, kde míra nezaměstnanosti mladých zůstala blízko své maximální hodnotě v průběhu jara 2021,“ dodává zpráva. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

LISABON

Podpora dobrovolné i povinné vojenské služby je na vzestupu. Zhruba 60 % Portugalců by souhlasilo se zavedením dobrovolné vojenské služby. Povinnou brannou povinnost by podpořilo 40 %, zvláště lidé nad 45 let. Vyplývá to ze studie Národního obranného institutu. (Ana Raquel Lopes, Lusa.pt)


BALKÁN

LUBLAŇ

Další pomoc pro slovinské restauratéry a hoteliéry. Slovinský parlament schválil další balíček na oživení ekonomiky po pandemii covid-19. Tentokrát by měl poskytnout pomoc ve výši 243 milionů eur pro podnikatele v oblasti restauratérství a cestovního ruchu a také organizátorům festivalů a dalších akcí. (Mateja Benec | STA)

SOFIE

Výroba německých elektromobilů v Bulharsku je na spadnutí. Poté, co německá automobilka Volkswagen zamítla výstavbu nové továrny v Bulharsku, se příležitosti v zemi chopil německý startup Next.e.GO specializující se na výrobu elektromobilů. Plánuje v zemi investovat 140 milionů eur. Finální dohoda o výrobě německých elektromobilů v Bulharsku by mohla být schválena už v sobotu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Nejvyšší ekonomický růst.  Dle letní ekonomické prognózy zveřejněné Evropskou komisí by Rumunská ekonomika měla letos vzrůst o 7,4 %, což je největší předpovídaný růst v celé EU. Letní prognóza je ve srovnání s jarní verzí zveřejněnou před necelými dvěma měsíci optimističtější o více než dva procentní body. Komise uvedla, že vyšší odhad je způsoben silnějším výkonem ekonomiky, který překonal očekávání z prvního čtvrtletí tohoto roku. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.