The Capitals: Podmínka právního státu při čerpání z fondů EU se nelíbí ani Portugalsku

© EPA/NUNO VEIGA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

LISABON / VARŠAVA / BUDAPEŠŤ

Nečekaný spojenec? Poláci a Maďaři mají zřejmě dalšího spojence ve vyjednávání o novém evropském rozpočtu. Na listopadovém zasedání Evropské rady kritizoval návrh provázání financí EU s principy vlády práva také portugalský premiér António Costa. To však odporuje jeho předchozím stanoviskům. Upozornil na to portugalský deník Publico.

Portugalsko údajně podpořilo Polsko a Maďarsko za zavřenými dveřmi. Jeho „velmi kritický“ postoj byl zaznamenán v utajovaném protokolu ze zasedání, který vypracovalo Německo, jež aktuálně předsedá Radě EU. Portugalsko má tyto otěže převzít příští rok. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

ŘÍM

Management peněz z fondu obnovy je jasný. Řízení financí, které přitečou do Itálie z unijního fondu obnovy, bude mít pyramidovou strukturu. Řídit jej bude „politický kabinet“ složený z premiéra Giuseppe Conteho, ministra hospodářství Roberta Gualtieriho a ministra pro hospodářský rozvoj Stefana Patuanelliho. Členem bude také výbor pro evropské záležitosti v čele s ministrem Enzem Amendolem.

Kabinet bude spolupracovat rovněž s exekutivním výborem složeným ze šesti manažerů. Každý z nich bude zastupovat jednu oblast, do níž budou směřovat unijní finance. Manažeři budou vybráni vládou. Pomáhat jim bude pracovní skupina složená ze 300 lidí. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Vakcíny navíc půjdou chudším zemím. Pokud budou Španělsku po naočkování celé své populace zbývat volné dávky vakcíny, věnuje je nejchudším zemím v jižním Středomoří. Prohlásila to španělská ministryně pro zahraniční záležitosti a spolupráci Arancha Gonzálezová. (EUROEFE)


ZÁPAD

BERLÍN

Mládežnická křídla stran CDU/CSU a SPD proti Zeleným. O víkendu se konaly konference mládežnických křídel křesťanských demokratů (CDU/CSU) a sociálních demokratů (SPD). Na programu byla především kampaň pro nadcházející parlamentní volby, které se mají konat příští rok. Obě skupiny chtějí cílit proti straně Zelených, která stále více posiluje. Podle nedávného průzkumu již zaujímá druhé místo za CDU/CSU. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Další víkend plný demonstrací. Ve Francii sílí odpor vůči „zákonu o globální bezpečnosti“. Francouzi protestovali za jeho zrušení již druhou sobotu v řadě. Děje se tak navíc v době, kdy na povrch vyplynulo několik případů policejního násilí. Došlo k němu například při brutální evakuaci uprchlického tábora v hlavním městě. Na veřejnosti se objevila také videa s tím, jak čtyři policisté zbili hudebního producenta. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)

LONDÝN

Británii hrozí třetí vlna. Podle ministra zahraničí Dominica Raaba musí zákonodárci „správně vybalancovat“ opatření proti šíření covid-19, aby se Velká Británie vyhnula třetí vlně nákazy. V Británii má ve středu po čtyřech týdnech skončit lockdown, většina regionů však zůstane ve druhém stupni celkem třístupňového systému restrikcí. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Dvě třetiny z pokrizového fondu půjde na zelené projekty. Finská vláda v pátek rozhodla, že 2,3 miliardy eur, které země získá z unijního fondu obnovy, vyčlení na posílení ekologické udržitelnosti a snížení emisí. Díky tomu Finsko překročí požadavek Evropské komise na vyčlenění alespoň 37 % z pokrizové pomoci na klimatická opatření. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Maďarský europoslanec rezignoval. Lídr delegace vládního hnutí Fidesz v Evropském parlamentu József Szájer v neděli rezignoval ze své pozice europoslance. K rozhodnutí jej podle jeho slov vedla „dlouhá úvaha“ a nápor spojený s každodenním politickým zápolením. Szájer zdůraznil, že jeho rezignace nijak nesouvisí se současnou rozpočtovou krizí. Přístup maďarské vlády a veto víceletého unijního rozpočtu a fondu obnovy má jeho podporu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Reforma soudnictví. Slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Za lidi) minulý týden představila návrh zásadní reformy soudního systému, která by mimo jiné značně zredukovala počet soudů. Cílem reformy představené v době, kdy na Slovensku dochází k zatýkání vysoko postavených soudců a důvěra v soudní systém se otřásá v základech, je rozbít korupční sítě, zlepšit kvalitu rozsůdku a zrychlit procesy rozhodování tím, že se soudci budou moci specializovat v konkrétní oblasti. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Soud: Propuštění whistleblowerky z ministerstva bylo nezákonné. Bývalá šéfka odboru pro občanství Katya Mateva byla v roce 2017 tehdejší ministryní spravedlnosti propuštěna protizákonně. Rozhodl tak nejvyšší správní soud. Mateva byla propuštěna před třemi lety, když se postavila proti nesrovnalostem a protizákonnému jednání při vydávání bulharských pasů. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Slovinský parlament bude diskutovat o zahraničně-politických pozicích premiéra. Poslanci slovinského parlamentu budou tento týden debatovat o zahraničně-politických pozicích premiéra Janeze Janši, které sklidily hlasité reakce jak ve Slovinsku, tak v zahraničí. Janša za poslední dobu například velmi předčasně pogratuloval k vítězství prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, který nakonec prezidentské klání prohrál, nebo podpořil Maďarsko a Polsko v blokování unijního rozpočtu kvůli mechanismu na ochranu finančních zájmů Unie a právního státu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SARAJEVO

750 milionů eur z Mezinárodního měnového fondu. Mezinárodní měnový fond poskytne Bosně a Hercegovině dalších 750 milionů eur. Jednání o úvěru už začalo, skončit by mělo v prosinci. Uvedl to zástupce Mezinárodního měnového fondu v Bosně a Hercegovině Andrew Jewell. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Nežádoucí osoba. Černá Hora označila srbského velvyslance Vladimira Božoviće za nežádoucí osobu, diplomat měl údajně zasahovat do vnitřních záležitostí země. Srbská reakce na sebe nenechala dlouho čekat, černohorský velvyslanec byl již vyhoštěn ze země. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Nová černohorská vláda. Téměř tři měsíce po černohorských parlamentních volbách a téměř dva měsíce od svého jmenování představil designovaný premiér Zdravko Krivokapić složení nové vlády a jména 12 ministrů a vicepremiéra. Parlament má vládu schvalovat 2. prosince. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.