The Capitals: Pandemie pomohla Německu splnit klimatické cíle

© Shutterstock/Markus Mainka

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN

Bez pandemie by Německo nesplnilo své klimatické cíle. Německo chtělo do konce roku 2020 snížit emise uhlíku o 40 % v porovnání s rokem 1990. A povedlo se. Federální environmentální agentura uvedla, že emise klesly o 40,8 %, což je o trochu více, než se původně čekalo. Pravdou však je, že na splnění cíle se výrazně podepsal loňský lockdown německé ekonomiky. Bez omezení dopravy, služeb a výroby by podle šéfa environmentální agentury Dirka Messnera Německo cíle nesplnilo. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

V čem spočívá evropský očkovací pas? Očkování, negativní PCR test nebo doklad o prodělání nemoci covid-19. Právě to jsou tři klíčové prvky evropského očkovacího pasu, který dnes představí Evropská komise. Podrobnosti si můžete přečíst zde.


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Nový občanský průkaz. Francouzská ministryně pro občanství Marlène Schiappaová včera (16. března) oficiálně spustila nový elektronický národní občanský průkaz. Nová ID karta, která není větší než kreditní karta a obsahuje mikročip, QR kód, digitalizovanou fotografii a dva digitální otisky prstů, má být bezpečnější než ta současná. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Vlaková linka Lucemburk – Brusel. Evropská komise na žádost Lucemburska a Belgie finančně podpoří modernizaci vlakového spojení mezi dvěma evropskými hlavními městy. Jde o jeden z kroků, jenž má napomoci hospodářskému oživení regionu po pandemii. Místopředseda Frans Timmermans se 10. března v souvislosti s touto iniciativou nechal slyšet, že „může jít o příklad rozvoje politiky infrastruktury na evropské úrovni“. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Více jaderných hlavic. Spojené království zvýší své stávající stropy počtu jaderných hlavic o téměř 40 %. Podle ministrů je sice využití těchto zbraní nepravděpodobné, kapacita by ale měla být navýšena, aby byla země schopna reagovat na možné budoucí hrozby. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Zelená obnova. Finsko rozdělí 2,9 miliardy eur, které brzy získá z unijního fondu obnovy, do tří oblastí. Podle plánu bude polovina financování zaměřena na posílení tzv. zelené tranzice. Zbylé dvě části o velikosti 25 % budou využity na digitalizaci a investice do výzkumu a vývoje.

Nokia zredukuje personální základnu. Telekomunikační společnost Nokia v úterý (16. března) oznámila svůj plán investic do výzkumu, vývoje a nových technologií, včetně budování sítí 5G. Chystá se také „resetovat své náklady“ a do roku 2023 ušetřit přibližně 600 milionů eur. Škrty se však podepíší na počtech zaměstnanců. V následujících dvou letech přijde o práci až 10 tisíc lidí. Nyní společnost zaměstnává zhruba 90 tisíc pracovníků. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Další podpora pro gastronomii a pořadatele akcí. V nadcházejících dnech bude Ministerstvo rozvoje, práce a technologií hovořit se zástupci veletrhů a gastronomického průmyslu o jejich podpoře. V úterý (16. března) o tom informovala náměstkyně ministra Olga Semeniuková. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPĚŠŤ

Koronavirová nákaza na světovém poháru v šermu. Osm účastníků kvalifikačního kola olympijského světového šampionátu v šermu mělo pozitivní výsledek testu na koronavirus, a to navzdory jejich „izolaci“.  Šlo o první mezinárodní akci v této disciplíně po téměř rok trvající pauze. O situaci informovalo médium Telex prostřednictvím serveru 444.hu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com s Telexem)

BRATISLAVA

Slovenský premiér si neví rady s vládní krizí. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v úterý sešla s premiérem Igorem Matovičem (Ol’aNO), aby s ním probrala, jak plánuje vyřešit aktuální koaliční krizi, která trvá již tři týdny. Matovič si však s odpovědí nevěděl rady. „Nedostala jsem žádnou konkrétní odpověď,“ uvedla Čaputová po schůzce s premiérem. „Požádala jsem předsedu vlády, aby koaliční a vládní krizi vyřešil co nejdřív,“ dodala. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

„Politické zemětřesení.“ Vůdce španělské levicové strany Unidas Podemos Pablo Iglesias se chystá opustit svůj post místopředsedy v koaliční vládě, aby se v regionálních volbách v Madridu mohl utkat s konzervativci. Podle španělských analytiků jeho rozhodnutí vyvolalo ve Španělsku „politické zemětřesení“. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Portugalský prezident vetoval zákon o eutanázii. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa vetoval návrh zákona, který by uzákonil eutanázii, tedy lékařem asistovanou smrt. Prezident tak učinil dvě hodiny po rozhodnutí ústavního soudu, který zákon označil za protiústavní. (Inês Escobar de Lima, Lusa.pt)

ATÉNY

Řecko a Turecko mají za sebou další kolo jednání. V úterý v Aténách skončilo 62. kolo „usmiřujících“ rozhovorů mezi Řeckem a Tureckem. Obě strany se ve čtyřhodinové diskusi snažily rozlousknout vzájemný spor o námořních územích. Napětí v regionu východního Středomoří se ještě tento měsíc dostane na stůl také evropským lídrům, kteří se mu budou věnovat na summitu Evropské rady 25. a 26. března. Zatímco se Ankara snaží své vztahy s Bruselem napravit, na žádný oficiální pokrok ve sporu s Řeckem zatím nedošlo. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko čeká třetí celostátní karanténa. Bulharská vláda v pondělí pravděpodobně vyhlásí třetí lockdown. Země totiž čelí silné třetí vlně nákazy s více než 7 000 hospitalizovanými a zhruba 4 600 pozitivními případy za posledních 24 hodin. Zároveň má Bulharsko nejméně naočkovaných lidí v EU, alespoň první dávkou vakcíny jsou naočkována pouhá 4 % Bulharů. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko vakcínu firmy AstraZeneca neodepsalo. „Bylo by to to nejjednodušší rozhodnutí – říct stop,“ uvedl koordinátor rumunské očkovací kampaně Valeriu Gheorghita. Rumunsko se očkování látkou britsko-švédské firmy zatím zastavit nechystá. Veřejnost to ale vidí jinak. Za pouhý den svůj očkovací termín zrušilo více než 30 000 lidí z téměř 450 000 registrovaných, kteří měli dostat vakcínu právě od firmy AstraZeneca. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ     

U Slovinců vede vakcína od firmy Pfizer/BioNtech. Více než polovina Slovinců má v plánu se nechat naočkovat (56 %). Slovinci nejvíce důvěřují vakcíně od firmy Pfizer/BioNtech, za kterou následuje jednodávková vakcína firmy Johnson & Johnson, vyplývá z průzkumu Valicon. Informovala o tom agentura STA. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.