The Capitals: Pandemie brání posunu v otázce porušování vlády práva v Polsku a Maďarsku

© EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

LISABON / BRUSEL

Pandemie brání posunu v otázce porušování vlády práva v Polsku a Maďarsku. Polsko čelí řízení kvůli porušování principů právního státu podle článku 7 Smlouvy o EU od prosince 2017, zatímco Maďarsko od září 2018. Od té doby nedošlo v řízení k žádnému výraznému posunu. Podle portugalské tajemnice pro evropské záležitosti Any Pauly Zacariasové se celý proces může zpozdit kvůli pandemii covid-19. „Portugalské předsednictví bude pokračovat ve slyšeních dvou dotyčných členských států, ta se však musí odehrávat tváří v tvář a pandemie covid-19 nás omezuje,“ uvedla Zacariasová během debaty s europoslanci z ústavního výboru. (Ivone Gravato, Lusa.pt)


NOVINKY Z BRUSELU

Zveřejněte smlouvy. Spor mezi Evropskou komisí a britsko-švédskou společností AstraZeneca pokračuje. Komise trvá na tom, že AstraZeneca musí zajistit dodávky vakcín proti covid-19 tak, jak slíbila v podepsaných dohodách. Společnost se však brání, podle ní se totiž smlouva vztahuje pouze na vakcíny vyrobené v závodech umístěných na území EU, které ale mají omezené výrobní kapacity, a nikoli na dvě továrny ve Velké Británii. Komise má navíc podezření, že AstraZeneca prodává vakcíny původně určené pro Evropany za vyšší ceny do třetích zemí. Poslanci Evropského parlamentu i Evropská komise nyní vyzývají společnost, aby zveřejnila podepsané dohody a vnesla do celého sporu jasno. Smlouvy má k dispozici i Komise, ta je však bez souhlasu společnosti AstraZeneca nemůže zveřejnit. Vakcína AstraZeneca zatím nebyla v EU autorizována, Evropská léková agentura (EMA) o ní bude jednat v pátek. (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Varování před rostoucím antisemitismem v Německu. Německý Bundestag si ve středu připomněl a uctil památku obětí holokaustu. Během rozpravy několik poslanců varovalo před rostoucím antisemitismem v zemi. Stejně tak řečníci odsoudili ty, kdo holokaust zlehčují tím, že utrpení židů srovnávají s opatřeními proti koronaviru. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rakousko si pohoršilo v žebříčku korupce. Mezinárodní žebříček korupce, který každoročně připravuje organizace Transparency International, zařadil Rakousko na 15. místo, což je oproti loňsku o tři příčky horší pozice. Nejférovější je podle žebříčku 180 zemí světa Dánsko. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Nezaměstnanost v zemi loni vzrostla o 7,5 %. Počet nezaměstnaných v zemi minulý rok vzrostl o 7,5 %, a to navzdory poklesu o 2,7 % v poslední čtvrtině roku. Statistiky ve středu představilo francouzské ministerstvo práce. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

BELFAST

Amazon omezí své sklady v Severním Irsku. Internetový gigant Amazon plánuje stáhnout některé své produkty z prodeje v Severním Irsku. Důvodem jsou obchodní překážky na hranicích v Irském moři v důsledku brexitu. Tyto kroky navazují na rozhodnutí společnosti ze začátku roku zastavit lodní dovoz alkoholu do Severního Irska z důvodů obav z vyšší spotřební daně. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko novým Hollywoodem. Nízký počet nakažených ve Finsku z této země vytvořil lukrativní místo pro natáčení filmů. Kvůli koronaviru bylo mnoho zahraničních produkčních společností a studií na celém světě nuceno pozastavit nebo ukončit svou činnost. Dvě americké a jedna britská produkce však plánují ve Finsku začít natáčet ještě tento rok. Uvedlo to tamní sdružení producentů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN / RIGA / VILNIUS

Pobaltské státy chtějí od EU peníze na železnici. Estonsko, Lotyšsko a Litva chtějí z unijních fondů zajistit financování baltského vysokorychlostního železničního spojení, které má v budoucnu propojit všechny tři státy. Železnice má následně pokračovat až do Varšavy. Pobaltští poslanci jsou rozhodnutí blokovat i unijní fond obnovy ve výši 750 miliard eur v případě, že nezíská záruky financování tohoto projektu.

EU již na tento projekt schválila částku 1,4 miliardy eur, a to z Nástroje pro propojování Evropy, na který je prozatím vyčleněno z rozpočtu EU 28,4 miliardy eur. Někteří europoslanci však od té doby projevili své pochybnosti ohledně alokace zdrojů do tohoto projektu s názvem Rail Baltica, který má být realizován do roku 2026. Tři pobaltští premiéři už společně naléhají na Portugalsko, které je nyní předsednickou zemí, aby tento projekt pomohlo udržet nad vodou. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Protesty proti potratovému zákonu. Polský ústavní tribunál ve středu publikoval své říjnové rozhodnutí, které zpřísňuje už tak striktní potratové zákony. Ve stejný den se v úředním věstníku objevila i novela potratového zákona. Kvůli tomu se proto napříč zemí opět konaly protesty. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Konec unijních pohraničních aktivit. Evropská pohraniční agentura Frontex pozastavila veškerou svou činnost v Maďarsku. Stalo se tak poté, co Evropský soudní dvůr v prosinci rozhodl, že země porušila unijní azylová pravidla, která garantují právo migrantů žádat o mezinárodní ochranu. Informovala o tom agentura AFP. (EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovenská krajní pravice je v rozkladu. Šest politiků krajně pravicové strany Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko se rozhodlo ze strany odejít. Je mezi nimi i europoslanec Milan Uhrík (nezávislý) nebo Milan Mazurek, jedna z nejznámějších tváří strany. Stalo se tak poté, co svou pozici ve straně posílil sám předseda Marian Kotleba. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Budoucnost Conteho ve vládě je nejistá. Italský prezident Sergio Mattarella ve středu zahájil politická jednání poté, co současný premiér Giuseppe Conte podal svou demisi. Na druhou stranu jeho setrvání ve vládě je stále na stole. Spekuluje se totiž, že prezident Mattarella Conteho znovu pověří sestavením kabinetu. Většina Italů navíc vidí jeho dosavadní práci v pozitivním světle.

Italská vakcína. Italská vláda hodlá investovat 81 milionů eur do experimentální vakcíny proti koronaviru, kterou vyvinula biotechnologická společnost ReiThera sídlící v Římě. Země se tak má stát méně závislou na vakcínách ze zahraničí. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Téměř stoprocentní účinnost. Takovou by mohlo mít antivirotikum Plitidepsna proti viru SARS-CoV-2, které vyrábí španělská společnost PharmaMar. Lék nyní testují v experimentálních laboratořích ve Francii a USA. Testy ukázaly, že účinnost by mohla dosahovat až 99 %. (Fernando Heller/EuroEFE /MADRID)

LISABON

Stop letům do Brazílie a zpět. Portugalská vláda se rozhodla pozastavit letecká spojení do Brazílie a zpět s účinností od páteční půlnoci. Důvodem je nárůst případů nákazy koronavirem a jeho nové mutace. (Cristina Cardoso, Lusa.pt)

ATHÉNY

Premiér čelí ostré kritice od opozice. Bývalý premiér a lídr levicové strany Syriza Alexis Tsipras se opřel do konzervativního premiéra Kyriakose Mitsotakise, když jej označil za rukojmího bývalého pravicového premiéra Antonise Samarase. Podle Tsiprase má Mitsotakisovo chování katastrofické dopady na řeckou zahraniční politiku. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Výjimka pro předvolební kampaň. Bulharský parlament se rozhodl povolit před volbami osobní stranická shromáždění ve vnitřních prostorách. Restaurace a další zařízení nicméně zůstávají kvůli koronavirovým omezením nadále zavřené. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rozpočtový deficit země je vyšší, než se očekávalo. Dosahuje téměř 9,8 % HDP země, v listopadu přitom vláda odhadovala deficit kolem 9,1 %. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Průmysl je opět na vzestupu. Po osmi měsících oslabení se chorvatský průmysl vzpamatoval. V listopadu zaznamenal růst o 1,6 procentního bodu a v říjnu dokonce o 5,2 p.b. ve srovnání se stejnými měsíci roku 2019. Vyplývá to z údajů národního statistického úřadu (DZS). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Vládní rošády. Slovinský ministr obrany Matej Tonin ze strany Nové Slovinsko (NSi) v pondělí dočasně převzal roli ministra zdravotnictví od premiéra Janeze Janši. Ve středu o tom informoval zpravodajský portál 24ur.com. Jedná se ale zatím o neoficiální zprávu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.