The Capitals: Nová německá vláda chce federalizovanou Evropu

© EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Nová německá vláda chce federalizovanou Evropu. Němečtí sociální demokraté, Zelení a liberální FDP budou prosazovat vytvoření evropské federace. Vyplývá to z jejich koaliční dohody. Právě probíhající Konference o budoucnosti Evropy by podle budoucí německé vlády měla být odrazovým můstkem k reformě, jejímž výsledkem bude evropský federální stát.

„Suverénní Evropa je klíčem naší zahraniční politiky,“ uvedl lídr SPD Olaf Scholz, který by se měl v druhém prosincovém týdnu stát kancléřem. „Pro ekonomickou silnou a nejlidnatější zemi v srdci Evropy je úkolem umožnit, podpořit a posunout suverénní Evropu vpřed,“ dodal.

„Konference (o budoucnosti Evropy) by měla vést k ústavnímu konventu a dalšímu rozvoji federálního evropského státu, který je decentralizovaný a organizovaný podle zásad subsidiarity a proporcionality a vychází z Listiny základních práv,“ píše se přímo v koaliční dohodě.

Budoucí vládní koalice bude chtít posílit kompetence Evropského parlamentu a umožnit mu navrhovat navrhovat legislativu. Podle Uda Bullmanna, koaličního vyjednavače SPD pro evropské záležitosti, je další integrace EU potřeba, protože „lidé na ni čekají“. Očekávat lze i tlak Německa na odstranění veta a přechod na hlasování kvalifikovanou většinou v oblastech, jako je zahraniční a bezpečnostní politika EU. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Rakousko zasypaly žádosti o azyl. O azyl v Rakousku požádalo od začátku roku 30 tisíc lidí, loni to přitom bylo pouze 15 tisíc. Země musela kvůli rostoucímu počtu žadatelů znovu otevřít některá uprchlická centra, kapacity jsou často plně vytížené. Problém se týká zejména Štýrska a o azyl nejčastěji žádají mladí Syřané. (Nikolaus J. Kurmayer, Oliver Noyan | EURACTIV.de)


STOCKHOLM

Švédská premiérka po pár hodinách ve funkci rezignovala. Sociální demokratka Magdalena Anderssonová se ve středu stala první premiérkou v historii Švédska. Pouhých sedm hodin po jmenování do čela země však na svůj post rezignovala.

Anderssonová měla vést menšinovou vládu sociálních demokratů, Zelených a Strany středu, ta však odmítla podpořit rozpočtové plány nové vlády. Zelení se následné rozhodli koalici opustit, což vedlo Anderssonovou k rezignaci. Nyní se politička zřejmě pokusí sestavit novou vládu založenou čistě na sociálních demokratech. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Itálie zavádí lockdown pro neočkované. Italská ministerská rada ve středu zkrátila platnost covid pasů z 12 měsíců na devět. Do italských restaurací a barů navíc budou moci vstupovat jen ti, kteří nemoc prodělali nebo jsou plně očkovaní. Neočkovaní budou smět pouze do práce, na nákup a do posiloven, prokazovat se budou muset negativním testem. Opatření začne platit od 6. prosince. Novinkou by mělo být také povinné očkování pro nezdravotnický personál nemocnic, policii, armádu a zaměstnance škol. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


BRATISLAVA

Neprovokujte muže, radí slovenská policie ženám. Ženy by se měly po západu slunce vyhýbat temným místům a neměly by chodit na večírky, kde se podává alkohol. Právě to doporučuje slovenská policie na svých webových stránkách pod nadpisem „Jak předcházet znásilnění“. Ženy by také podle policie neměly zbytečně provokovat a vysílat sexuální signály, mezi které se řadí například flirtování či pomrkávání.

Doporučení slovenské policie je nyní terčem kritiky za svou stereotypnost. Ke znásilnění totiž většinou nedochází v parcích, ale i v domácnostech, kde jsou ženy násilně využívány svými partnery nebo známými. Policie se navíc dopouští přenášení odpovědnosti za znásilnění na samotné oběti, čímž je odrazuje od toho, aby znásilnění policii hlásily. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.