The Capitals: Pokud omezíte dotace, traktory vyrazí do ulic a podáme žalobu, hrozí čeští farmáři

© Shutterstock/Tomas Vynikal

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Pokud omezíte dotace, traktory vyrazí do ulic a podáme žalobu, hrozí čeští farmáři. České zemědělské organizace zastupující velké farmy hrozí nové vládě žalobou. Ministerstvo zemědělství totiž upravuje strategický plán vytvořený předešlou administrativou, na jehož základě budou v následujících letech rozdělovány evropské agrární dotace. Nově by se v něm mělo objevit zastropování dotací pro velké agrární podniky a navýšení plateb pro menší farmy. Podle Agrární komory a Zemědělského svazu je však takový krok chybný. Ministerstvo navíc plánované změny nekonzultovalo s jejich zástupci, což je podle Agrární komory dokonce ilegální.

„Zásadní změny Strategického plánu SZP (společná zemědělská politika EU – pozn. red.) mohou být spouštěčem protestních akcí napříč republikou. Oslabí ekonomickou udržitelnost dobré zemědělské praxe v České republice a zvýší míru nejistoty ohledně budoucnosti českého zemědělství, kterou nyní zažíváme. Na to mohou doplatit i zákazníci, kteří pak na pultech obchodů budou nacházet stále méně domácích potravin,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Naopak zástupci menších farem a ekologické organizace případnou úpravu plánu a zastropování dotací velkým podnikům vítají. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


HAAG

Protesty v Nizozemsku pokračují. Nizozemští aktivisté bojující proti koronavirovým opatřením chystají další demostrace napříč celou zemí. Protesty se ve středu konaly hned v několika městech, včetně Amsterdamu či Haagu. Dosud největší demonstrace se uskutečnila v neděli, kdy do ulic Amsterdamu vyšlo více než 10 tisíc lidí. Dav nakonec musela tvrdě rozehnat policie, která také zadržela třicet osob. (Thomas Lehnen | EURACTIV.com)


HELSINKY

Finsko čekají první „krajské“ volby. Finsko v lednu uspořádá první krajské volby vyplývající z reformy uspořádání země, která vejde v platnost v lednu 2023. Místní občané jsou však rozčarování z jejich příprav a organizace během pandemie koronaviru, očekává se proto nízká volební účast. Dosud bylo řízení zdravotnictví či sociálních služeb v rukou 300 finských municipalit, nově ale vznikne 21 regionálních samospráv. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Itálie zavádí povinné očkování. Italská vláda zavádí od 15. června povinné očkování pro osoby starší 50 let. Pro kompromis se nakonec vyslovily všechny strany vládní koalice s výjimkou pravicové Ligy Mattea Salviniho. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Polští horníci stávkují. Polští horníci se po neúspěšných jednání s vedením státní uhelné společnosti PGG připravují na dvoudenní stávku a protesty. Místní odbory požadují více peněz za přesčasy, které museli absolvovat od září 2021, kvůli vyšší poptávce po uhlí. PGG se však k jejich nárokům zatím staví skepticky. Stávky polských horníků by přitom mohly vést k energetické krizi, před čímž varuje i tajemník pro státní majetek Piotr Pyzik. (Kinga Wysocka | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.