The Capitals: „Odporné“. Portugalsko kritizuje výrok nizozemského ministra financí

© EPA/ ANTONIO PEDRO SANTOS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

LISABON

Znechucený premiér. Nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra vyzval Evropskou komisi, aby prověřila státy, jako je Španělsko, jež tvrdí, že nemají v rozpočtu dost peněz na boj s koronavirovou pandemií, i přesto, že ekonomika eurozóny několik po sobě jdoucích let rostla. Portugalský premiér António Costa komentář označil za „odporný“.

Costa také uvedl, že Evropa bude muset „přeorganizovat“ svou produkci, aby zajistila kratší, bližší a bezpečnější dodavatelský řetězec. Jako příklad dosavadní špatné praxe zmínil čtyři miliony roušek a sta tisíce kusů ochranného vybavení vyrobených v Číně, které do Portugalska dorazily v pátek letem etiopské aerolinky. (Lusa.pt)

ŘÍM

Vztahy mezi EU a Itálií jsou na bodu mrazu. Protievropské nálady v Itálii během víkendu narostly, a to obzvláště po rozhovoru Ursuly von der Leyenové s německou agenturou DPA. Podle předsedkyně Komise jsou koronabondy navrhované italskou vládou „pouze aktuálně oblíbeným slovem“. Proti emisi evropských „koronavirových dluhopisů“ jsou především státy severní Evropy a podle von der Leyenové jsou jejich obavy oprávněné.

Ministr financí Roberto Gualtieri slova von der Leyenové okamžitě odsoudil. Von der Leyenová ale později upřesnila, že Komise nevylučuje žádnou možnost, která je v souladu se smlouvami. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Španělsko se zaměří na přetížené JIP. Španělské úřady zavedly přísnější karanténní opatření, chtějí tak zpomalit šíření koronaviru a ulevit přetíženým jednotkám intenzivní péče.

Koronaviru v neděli podlehlo dalších 838 osob, celkem má ve Španělsku pandemie na svědomí 6 528 obětí. Počet nakažených začíná pomalu klesat, úřady tak nyní směřují svou pozornost na jednotky intenzivní péče. Ty totiž podle odhadů čeká největší nápor nejdříve na konci tohoto týdne. (EUROEFE.es)

ATHÉNY

Další omezení. Řecká vláda dnes podle serveru in.gr oznámí přísnější karanténní opatření. Řekové budou zřejmě muset zůstat ve svých domovech až do 19. dubna. Úřady se obávají zejména toho, že s příchodem Velikonoc se řada Řeků rozhodne odjet na venkov nebo vyrazit do kostela, což by mohlo vést k dalšímu rozšíření viru. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Stávající opatření budou pokračovat dál. Během víkendu oznámil šéf kancléřského úřadu Helge Braun, že vláda nebude uvolňovat nynější restriktivní opatření minimálně do 20. dubna. Kancléřka Angela Merkelová vyzvala občany k trpělivosti.

K nedělnímu večeru bylo v zemi potvrzeno 52 547 případů nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Předseda institutu Lothar Wieler navíc v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung upozornil na hrozící nedostatek lékařského vybavení. „Nelze vyloučit, že budeme mít více pacientů, než máme ventilátorů,“ dodal Wieler. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rumunští zdravotníci poletí do Vídně. Zemská vláda Dolního Rakouska vyšle v pondělí dvě letadla do Rumunska, která mají do Vídně přivézt rumunské zdravotníky. Lety byly původně určeny jen pro Rakušany vracející se do své rodné země. V letadlech ale zůstalo několik volných míst, které využijí právě zdravotníci.

Rakousko je totiž silně závislé na lékařském personálu z jiných unijních zemí, kteří denně nebo týdně do Rakouska dojíždějí. Jenže většina států kvůli pandemii koronaviru uzavřela své hranice. Některé sousední země později přijali výjimky právě pro pracovníky v sociálních a zdravotnických službách. To však neplatilo pro Rumuny, kteří tvoří téměř polovinu zdravotnického personálu celodenní péče v Rakousku. Maďarsko totiž hranice uzavřelo bez výjimky a Rumuni se tak nemohli do Rakouska dostat. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Koronavirus je testem důvěryhodnosti EU. Způsob, jakým se EU vypořádá s pandemií koronaviru, bude klíčový pro důvěryhodnost EU v následujících letech. Myslí si to francouzská ministryně zahraničí Amelie de Montchalinová. (EURACTIV.com)

BRUSEL

Zpět do práce? Belgický ministr Philippe De Backer (Otevření vlámští liberálové a demokraté), který má na starosti řízení a zásoby vybavení pro boj s nemocí COVID-19, navrhl, aby Belgie testovala více lidí. Podle ministra by to pomohlo odhalit, kdo může být vůči onemocnění imunní, a může se tak vrátit do práce. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Kapacita JIP je téměř vyčerpaná. Podle premiéra Lea Varadkara se irské jednotky intenzivní péče octnou za pár dní na maximu svých kapacit. V neděli narostl počet nakažených na 2 615. Irsko eviduje již 36 úmrtí.

Mezitím včera do země dorazila první dodávka ochranných pomůcek z Číny. S tou podepsalo Irsko kontrakt v hodnotě 208 milionů eur, vybavení do Irska dopraví irská aerolinka Aer Lingus pomocí deseti letů. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Bojkot prezidentské kampaně. Polsko hlásí 224 nových případů nákazy, celkově zemřelo 22 lidí. Dolní komora parlamentu, Sejm, schválila protikrizová opatření, která mají pomoct podnikatelům. V průběhu nočního hlasování však vládnoucí strana PiS připojila dodatek, který umožní lidem v karanténě volit poštou. Chce tak údajně zajistit, že prezidentské volby plánované na 10. května proběhnou i přes zhoršující se situaci. Někteří opoziční kandidáti volají po bojkotu voleb a největší favoritka z opozičních řad Małgorzata Kidawa-Błońska pozastavila svou kampaň. Sama PiS není v tomto ohledu jednotná, současný prezident Andrzej Duda se nechal slyšet, že okolnosti konání voleb mohou znemožnit. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Miliardový záchranný balíček proti koronaviru. Během víkendu se koaliční strany v reakci na pandemii COVID-19 dohodly na prvním záchranném balíčku pro firmy a podnikatele v hodnotě 1 miliardy eur na následující měsíc. Finanční podpora by měla směřovat k těm, kteří kvůli krizi museli zavřít své podniky nebo těm, jejichž příjmy významně poklesly, ale své zaměstnance ještě nepropustili. Součástí záchranného plánu je i 500 milionů eur ve formě bankovních záruk. Obě opatření musí být ještě schváleny vládou a parlamentem. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Jourová o Maďarsku. Česká eurokomisařka Věra Jourová se vyjádřila ke snaze maďarské vlády rozpustit do konce roku parlament a získat kvůli nouzovému stavu výjimečné pravomoci. „Evropská komise podporuje činnost států v jejich úsilí zaopatřit bezpečí pro své občany, ale zároveň sledujeme situaci z hlediska evropského práva. Ale zpět k Maďarsku, prozatím zákon nebyl schválen. Jakmile se tak stane, budeme jej analyzovat a porovnávat se stavy nouzových opatření v jiných zemích,“ řekla v rozhovoru pro Deník. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BALKÁN

SOFIE

Zpřísňování opatření. V Bulharsku se již potvrdilo 346 případů nákazy novým typem koronaviru. V neděli jich přibylo osm. Stejný počet již nákaze podlehl, průměrný věk obětí se pohybuje kolem 66 let. Šéf národního krizového týmu Ventsislav Moutafchiiski řekl, že je jen otázkou času, kdy budou Bulhaři moci opustit své domovy jen s povolením. Komentoval tak skutečnost, že navzdory nouzovému stavu a přijatým opatřením jsou ulice nadále plné lidí. (EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Zastropování cen energií a paliva. Rumunské úřady zakázaly růst cen u dodávek elektřiny, topení a vody, stejně jako u plynu a paliv, a to do ukončení nouzového stavu. Ceny nepřesáhnou úroveň, na které byly v neděli, podle ministra vnitra Marcela Vely je však možné, že se sníží.

Do nedělního večera Rumunsko zaregistrovalo 1815 případů nákazy koronavirem, 43 lidí zemřelo. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Neomezujeme lidská práva, říká ministr. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović odmítl, že by docházelo k omezování lidských práv v důsledku boje s pandemií koronaviru. „Lidé si stále více uvědomují vážnost situace, proto strážníci sahají k tak přísným opatřením, která doporučili epidemiologové,“ řekl v reakci na komentář prezidenta Milanoviće, že v rámci opatření dochází k porušování práv občanů.

Ministr vysvětlil, že policie se rozhodla omezit svobodu pohybu poté, co zemětřesení z minulé neděle motivovalo velké množství lidí ze Záhřebu přesunout se na jih země. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Letadlo s pomocí. V neděli 29. března přistálo v Bělehradě nákladní letadlo z města Kerala v Indii, které přivezlo 90 tun ochranného zdravotnického materiálu pro boj s COVID-19. Doprava pomůcek je plně hrazena EU v rámci balíku v hodnotě 93 milionů eur, který EU zemi poskytla.

Peníze z USA. Americký velvyslanec v Srbsku Anthony Godfrey v pátek oznámil, že země dostane část z alokace v hodnotě 274 milionů dolarů, které Spojené státy vyčlenily pro podporu zdravotnictví v době současné koronavirové krize. Srbská vláda už dala dohromady seznam vybavení, které nejnutněji potřebuje. (EURACTIV.rs)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.