The Capitals: Nový průzkum šokoval Francii. Le Penová ztrácí, hvězdou pravice je Zemmour

© EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ

Nový průzkum šokoval Francii. Le Penová ztrácí, hvězdou pravice je Zemmour. Krajně pravicový politik a bývalý novinář Éric Zemmour se zařadil mezi horké favority na francouzského prezidenta. Ve středu zveřejněný průzkum mu přisuzuje v blížících se prezidentských volbách 17 %. V žebříčku tak přeskočil dosavadní královnu francouzské pravice Marine Le Penovou a obsadil druhé místo hned za prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten má zatím u občanů 24% podporu.

Výsledky průzkumu společnosti Harris Interactive pro francouzský týdeník Challenges šokovali Francii. Zemmour sice zatím oficiálně kandidaturu nepotvrdil, jeho popularita však za poslední měsíc strmě vzrostla. Le Penová se naopak v průzkumech propadla na pouhých 15 %, což je o 13 procentních bodů méně, než získávala v předchozích šetřeních. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Kurz čelí vyšetřování. Rakouský prokurátor zahájil vyšetřování kancléře Sebastiana Kurze a dalších devíti osob kvůli podezření z úplatkářství, zpronevěry a korupce. Protikorupční jednotky ve středu zahájily razii v sídle konzervativní strany ÖVP, budově ministerstva financí a kancléřství.

Kurzova kauza sahá do roku 2016, kdy byl ministrem zahraničí. Ministerstvo financí tehdy údajně zaplatilo za průzkum veřejného mínění, který měl Kurzovi zajistit popularitu. Průzkum navíc mělo financovat z peněz daňových poplatníků. Podle dalšího podezření měl rakouský bulvár inkasovat milion eur za to, že psal o Kurzovi v pozitivním světle.

Sám Kurz veškerá nařčení odmítá. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


MADRID

Extrémní chudoba ohrožuje šest milionů Španělů. Ekonomické a sociální dopady pandemie covid-19 jsou pro Španělsko devastující. Zhruba šest milionů občanů nyní žije v extrémní chudobě, zatímco 11 milionům lidí hrozí sociální vyloučení. Vyplývá to z dat katolické organizace Caritas. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BRATISLAVA

Slováci se bojí Maďarské expanze. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok kritizuje plán maďarské vlády, který by mohl umožnit Maďarům skupovat ve velkém slovenskou ornou půdu. Vláda Viktora Orbána chce napumpovat peníze do soukromého kapitálového fondu určeného právě pro nákup orné půdy, z čehož mají okolní státy strach. Rumunsko již přijalo zákon, který má místní půdu před vykupováním ochránit. Slováci nyní zvažují stejný postup a tlačí na úpravu maďarských pravidel tak, aby museli dát k nákupům půdy vždy svůj souhlas. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


VILNIUS

Migranti na litevské hranici čelí extrémním podmínkám. Jen padesát metrů od litevské hranice trpí skupina migrantů, které na místo dovezl běloruský režim. Lidé nemají teplé oblečení ani jídlo. Upozornila na to organizace Human Rights Monitoring Institute (HRMI). Podle informací HRMI by se mělo jednat o dvě rodiny ze Srí Lanky. (Domantė Platūkytė | LRT.lt/en)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.