The Capitals: Poláci dostanou spolu s vakcínou „očkovací pas“

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VARŠAVA

Naočkovaní Poláci získají „očkovací pas“. Každý, kdo se v Polsku nechá očkovat proti covid-19, dostane po druhé dávce vakcíny „očkovací pas“. Uvedla to náměstkyně ministra zdravotnictví Anna Goławská. Potvrzení očkovanému přijde ve formě QR kódu, který si může stáhnout z občanského portálu, případně prostřednictvím online účtu v rámci veřejného zdravotního sytému. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


NOVINIKY Z BRUSELU

Budeme mít evropský očkovací pas? Evropská komise podle informací serveru EURACTIV připravuje pokyny k „očkovacím certifikátům“. Cíl je jasný – certifikát o očkování vydaný v jedné zemí, například v ČR, by měl být uznávaný ve všech ostatních členských státech EU. V Evropě se také zvažuje vytvoření evropského očkovacího pasu, který by usnadnil cestovaní napříč hranicemi, což požaduje například řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Myšlenku ale kritizuje rumunský prezident Klaus Iohannis. Evropské očkovací pasy by mohly být tématem videokonference lídrů EU, která se má uskutečnit 21. ledna.

Blíží se schválení další vakcíny. Vakcína od společnosti Johnson & Johnson by mohla být v Evropě k dispozici 1. dubna 2021. Agentuře Reuters to prozradil unijní diplomat, který se účastní vyjednávání mezi EU a výrobcem vakcíny. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Stranická podpora pro Lascheta. Předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet získal podporu od lídrů pěti spolkových zemí ze západní i východní části Německa, jeho šance stát se předsedou Křesťansko-demokratické unie (CDU) se tak zvyšují. V nedávných průzkumech přitom Laschet spíše pohořel. CDU bude nového předsedu volit v sobotu 16. ledna při stranické videokonferenci. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Napětí kvůli očkování. „Nesnažte se nyní hodnotit naši očkovací strategii, která bude trvat několik měsíců,“ obhajoval před Senátem vládní plán očkování premiér Jean Castex. Senátoři totiž tvrdě kritizují pomalý postup očkování, podle premiéra je ale celá akce teprve na začátku a na hodnocení je příliš brzy. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

BRUSEL

V Bruselu se odehrála demonstrace. Belgická policie vyšetřuje úmrtí 23letého černocha, který v sobotu zkolaboval na policejní stanici poté, co byl zadržen kvůli možnému porušení opatření proti šíření koronaviru. Případ budí reakce u bruselské veřejnosti, která ve středu v noci vyrazila do ulic. Protestů se zúčastnilo zhruba 500 lidí. (EURACTIV.com)

DUBLIN

Schrems stáhl žalobu na irský úřad na ochranu údajů. Irsko se rozhodlo pokročit v řešení stížnosti z roku 2013 proti Facebooku a jeho transatlantickému toku dat, řekl ve středu aktivista Max Schrems. V reakci na to stáhl svou žalobu na irský úřad na ochranu údajů. (EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Daň za řešení pandemie. Veřejná podpora vládní Sociálnědemokratické strany se propadá. Na vině je zřejmě kontroverzní postup premiéra Stefana Löfvena a jeho strany při řešení koronavirové pandemie. Vyplývá to ze středečního průzkumu švédského deníku Aftonbladet a společnosti pro výzkum veřejného mínění Demoskop. Podle něj klesla od prosince sociálním demokratům podpora o dva procentní body na nynějších 23 %. V posledních devíti měsících strana dohromady ztratila více než sedm procentních bodů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN

Nečekaná rezignace vlády. Estonský premiér Jüri Ratas ve středu ráno oznámil demisi vlády. Důvodem jsou rostoucí spekulace kolem korupčních skandálů jeho kabinetu. Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová již pověřila předsedkyni Reformní strany Kaju Kallasovou sestavením nového kabinetu. Reformní strana má největší zastoupení ve 101členném parlamentu, Kallasová by se tak mohla stát první premiérkou v novodobé historii země. (Pekka Vänttinen)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Chybějící hodnocení vlivu národního plánu obnovy na životní prostředí. Slovenská vláda by podle europoslance Martina Hojsíka (Renew) měla posoudit návrh národního plánu obnovy z hlediska vlivu na životní prostředí, jinak může porušit předpisy. Podle nich by každý strategický dokument měl podstoupit hodnocení svého vlivu na životního prostředí. Europoslanec rovněž kritizoval nedostatečnou konzultaci plánu se zainteresovanými osobami. Ministerstvo financí kritiku odmítá. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Britská mutace viru se objevila v Maďarsku. Maďarští lékaři diagnostikovali třem pacientům nadměrně infekční variantu nového typu koronaviru, který se poprvé objevil ve Spojeném království. Novinářům to ve středu řekla ředitelka národního zdravotnického úřadu Cecília Müllerová. „Bylo jasné, že se Maďarsko nové variantě viru nevyhne,“ dodala. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Počátek další italské vládní krize? Bývalý premiér Matteo Renzi odvolal dvě své ministryně ze strany Italia Viva (Itálie žije) – Teresu Bellanovou (rezort zemědělství) a Elenu Bonettiovou (rezort rodinných záležitostí a rovných příležitostí). Důvodem je zejména jeho nesouhlas s postupem vlády při řešení koronavirové pandemie. Budoucnost vládního kabinetu premiéra Giussepa Conteho je tak ve hvězdách. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Finanční podpora pro zasažené sektory. Španělská vláda hodlá schválit rozšíření dočasné podpory pro zhruba 800 tisíc pracovníků, na které negativně dopadla koronavirová pandemie. Podpora poputuje zejména do sektoru cestovního ruchu a služeb. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Portugalsko vyhlásilo lockdown, školy zůstanou otevřené. Od čtvrteční půlnoci vstupuje Portugalsko do celostátního lockdownu podobnému tomu na jaře. Včera to oznámil premiér António Costa, podle kterého Portugalsko čelí jak „momentu velkého nebezpečí, tak i momentu velké naděje“. (Joana Felizes, Lusa.pt)

Schůzka s Bidenem. Lisabon by uvítal, pokud by se mohl portugalský premiér sejít s novým americkým prezidentem Joem Bidenem jako první, a to již během portugalského předsednictví Rady EU, aby prodiskutovali novou transatlantickou agendu. Uvedla to státní tajemnice pro evropské záležitosti Ana Paula Zacariasová. (Fernando Paula Brito, Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko nepovolí volbu poštou. Bulharská vládnoucí koalice v nadcházejících parlamentních volbách nepovolí volbu poštou. Podle vlády je to „exotický nápad“. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko zvýší penze, ale zatím neví o kolik. Ústavní soud ve středu rozhodl, že rumunský parlament musí objasnit návrh zákona, který by přinesl 40% zvýšení penzí. Zatímco parlament trvá na razantním zvýšení navrženém předchozí socialistickou vládou, současný středopravicový kabinet se takovému skoku vzhledem k ekonomické krizi brání. Rumunský rozpočet pro rok 2021 zatím není schválený a rozhodnutí soudu by mohlo pozici parlamentu a vlády přiblížit. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Očkování Modernou začlo v zemětřesením zasaženém městě Petrinja. Epidemiologové použili vakcíny od společnosti Moderna k očkování obyvatel zničeného města Petrinja. Do oblasti silně zasažené zemětřesením dorazila první dodávka 3 600 dávek vakcíny. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Premiér Janša čelí hlasování o nedůvěře. Návrh na hlasování o nedůvěře vládě má šanci na úspěch, ale pouze malou, řekl ve středu slovinský premiér Janez Janša pro katolické rádio Ognjišče. Pokud návrh uspěje, Slovinsko podle premiéra čekají předčasné volby. Hlasování o nedůvěře by bylo výsledkem „protiprávních a kriminálních tlaků“ řekl Janša. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Malý pokrok v ochraně lidských práv. Srbsko loni dosáhlo pouze omezeného pokroku v ochraně lidských práv. Vyplývá to z výroční zprávy organizace Human Rights Watch o stavu ochrany lidských práv ve světě, kterou zveřejnila ve středu. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.