The Capitals: Pokud Rusko překročí ukrajinské hranice, bude trpět, vzkazují pobaltské státy

© Lithuania MFA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

KYJEV / VILNIUS

Pobaltští ministři navštívili Ukrajinu. Ministři zahraničních věcí Estonska, Lotyšska a Litvy navštívili Kyjev, aby vyjádřili Ukrajině podporu během současné eskalace napětí na ukrajinsko-ruských hranicích. „Červenou hranicí je státní hranice Ukrajiny. Pokud ji Rusko překročí, bude muset trpět,“ uvedl při setkání ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis dodal, že „hlavním pobaltským poselstvím (…) je, že Ukrajina nikdy nebude osamocena.“ Pobaltští ministři zdůraznili, že EU by měla být připravena uvalit na Rusko další sankce. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


NOVINKY Z BRUSELU

Pospěšte si se schvalováním plánů obnovy. Skupina ministrů financí zemí EU chce dnes vyzvat Evropskou komisi ke zkrácení původně dvouměsíčního období, během kterého by měla vyhodnotit a schválit národní plány obnovy. Země EU mají Komisi předložit své plány do konce dubna. Jakmile jim evropské instituce plány posvětí, budou moci začít čerpat peníze z pokrizového fondu obnovy.

Finsko či Nizozemsko již přiznaly, že dubnový deadline pro odevzdání plánu nestíhají. To však není jediný zádrhel. Potřebnou legislativu pro spuštění fondu obnovy zatím schválilo jen 17 členských států, čeká se tak na dalších deset, bez jejichž svolení fond nemůže začít fungovat. (Jorge Valero, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Dilema okolo uchovávání dat. Francouzská Státní rada, nejvyšší právní orgán země, se dnes sejde, aby konečně rozhodla o tom, jestli povolí plošné uchovávání dat o připojení. Soudní dvůr EU v Lucemburku už se několikrát vyslovil proti této praktice. (EURACTIV.fr)

BRUSEL

Otevřít, či neotevřít zahrádky? Skupina belgických starostů povolí provozovatelům restaurací otevření zahrádek ještě před 8. květnem. Právě s tímto termínem počítá vládní strategie. (EURACTIV.com)

LONDÝN

Londýnské City trpí. Více než 400 finančních společností se rozhodlo přesunout své aktivity a zaměstnance z londýnského centra City do jiných měst v Evropské unii. Upozornil na to think tank New Financial. (EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Potíže se schválením fondu obnovy. Schválení unijního fondu obnovy finským parlamentem se ukázalo být ještě obtížnějším, než se očekávalo. Nyní závisí na ústavněprávním výboru, který má rozhodnout, zda výpůjčky na finančních trzích a využití rozpočtu EU jako záruky lze považovat za jednorázové opatření. Přijetí takového závěru by připravilo půdu pro hladký parlamentní souhlas prostou většinou. V opačném případě by přijetí balíčku vyžadovalo většinu dvoutřetinovou. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Matovič bude zastupovat Slovensko ve finančních institucích. Ministr financí a bývalý předseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) převzal nové povinnosti, které dosud zastával exministr financí a jeho nástupce v premiérském postu Eduard Heger.

Vláda schválila návrh na jmenování Matoviče zástupcem Slovenska v mezinárodních finančních institucích. Jedná se o Evropskou banku pro obnovu a rozvoj (EBRD), Skupinu Světové banky, Mezinárodní investiční banku a Evropskou investiční banku (EIB). V posledně jmenované převezme i post předsedy Rady guvernérů. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Rychlá náhrada za kritického ombudsmana. Polský Ústavní soud rozhodl, že současný ombudsman Adam Bodnar, který opakovaně kritizoval vládu za ohrožování právního státu, svobody médií a demokratických hodnot, bude muset svou pozici do tří měsíců opustit. Dolní komora Parlamentu Sejm na nic nečekala a jako jeho náhradu zvolila poslance z řad vládnoucí strany PiS Bartłomieje Wróblewskiho. Rozhodnutí musí ještě potvrdit Senát. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


JIH

MADRID

Unijní fondy částečně pokryjí nové programy na podporu zaměstnanosti. Španělský premiér Pedro Sánchez plánuje EU požádat o úvěr, který by mu umožnil částečně zafinancovat program udržení zaměstnanosti pro přibližně 900 000 pracovníků. Informovala o tom španělská média. (EuroEFE)

ŘÍM

Pravice se v názoru na ministra zdravotnictví neshodne. Italská Liga nepodpoří hlasování o nedůvěře ministru zdravotnictví Robertu Speranzovi, potvrdil ve čtvrtek lídr strany v Poslanecké sněmovně Riccardo Molinari. Liga přitom ministra za zvládání pandemie kritizovala téměř každý den, před několika týdny ale svůj názor změnila. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Změny v rozpočtu pomůžou s dluhy. Peníze nutné pro splacení rostoucího dluhu ve zdravotnictví získá chorvatská vláda přesunem zdrojů v rozpočtu a jeho revizí, stejně jako snížením některých výdajů, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Zdravko Marić. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Shoda na zásadních projektech. Slovinská vládní koalice se ve čtvrtek sešla, aby rozhodla o zbývajících klíčových projektech, které má v plánu uskutečnit do konce svého mandátu. Patří mezi ně Demografický fond, Akt o dlouhodobé péči, digitalizační opatření, daňové reformy a Akt o zdravotních investicích, informovala tisková agentura STA. Ministři a náměstci odhadují, že vláda pro tyto projekty dokáže zajistit stabilní podporu u zákonodárců ve Státním shromáždění. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

SOFIE

Premiér Borisov odmítá po rezignaci jednat. Bulharská vláda ve čtvrtek podala demisi. Předseda vlády Bojko Borisov vzápětí na to oznámil, že si bere od pátku dovolenou. Výkonné moci se tak dočasně chopil místopředseda vlády Tomislav Dončev.

Borisov se uklidil do ústraní poté, co byl vyzván k tomu, aby nově zvolenému bulharskému parlamentu vysvětlil své rozhodnutí nepředložit Evropské komisi národní plán obnovy. Tím, že si vzal placené volno, se jednání poslanecké sněmovny pohodlně vyhne. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Vládní rošáda se zatím nekoná. Není to dávno, kdy ministři za stranu USR PLUS požadovali výměnu premiéra Florina Citsua kvůli tomu, že odvolal ministra zdravotnictví. Po včerejším jednání koaliční vlády se však zdá, že spory byly pro tentokrát zažehnány. Vláda schválila řadu důležitých dokumentů, včetně nákupu dalších dávek vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech. USR PLUS sice prý nadále požaduje konec Citsua, na jeho výměnu ale očividně nespěchá. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Výjimečná práce se Sputnikem. Srbský ministr pro inovace a technologie Nenad Popović se setkal s delegací ruských odborníků, kteří dohlíželi na finalizaci výroby první kontrolní šarže vakcíny Sputnik V. Ruští experti podle oficiálního vládního prohlášení uvedli, že dynamika, s jakou Srbsko zavádí výrobu vakcíny Sputnik V, je výjimečná. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.