The Capitals: Nové vedení německé CDU se musí vypořádat s Orbánem

© EPA/CHRISTIAN MARQUARDT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN / VARŠAVA

Nové vedení CDU se musí vypořádat s Orbánem. Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet bude novým předsedou konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Laschet byl zvolen do čela strany během víkendového kongresu a už nyní se před ním objevuje řada nesnadných úkolů. Jedním z nich je přijetí jasného postoje k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, respektive k jeho straně Fidesz. Nově zvolené vedení CDU k takovému kroku vyzval předseda Evropské lidové strany (EPP) Donald Tusk. CDU je totiž součástí EPP podobně jako Fidesz, jeho členství je však nyní pozastavené.

„Každý v EPP oceňuje trpělivost a vytrvalost CDU, ale když dojde na obranu hodnot, tak EPP musí přijmout nesnadná rozhodnutí,“ prohlásil Tusk. Stranu Fidesz sice přímo nezmínil, narážka na maďarské konzervativce je však vzhledem k jeho předešlým ostrým výrokům jasná. (Phillip Grüll, Claire Stam and Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.de and EURACTIV.pl)


NOVINIKY Z BRUSELU

Evropská komise odložila zveřejnění „zelené taxonomie“. Jaké ekonomické aktivity lze považovat za environmentálně udržitelné, a jaké naopak za škodlivé? Právě na tuto otázku má odpovědět připravovaný dokument Evropské komise označovaný jako „zelená taxonomie“. Dokument by měl jasně určit, zda lze jadernou energii či plyn považovat za udržitelné technologie, což je obzvláště důležité pro země, jako je ČR. Podle zjištění serveru EURACTIV.com se však Komise rozhodla zveřejnění taxonomie odložit a znění dokumentu revidovat. Důvod? Deset členských států včetně ČR požaduje úpravu dosavadních návrhů a zohlednění závěrů prosincového summitu Evropské rady, podle kterých lze plyn považovat za tzv. přechodný zdroj energie. (EURACTIV.com, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

VÍDEŇ

Karanténa potrvá do 7. února. Rakouská vláda prodloužila současná karanténní opatření až do 7. února. Uzavřeny zůstanou restaurace i obchody, vyjma těch s nezbytným zbožím. Rakušané budou muset při nakupování potravin nebo v prostředcích hromadné dopravy nasadit respirátor typu FFP2. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Očkovací průkaz prozatím ne. Myšlenka evropských očkovacích pasů, které by umožnily volné cestování napříč Evropou, je předčasná. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Franceinfo to uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. S návrhem původně přišel řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

„I když je vakcína vědecky podložená, neznáme její vliv na přenos viru. Musíme v tom mít nejprve zcela jasno,“ upřesnil svůj odmítavý postoj Beaune. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Belgie obdrží méně vakcín, než předpokládala. Belgie by tento týden měla dostat 86 500 dávek vakcíny proti covid-19 od společnosti Pfizer/BioNTech, což je o 7 tisíc méně, než se původně očekávalo. Společnost se totiž rozhodla v tomto týdnu omezit výrobní kapacitu. „Vliv to však bude mít menší, než jsme si původně mysleli,“ stojí v prohlášení pracovní skupiny, která zodpovídá za očkovací strategii v zemi. Menší dodávka by tak neměla ohrozit očkování v nemocnicích. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Eurostar bojuje o přežití. Společnost Eurostar provozující vlakové spojení mezi Velkou Británií a Francií čelí existenční hrozně. Počet pasažérů se kvůli pandemii propadl o 95 %, společnost proto volá po státní pomoci. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

Partneři dávají ruce pryč od německo-ruského plynovodu. Curyšská pojišťovna odstupuje od projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2, kterému měla podle původních plánů poskytovat své služby. Švýcarská společnost se tímto krokem stala již třetím partnerem, který během jednoho měsíce dal od projektu ruce pryč. V sobotu o tom informovala agentura Bloomberg. Dalšími dvěma firmami byla dánská inženýrská společnost Ramboll a nordická společnost pro certifikace Norvegian Det Norske Veritas Holding AS. Důvodem odstoupení je zejména obava firem z omezení přístupu na americký trh kvůli uvaleným americkým sankcím na společnosti angažující se v projektu výstavby Nord Stream 2. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN / RIGA / VILNIUS

Ministři zahraničí požadují sankce proti Rusku kvůli zatčení Navalného. Ministři zahraničí Estonska, Litvy a Lotyšska zveřejnili společné prohlášení, ve kterém odsoudili zadržení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Baltské země požadují Navalného propuštění, nebo uvalení „restriktivních opatření“ proti Moskvě.

Podobné vyjádření zaznělo i od hlavy české diplomacie. „Navalnyj má moji podporu. Navrhnu diskusi o možných sankcích,“ uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Maďarští odborníci posuzují čínskou vakcínu. Maďarští vědci se vypravili do Pekingu, aby si posvítili na produkci čínské vakcíny proti covid-19 od společnosti Sinopharm. Šéf kontrolního oddělení Národního farmaceutického, potravinového a zdravotnického institutu Ferenc Lukács potvrdil, že vakcína je vyráběna v moderním závodě a za dodržování bezpečnostních podmínek. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovensko sází na testování. Všichni Slováci by měli v následujícím týdnu obdržet antigenní test na covid-19. Negativní test by měl být nově vyžadován jak při příchodu do práce, tak i při cestách do přírody. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Hlasování o důvěře vládě. Italský premiér Giuseppe Conte se dnes chystá předložit poslanecké sněmovně „Sdělení o současné politické situaci“. Při té příležitosti budou poslanci hlasovat o důvěře vládě. Z ní minulý týden rezignovaly dvě ministryně ze strany Italia Viva (Itálie žije) bývalého italského premiéra Mattea Renziho.

Očekává se, že sněmovna vysloví vládě důvěru. Obavy však vyvstávají nad hlasováním druhé komory italského parlamentu – Senátu, který bude rovněž o pokračování současné vlády hlasovat. Mezi senátory totiž Conte nemá absolutní většinu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Nové španělské daně. Španělsko v sobotu zavedlo nové daně na digitální a finanční služby. Daně primárně směřované proti americkému gigantu Google byly schváleny minulý rok, vybírat se začnou od března nebo dubna. Na základě nich španělská vláda očekává, že do státní kasy přiteče tento rok 968 milionů eur. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY

Řecká sportovkyně promluvila o sexuálním obtěžování. Známá řecká atletka a olympijská medailistka Sofia Bekatorouvá se rozhodla promluvit o sexuálním obtěžování, kterému čelila před dvaceti lety během příprav na olympiádu v Sydney. Bekatourová sice veřejně neuvedla, kdo ji zneužil, podle médií se však mělo jednat o Aristeidise Adamopoulose z řecké federace plachtařů, který je zároveň členem vládní strany Nová demokracie. Jeho spolustraníci včetně premiéra jej okamžitě odsoudili. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko udělilo další VIP cestovní pasy. Zaměstnanci sportovní federace, svaz hoteliérů a restauratérů, Velký muftí nebo Asociace bulharských astrologů jsou na seznamu organizací, které získaly od bulharských úřadů služební cestovní pasy. Tento typ dokladu je přitom v běžné praxi udělován pouze vládním úředníkům. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Úrokové sazby opět klesají. Rumunská národní banka již potřetí od začátku pandemie snížila úrokové sazby na 1,25 %. Chce tím podpořit národní ekonomiku a zajistit finanční stabilitu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Vyplácení dividend pozastaveno. Chorvatská národní banka vyzvala banky k pozastavení výplat dividend. Rozhodnutí chorvatské banky má podpořit odolnost finančního systému, který čelí krizi spojené s pandemií covid-19. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Hlasování o nedůvěře se zřejmě odkládá. Hlasování o nedůvěře kabinetu slovinského premiéra Janeze Janši vyvolané opoziční koalicí se zřejmě odloží. Původně se mělo hlasovat již tuto středu, několik slovinských poslanců ale čeká na výsledky testů na covid-19 poté, co se setkali s nakaženým šéfem slovinských zpravodajských služeb. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbské úřady prověřují čínskou vakcínu. Do Srbska v sobotu dorazilo milion dávek čínské vakcíny proti covid-19 od společnosti Sinopharm. Vakcína nyní čeká na schválení od Srbské lékové agentury. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

TIRANA

Protestní nóta z Paříže. Francouzská ambasáda v Tiraně předala albánskému ministerstvu zahraničí protestní nótu proti premiérovi Edi Ramovi. Rama v posledních dnech ostře kritizoval EU za nedostatečnou podporu zemí západního Balkánu při očkování populace proti covid-19. Podle Paříže je ale Ramova kritika za hranou, a navíc vychází z nepravdivých informací. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.