The Capitals: Orbán chce opustit evropské lidovce, navrhuje koaliční spolupráci

© EPA/SZILARD KOSZTICSAK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Orbán chce „volnější“ spolupráci s lidovci. Maďarský premiér Viktor Orbán nabídl předsedovi europarlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) Manfredu Weberovi možnost, aby místo vyloučení strany Fidesz z řad lidovců došlo k vytvoření „volnějšího“ partnerství mezi stranou a frakcí. Podobnou formu spolupráce měli s EPP v devadesátých letech britští konzervativci. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Přestaňte vydírat další země EU. Tři bývalí polští prezidenti, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski a Bronisław Komorowski, vyzvali v pondělí vládu, aby „přestala vydírat“ ostatní země EU a přehodnotila své veto v otázce unijního rozpočtu. „Neexistuje žádná politická ani společenská shoda na tomto protievropském kurzu, a žádná strana nemá mandát na to, aby něco takového následovala,“ nechalo se slyšet trio prezidentů. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Prezidentka vs. premiér. Slovenská hlava státu Zuzana Čaputová zkritizovala premiéra Igora Matoviče za jeho přístup k řešení pandemie, konkrétně za vytváření zmatků. „Celý svět řeší covid-19, jen my řešíme pana předsedu vlády,“ řekla Čaputová v rozhovoru pro Radio Express. Navrhla, aby Matovič předal krizový management do rukou jiného člena vlády, stejně jako se to děje v dalších zemích EU. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Německá vakcinační komise vydala doporučení. Německá komise pro vakcinaci udělila své doporučení pro očkování proti covid-19. Stejně jako v jiných zemích EU, i německá očkovací strategie má jasné priority. Očkovat se mají v první řadě starší 80 let, obyvatelé a personál pečovatelských domů a lékaři s velkým rizikem nákazy. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzské naděje na uvolnění vyhasínají. „Stále jsme daleko od našeho cíle mít 5 000 případů denně,“ uvedl ředitel francouzské národní zdravotnické agentury Jérôme Salomon. Vláda přitom slíbila uvolnit přísná opatření do 15. prosince, pokud do té doby počty nakažených klesnou právě na 5 000 případů denně. Za pondělí však Francie eviduje 11 300 případů. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Rakouská ministryně životního prostředí není spokojena s bojem proti změnám klimatu. „S výsledky nemůžeme být spokojeni,“ uvedla Leonore Gewesslerová (Zelení) s odkazem na to, že se Rakousko ocitlo na 35. místě v žebříčku Climate Change Performance Index 2021. Oproti minulému roku si však Rakousko polepšilo o čtyři místa. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Úřady kritizují strategii pro genderovou rovnost. Lucemburská poradní komise pro lidská práva (CCDH) kritizuje akční plán vlády pro boj proti genderové nerovnosti. „Ten plán je jen sbírkou myšlenek a aktivit, které už nyní existují a fungují,“ uvádí komise. „Plán ve skutečnosti postrádá jak reálnou strategii, tak analýzu příčin strukturálních nerovností, které jsou zapříčiněné rozdílným pohlavím,“ píše se ve zprávě CCDH. (Anne Damiani | EURACTIV.COM)

DUBLIN

McGuinessová už v brexitovou dohodu nedoufá. Irská eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová již není příliš optimistická, pokud jde o šance dosáhnout brexitové obchodní dohody do konce tohoto roku. Obvinila přitom Británii z toho, že neumí přistoupit na kompromis. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Vypršel čas kolektivním smlouvám? Nové průzkumy ukazují, že stále více Finů by rádo přistoupilo k tomu, aby se pracovní a platové podmínky nevyjednávaly skrze odborové svazy, ale přímo mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. S výsledky průzkumu přišla v pondělí finská agentura Finnish Business and Policy Forum (EVA). (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

KODAŇ / OSLO

Dánsko a Norsko chtějí postavit největší trajekt poháněný vodíkem. Cílem nového dánsko-norského projektu je konstrukce největšího a nejsilnějšího vodíkem poháněného trajektu. S ambiciózním projektem se hlásí o podporu z evropských fondů, loď by podle nich mohla vyplout z přístavu již v roce 2027. (Sam Morgan | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Italský plán obnovy je připraven. Návrh italského plánu obnovy je na stole, musí však být schválen ještě italskou Radou ministrů. Plán počítá s částkou ve výši 196 miliard eur, které budou směřovat do šesti oblastí vymezených v národním plánu obnovy a odolnosti. Z této částky bude 48,7 miliardy eur směřovat do digitalizace a inovací, 74,3 miliardy eur do zelené transformace. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

O Vánocích to chce „zdravý rozum“. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa v pondělí uznal, že nedávno přijatá opatření, která mají zabránit šíření viru v průběhu Vánoc, jsou „velmi přísná“. Dodal, že úspěšnost nových opatření bude záviset téměř výhradně na chování každého španělského občana. (EUROEFE)

ATHÉNY

Řecko chce prosadit zbrojní embargo vůči Turecku. Řecko chce přimět ostatní evropské státy k uvalení zbrojního embarga vůči Turecku. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se ale k takovému kroku staví vlažně. (Alexandra Brzozowski and Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Další nadávky novinářům. Bulharský europoslanec Alexander Jordanov (EPP) urazil známou rozhlasovou novinářku Silviu Velikovou, když ji označil za „drbnu“, poté, co se v nedělním rozhovoru v rámci pořadu „Politicky nekorektní“ ptala na „hloupé otázky“. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Premiér rezignoval. Rumunský předseda vlády Ludovic Orban v pondělí rezignoval na svou pozici poté, co výsledky parlamentních voleb ukázaly, že jeho středopravicová strana PNL skončila až druhá za sociálními demokraty. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Domácí násilí = stopka ve volbách. Budeme praktikovat nulovou toleranci vůči domácímu násilí, řekl ministr spravedlnosti a veřejné správy Ivan Malenica, a to s odkazem na další potenciální kandidaturu župana Požežsko-slavonské župy Alojze Tomaševiće. Ten byl odsouzen k deseti měsícům ve vězení a dvouleté podmínce za domácí násilí na své ženě. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Ptačí chřipka se vrací. Slovinsko hlásí již třetí případ vysoce patogenní ptačí chřipky H5N8. Místní úřady preventivně označily celé Slovinsko za rizikovou zónu, což mimo jiné znamená, že slovinští chovatelé drůbeže musí začít uplatňovat zvláštní opatření proti šíření chřipky. Informovala o tom agentura STA. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Proevropská Černá Hora. Nový černohorský premiér Zdravko Krivokapić ujistil šéfku unijní delegace v zemi Oanu Cristinu Popaovou, že Černá Hora je pevně odhodlána pokračovat v integraci do EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.