The Capitals: Opatrnost především. Portugalský prezident je dobrovolně v karanténě

© EPA/ANTONIO SILVA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

LISABON

Opatrná hlava státu. Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa na dva týdny pozastavil své oficiální povinnosti a stáhl se do domácí karantény. Minulý týden totiž v prezidentském paláci hostil žáky ze školy, ve které se později objevila nákaza koronavirem. Žádné symptomy onemocnění se u prezidenta zatím neobjevily. (Joana Haderer | Lusa.pt)

MADRID

Další nová opatření. Španělské ministerstvo dopravy tento týden zvažuje zavedení dalších preventivních opatření proti zvyšování počtu nakažených koronavirem, a to v koordinaci s ministerstvem zdravotnictví. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Italská karanténa. Italský premiér Giuseppe Conte podepsal dekret, který omezí pohyb osob pobývajících v Lombardii a v dalších severních provinciích. Opatření se dotkne až 17 milionů lidí. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Nová opatření proti koronaviru. V neděli večer se v Rakousku počet lidí infikovaných novým koronavirem vyšplhal na 102. Otestováno bylo zatím 4509 osob. Kancléř Sebastian Kurz se v televizním rozhovoru nechal slyšet, že pravděpodobně budou potřeba další opatření. Načasování možného uzavření škol a omezení veřejných akcí podle něj musí být přesné, protože taková opatření mohou mít velký vliv na veřejný život a ekonomiku země. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Zdravotnické odbory protestují. Několik irských odborových organizací zdravotníků se postavilo proti krokům národní zdravotnické organizace HSE, které mají zabránit šíření koronaviru. Ty mají zahrnovat řadu opatření včetně zákazu odborových protestů.

Dokument, který mezi odbory v pátek koloval, zmiňuje, že „v průběhu šíření nákazy virem COVID-19 budou veškeré protestní akce zaměstnanců, oficiální či neoficiální, pozastaveny, a všichni zaměstnanci budou pracovat podle pokynů svých nadřízených“. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

LONDÝN

NHS má volnou ruku. Britská vláda poskytne Národní zdravotní službě (NHS) jakoukoli částku, kterou bude potřebovat pro boj proti koronaviru. Počet nakažených ve Velké Británii se přes víkend vyšplhal na 273 osob. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Stav nouze? V Polsku již bylo potvrzeno 8 případů nákazy novým typem koronaviru. Dva případy se objevily v neděli, jeden z nich přímo ve Varšavě. Ostatní případy se vyskytly na západě země.

V reakci na situaci v Itálii se polské aerolinie LOT rozhodly dočasně pozastavit veškeré lety do jihoevropské země. Polsko rovněž přijalo pohotovostní plán pro řešení nákazy koronavirem. Podle některých právníků však porušuje ústavu a může vést k trvalému stavu nouze. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

50 uzavřených škol. První případ nákazy koronavirem byl potvrzen v pátek, další se na Slovensku objevily během víkendu. Celkem se teď v zemi nachází 5 infikovaných lidí. V rámci prevence bude více než 50 škol napříč Slovenskem po celý týden uzavřeno. Kromě toho je na dva týdny pozastavena také výuka dvou univerzit v Bratislavě. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Masivní pokuty za porušení karantény. Tisíce Čechů, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí zůstat dva týdny v domácí karanténě. Ti, kteří opatření poruší, mohou čelit pokutě ve výši 3 milionů korun. Pro porovnání, v Itálii stejné pokuty začínají ve výši 206 euro. Česko zatím potvrdilo 32 případů nákazy koronavirem. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUKUREŠŤ

Rumunská opatření vůči koronaviru. V Rumunsku bylo dosud potvrzeno 15 případů nákazy novým typem koronaviru. Vláda už proto zakázala veškeré akce s účastí převyšující tisíc lidí. Konání menších akcí bude muset získat zvláštní povolení od městských orgánů. Rumunská fotbalová federace rovněž oznámila, že veškeré zápasy se od teď budou konat bez fanoušků. (EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Srbsko hlásí první případ koronaviru. Veřejnost o tom informoval srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar. (EURACTIV.rs)

///

DALŠÍ ZPRÁVY

BERLÍN

Přijmout, či nepřijmout? Před zasedáním velké vládní koalice se jeden z vrcholných představitelů sociálních demokratů dostal do sporu se svými koaličními partnery ve věci přijetí dětí z uprchlických táborů. Na rozdíl od křesťanských demokratů, Norbert Walter-Borjans vyzval k tomu, aby Německo přijalo děti z přeplněných řeckých táborů, a to i v případě, kdyby se tak rozhodlo jako jediná země.

Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) už dříve odmítl myšlenku, že by jeho země sama přijala více uprchlíků. Velká koalice se minulý týden v hlasování také vyslovila proti návrhu Zelených, aby z uprchlických táborů v Řecku dorazilo do Německa 5000 dětí bez doprovodu, těhotných žen a dalších zranitelných lidí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

STOCKHOLM

Lídr Švédských demokratů deportován z Turecka. Jimmie Åkesson, lídr nacionalistické strany Švédští demokraté, se „vrací z fronty“. Byl totiž zatčen v Turecku, poblíž města Edirne, které leží na řeckých hranicích. Tam spolu se svými spolustraníky rozdával letáky uprchlíkům, kteří se snaží dostat do EU. Na nich bylo napsáno, že „Švédsko je plné a nebude akceptovat žádné další žadatele o azyl“. Letáky byly rovněž opatřeny podpisem „Švédové a Švédští demokraté“. Po zadržení byl Åkesson letecky eskortován domů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

PRAHA

2500 výhrůžek a nadávek. Německá europoslankyně a předsedkyně výboru CONT Monika Hohlmeierová potvrdila ČTK, že jí a dvěma českým europoslancům minulý týden přišlo přibližně 2500 výhrůžek a nadávek. Všichni tři byli součástí kontrolní mise Evropského parlamentu v Česku, která se zabývala podezřením ze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Sám předseda vlády Hohlmeierovou několikrát slovně osočil, mimo jiné ji označil za „pomatenou“. Německé političce však zároveň chodí také slova podpory, včetně omluv lidí za Babišovo chování. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

ZÁHŘEB

Chorvatsko je ochotno pomoci dětským uprchlíkům. Chorvatsko je připraveno převzít několik dětských uprchlíků z řeckých táborů. Uvedl to chorvatský premiér Andrej Plenković. „Nevidím důvod, proč bychom nemohli pomoci dětem, které oproti těm našim žijí v nevhodných podmínkách.“ (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chorvatsko-unijní-ruské vztahy. Chorvatsko by během svého předsednictví v Radě EU mělo pracovat na vybudování dobrých vztahů mezi Ruskem a Evropou. Prohlásil to rumunský velvyslanec v Chorvatsku Anvar Azimov. „Byl bych velmi rád, kdyby se to během vašeho předsednictví podařilo,“ zdůraznil. Příležitost pro to bude v dubnu, kdy zemi navštíví ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

6 000 migrantů v Srbsku. Podle srbských úřadů se v zemi nachází až 6 000 migrantů, z toho 1 300 z nich ve čtyřech táborech v jižní části země. Migranti do Srbska přichází ze Severní Makedonie a jejich počet se údajně nezvyšuje. Srbsko jim s ohledem na šířící se nákazu koronavirem poskytuje základní zdravotní služby. (EURACTIV.rs)

///

TIRANA

První syrští uprchlíci. Ve městě Gjirokastra na jihu Albánie se objevila skupina 50 syrských uprchlíků. Zatím není jasné, zda se jim podařilo přejít přes řecko-turecké hranice, nebo zda se do Albánie dostali jinou cestou. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

2000 albánských zdravotních sester odešlo do Německa. Podle Německého federálního statistického úřadu odešlo mezi lety 2016 a 2018 z Albánie do Německa 2064 zdravotních sester. Jejich počet přitom raketově roste, zatímco v roce 2016 se jednalo o 87 sestřiček, v roce 2018 jich bylo 1242.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA

Boj proti dětským sňatkům. Vláda zahájila kampaň proti sňatkům dětí, které jsou stále běžnou záležitostí mezi romskými a egyptskými občany. Britský velvyslanec v Černé Hoře Alison Kemp při té příležitosti připomenul, že s problémem se potýká v současné době i Spojené království. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.