The Capitals: Paříž pomůže odstranit bulharské veto pro Severní Makedonii, tvrdí diplomaté

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


PAŘÍŽ | SOFIE | SKOPJE

Francouzská výpomoc rozšíření EU. Paříž je ochotná zahrnout bulharské požadavky do plánu jednání mezi Severní Makedonií a EU, což by mohlo pomoct odstranit bulharské veto a odbrzdit přístupové vyjednávání se Skopje. Není ale zatím jasné, jestli to bude stačit.

Bulharsko v roce 2020 odmítlo dát zelenou přístupovým jednáním Skopje s EU, a to kvůli jazykovým a historickým sporům o společné území. Sofie požaduje, aby Severní Makedonie zahrnula Bulhary do ústavy a zároveň věnovala pozornost urovnání těchto sporů.

Makedonci naopak vyzývají ke zrušení veta a k vyřešení všech sporů během samotného vyjednávání o vstupu. Zároveň tvrdí, že dosáhnout ústavních změn by bylo náročné, neboť je k tomu zapotřebí konsenzus v parlamentu, kterého může být obtížné dosáhnout.

Francouzské předsednictví Rady EU je nyní připraveno zahrnout bulharské požadavky do rámce jednání o Severní Makedonii, takže EU se stane garantem jejich plnění, uvedli ve čtvrtek bulharští diplomaté pro tamní internetové zpravodajské médium Mediapool.bg. Diplomaté očekávají, že francouzský návrh schválí i ostatní země EU.

Není však jasné, zda tento krok přijmou také zákonodárci v Sofii, kde je politická krize v plném proudu a země směřuje k dalším předčasným volbám na podzim, už čtvrtým během dvou let. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


BRUSEL

Více žen ve vedení firem. Nedávná studie belgického Institutu pro rovnost žen a mužů naznačuje, že zákon z roku 2011, který belgickým společnostem ukládá povinnost mít ve správních radách alespoň třetinový podíl žen (nebo obecně méně zastoupeného pohlaví), přináší své ovoce. Podíl žen v těchto funkcích se totiž v letech 2008 až 2020 zčtyřnásobil, z 8,2 % na 34,1 %. (Anne-Sophie Gayet | EURACTIV.com)


HELSINKY

Pátá dávka pro oslabené. Finský Národní institut pro zdraví a sociální péči (THL) vyzval po vzoru Švédska lidi s vážně oslabeným imunitním systémem, aby se nechali očkovat pátou dávkou vakcíny proti COVID-19. Do této skupiny spadá 30 000 lidí starších 12 let, kteří podstupují léčbu rakoviny nebo jsou po transplantaci orgánů. Institut v průběhu léta zhodnotí, jestli je potřeba doporučit pátou dávku i dalším skupinám Finů. (Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Ministr končí kvůli „poštovnímu skandálu“. Prezident Andrzej Duda odvolal na žádost premiéra Mateusze Morawieckého ministra bez portfeje Michała Cieślaka. Při návštěvě pošty v Pacanowě na jihu Polska poznala Cieślaka ředitelka tamní pošty, která si mu stěžovala na rostoucí ceny v zemi, uvedl list Gazeta Wyborcza. Krátce poté byla ředitelka předvolána ke svým nadřízeným, kteří jí oznámili, že na ni obdrželi oficiální ministerskou stížnost a že pravděpodobně přijde o práci. Cieślak později novinářům řekl, že reagoval příliš impulzivně. To mu ale nebylo nic platné, protože vedení jeho strany PiS kvůli kauze tlačilo na jeho rezignaci, což se nakonec stalo. (Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)


ZÁHŘEB

Stále blíž k euru. Ministři financí zemí eurozóny v tzv. Euroskupině dali ve čtvrtek (16. června) zelenou přistoupení Chorvatska k eurozóně a souhlasili tak s kladným hodnocením Evropské komise a Evropské centrální banky ohledně plnění konvergenčních kritérií ze strany Záhřebu. Toto doporučení přibližuje nejnovějšího člena EU, který vstoupil do bloku v roce 2013, k přijetí jednotné měny 1. ledna 2023. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.