The Capitals: Podpora připojení k NATO ve Švédsku roste

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

STOCKHOLM

Rostoucí podpora pro členství v NATO. Podpora pro členství Švédska v Severoatlantické alianci je na vzestupu. Vyplývá to z prosincového průzkumu publikovaného v neděli deníkem Dagens Nyheter. Třetina dotázaných by hlasovala pro vstup, podobný podíl je však proti a stejné je i procento těch, kteří na takovou otázku nedokáží odpovědět. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINIKY Z BRUSELU

Sociální platformy nesmí rozhodovat samy. „Nadále už není přijatelné,“ aby velká sociální média měla v rukou klíčová rozhodnutí o odstraňování online obsahu, nechala se slyšet Evropská komise poté, co sociální sítě Twitter a Facebook zrušily účty amerického prezidenta Donalda Trumpa. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BRUSEL

Odborníci volají po uzavření hranic. V Bruselu stoupá počet nových případů covid-19. Experti to přisuzují návratu lidí z vánočních dovolených, které trávili v zahraničí. „Uzavření hranic se zdá být nyní nejlepším způsobem, jak se vyhnout úplnému lockdownu a ochránit ekonomiku,“ napsal na Twitter děkan bruselské zdravotnické fakulty. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

BERLÍN

Zablokování twitterového účtu Trumpu je problematické. Na konci minulého týdne sociální síť Twitter permanentně zablokovala účet končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. V pondělí tento krok zkritizovala německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní nemají o omezení svobody slova rozhodovat manažeři sociálních sítí, ale stanovení mantinelů má být v rukou zákonodárců, citoval její slova mluvčí německé vlády Steffen Seibert. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Dodávky vakcíny od Moderny dorazily na místo. V pondělí přišla první várka vakcíny od americké společnosti Moderna. Pomoci má nyní zejména v oblastech, které se nejvíce potýkají s koronavirovou nákazou. Další várka s více než 50 tisíci dávkami vakcíny by měla dorazit „tento týden,“ uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran. „Druhá várka bude do očkovacích center distribuována příští týden,“ dodal ministr. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Nutná registrace pro přijíždějící. Vláda přijala přísnější opatření pro ty, co budou přijíždět z okolních států do Rakouska. Od pátku se budou muset jak cizinci, tak také samotní Rakušané registrovat při příjezdu do země, bez ohledu na to, zda budou přijíždět z rizikové země či nikoliv. Do registračního formuláře je potřeba uvést základní osobní údaje a adresu, kde daný člověk hodlá na rakouském území přebývat. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


OSTROVY

LONDÝN

Přichází nebezpečné časy. Velká Británie čelí nejnebezpečnější fázi pandemie covid-19. Myslí si to jedna z předních britských lékařek Chris Whittyová. V Británii je nyní virem nakažen v průměru každý padesátý člověk, naočkováno zatím bylo 2,5 milionu lidí. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Nešťastné světové prvenství. Irsko se v posledních sedmi dnech dostalo na světovou špici v podílu nakažených virem SARS-COV-2. Podle průzkumu agentury Bloomberg bylo potvrzeno 10 100 případů na milion obyvatel. Podle irského premiéra Micheála Martina může za ryché rozšíření nákazy nová varianta koronaviru, která se před měsícem objevila ve Spojeném království. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Vážný útok na demokracii a finskou společnost. Finský parlament se stal terčem kybernetického útoku. Stalo se tak na podzim loňského roku, ale detaily a rozsah útoku zatím nejsou zcela známy kvůli pokračujícímu vyšetřování. Hackeři se dostali do emailových schránek parlamentní kanceláře i samotných poslanců. Přesný počet napadených poslanců zatím nebyl uveřejněn. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Zpátky do školy. Polská vláda chce od příštího týdne otevřít základní školy pro nejmenší žáky. Děti z první, druhých a třetích tříd jsou doma od listopadu, vzdálená výuka je však pro ně komplikovaná. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Výuka se přesune z problematické univerzity do jiných prostor. Studentská blokáda státní Univerzity divadelních a filmových umění v Budapešti, která trvala 70 dní, vyústila v rozdělení výuky do několika budov rozesetých po městě. Informovala o tom RTL. Přesunou se také studentské koleje. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovenský premiér hodil vinu na koaličního partnera. Počet nových případů covid-19 na Slovensku roste a premiér Igor Matovič hledá viníka současné situace. Na pondělní tiskové konferenci svalil vinu na místopředsedu vlády a ministra financí Richarda Sulíka (SaS), který podle premiéra nezajistil v listopadu dostatek antigenních testů, čímž umožnil šíření viru během vánočních svátků. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Moderna dorazila. Itálie obdržela první dodávku vakcíny od společnosti Moderna čítající 47 tisíc dávek. Národní zdravotnický institut chce vakcínu distribuovat do regionů, ve kterých si zatím v očkování vedli efektivně. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Mladí Řekové odmítají delší vojenskou službu. Athény chtějí v květnu zavést nová pravidla, která by prodloužila délku povinné vojenské služby z 9 na 12 měsíců. Místní mladí lidé jsou ale proti. Řecko je jedním z mála evropských států s povinnou vojenskou službou, k jejímu prodloužení by mělo podle nejmenovaných zdrojů dojít kvůli neustálým sporům se sousedním Tureckem. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

LISABON

Migrační pakt novou prioritou. Portugalský premiér António Costa potvrdil, že jednou z priorit portugalského předsednictví bude posun v otázce evropské migrační a azylové politiky. Veřejnost o tom informoval během tiskové konference spolu s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. (Pedro Morais Fonseca and Pedro Caldeira Rodrigues, Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko mění taktiku. Bulharsko se snaží změnit taktiku, kterou využívá při jednání se Severní Makedonií. Očekává se, že obě země podepíší v následujících dnech nový dokument, jehož cílem je zlepšit implementaci již uzavřené dohody o přátelství a dobrých sousedských vztazích. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Začíná druhá fáze očkovací kampaně. Rumunsko v pátek odstartuje druhou fázi své očkovací kampaně, jejímž cílem je proočkovat populaci starší 65 let, pacienty s chronickými nemocemi a pracovníky kritické infrastruktury. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Online přihláška k očkování. Srbové se od pondělí mohou přihlásit na očkování proti koronaviru skrze vládní portál. Ve formuláři si mohou vybrat, od jakého výrobce vakcínu chtějí. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.