The Capitals: Nová muslimská strana usiluje o přízeň menšin ve Švédsku, chce do parlamentu

© Shutterstock/FTiare

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

STOCKHOLM

Nová muslimská strana usiluje o pozici ve švédském parlamentu. Proislámská strana Nyanset (strana Odlišnosti) loví voliče především v turecké a muslimské komunitě žijící ve Švédsku. Jejím cílem je dosáhnout alespoň 4 %, aby se dostala do parlamentu ve volbách v roce 2022.

Reklamní plakáty strany se objevily i v Turecku, oznámil v pátek předseda strany Mikail Yüksel na Tik Toku. Podle odhadů žije v zemi okolo 810 000 muslimů, což představuje přibližně 8,1% populace. Zhruba 50 000 z nich má turecký původ. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Mistrovství Evropy ve fotbale je výzva. Ministři spravedlnosti EU považují blížíce se fotbalové mistrovství Evropy za unikátní bezpečnostní výzvu. Mistrovství odstartuje již v pátek 11. června a odehraje se v 11 evropských městech.

Výzvou je nejen konání soutěže v časech pandemie covid-19, ale také kvůli hrozbě násilí. Rada ministrů se proto shodla na tom, že „monitorování pohybu rizikových fanoušků může mít zásadní význam pro prevenci narušování veřejného pořádku a související trestné činnosti“. Preventivní opatření by se podle ministrů neměla soustředit pouze na samotné sportovní areály, ale také na prostředky veřejné dopravy, hotely či noční podniky. (André Curvelo Campos | Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN

Vadné roušky pro bezdomovce. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) čelí kritice za to, že se údajně pokusil rozdat vadné roušky lidem bez domova. Za kritikou stojí koaliční partnerská strana SPD. Spahna však podpořili špičky CDU, včetně kancléřky Angely Merkelové.

„(Spahn) se v uplynulém roce zcela jasně pokusil distribuovat roušky, které neprošly všemi nezbytnými testy. Navíc je distribuoval lidem, kteří se proti těmto vadným rouškám nemohou bránit, jako třeba lidem se zdravotním postižením, lidem v azylových domech a dalším,“ uvedla Saskia Eskenová, místopředsedkyně SPD, a vyzvala Spahna k rezignaci. (Nikolaus J. Kurmayer| EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie se chce stát „národem velkých technologických firem“. „Francie má poslání stát se jedním z národů, které píšou 21. století“, prohlásil francouzský ministr pro ekonomiku Bruno Le Maire. Ten v lednu 2020, v návaznosti na report ekonoma Philippa Tibiho, který vyzval vládu k investicím do technologií budoucnosti, shromáždil 21 institucionálních investorů. Partneři se zavázali, že do konce roku 2022 napumpují do investičních fondů a akcií „globálních technologií“ původem z Francie přes 6 miliard eur.

Le Maire po roce a půl od zahájení iniciativy zhodnotil dosavadní pokrok pozitivně. Investoři totiž uvolnili již více než 3,5 miliardy eur. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko zatím neimplementovalo směrnici o autorském právu. Rakouská vláda nestihla deadline pro implementaci unijní směrnice o autorském právu. „Pro ministerstvo spravedlnosti je důležité, aby byla směrnice brzy implementována a aby v jejím případě došlo k vyváženému sladění různých zájmů,“ odůvodnila zmeškání termínu ministryně spravedlnosti Alma Zadićová. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

BELFAST

Protestní odchody z DUP. Několik členů Demokratické unionistické strany (DUP) na protest rezignovalo po tvrzeních, že došlo k „odstranění“ jejich kolegů, kteří byli znepokojeni odchodem bývalé první ministryně Arlene Fosterové z čela DUP a jejím nahrazením Edwinem Pootsem. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Na Slovensku byl jmenován nový ministr zemědělství. Samuel Vlčan se stal novým ministrem zemědělství. Prezidentka Zuzana Čaputová jej jmenuje již dnes na návrh předsedy vlády Eduarda Hegera (OL’aNO).

Na chvíli se však zdálo, že Slovensko bude mít dva ministry zemědělství. Odcházející ministr Ján Mičovský (OL’aNO) překvapivě v pondělí (7. června) oznámil, že bere zpět svou rezignaci a že chce ve funkci ministra ještě setrvat. Tento krok vysvětlil odkazem na „mnoho podpůrných reakcí“ a petici podepsanou zemědělci a lesníky, kteří ho požádali, aby „neutekl z boje“ a zůstal ve funkci. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ / BRATISLAVA

Slováci uznají všechna maďarská očkování. Slovensko se rozhodlo uznat maďarské očkovací certifikáty, a to také u lidí, kteří dostali ruskou nebo čínskou vakcínu. Podle maďarské a slovenské tiskové agentury to oznámil slovenský tajemník ministerstva zahraničí Martin Klus. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)


JIH

ŘÍM

Alitalia by se brzy mohla vrátit na nebe. „Doufáme, že do konce měsíce uzavřeme jednání s Evropskou komisí o obnovení italské národní letecké společnosti Alitalia,“ řekl ministr hospodářství Daniele Franco na pondělním slyšení v parlamentu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

V Turecku je bezpečno. Turecko je bezpečnou zemí pro většinu uprchlíků, kteří v současné době žádají o azyl v Řecku. Uvedlo to řecké ministerstvo pro migraci. (EURACTIV.com a AFP)


BALKÁN

SOFIE

Půl tuny heroinu mířilo do západní Evropy. Bulharská policie zadržela zásilku 500 kg heroinu, která byla ukrytá ve skladu v průmyslové zóně jihobulharského města Sliven. Sem dorazila z přístavního města Varna, ze kterého se stává jeden z hlavních balkánských přístupových bodů pro obchodníky s drogami mířícími do EU. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Stopka pro Huawei? Rumunský parlament schválil zákon o regulaci telekomunikačních sítí a infrastruktury, který by mohl do budoucna zamezit čínskému gigantovi Huawei v přístupu ke vznikajícím mobilním sítím 5G v Rumunsku. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Závazek ke svobodě médií. Chorvatská ministryně kultury a médií Nina Obuljen Koržineková podepsala v pondělí v Záhřebu strategický dokument nazvaný „Globální závazek o svobodě médií“, a to během jednání s britskou ministryní pro Evropu a Ameriku Wendy Mortonovou.

Mortonová uvedla, že britská vláda se zavázala chránit svobodu médií a posílit profesionální žurnalistiku a že obě země sdílejí stejný cíl podpory svobodných médií. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko zvládlo další kapitolu přístupových jednání. Srbská vláda přijala rezoluci na podporu vyjednávací pozice Srbska v rámci patnácté kapitoly přístupových rozhovorů s EU, tedy kapitoly zaměřené na energetiku. Srbsku se podle ministerstva těžby a energetiky podařilo odbourat dosavadní překážky a je tedy připravené na další jednání s EU. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.