The Capitals: Nová kapitola přístupových rozhovorů se Srbskem se letos neotevře

© EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BALKÁN

BĚLEHRAD

Další kapitola přístupových rozhovorů se letos neotevře. EU neotevře do konce roku ani jednu novou kapitolu přístupových rozhovorů se Srbskem. Dle bruselských diplomatických zdrojů má totiž několik členských států za to, že navzdory všem slibům Bělehrad neprovedl zásadní reformy v klíčových oblastech, jako je ochrana právního státu, nezávislé justice a svobody projevu. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

LUBLAŇ

Kellner na návštěvě u premiéra? Nejbohatší Čech Petr Kellner – nový majitel slovinského mediálního domu PRO Plus – ve čtvrtek odpoledne podle portálu Necenzurirano dorazil do Slovinska. Podle média se potkal s premiérem Janezem Janšou, který se netají svou kritikou redakční politiky televize POP TV, která do mediálního domu PRO Plus patří. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIE

Soud kvůli kvalitě ovzduší. Bulharsko bude muset znovu před Soudní dvůr EU. Podle Evropské komise totiž nedodrželo předešlý rozsudek z roku 2017, podle kterého Bulharsko porušuje evropské předpisy o kvalitě ovzduší. Vzhledem k tomu, že jde o nedodržení předchozího rozsudku, může soud přistoupit k udělení finančních sankcí. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


ZÁPAD

BERLÍN

Omezení potrvají až do ledna. Kancléřka Angela Merkelová a 16 lídrů spolkových zemí ve středu večer prodloužili protikoronavirová opatření až do 10. ledna, a to v reakci na přetrvávající vysoký počet nakažených koronavirem. Markus Söder (CSU), bavorský ministerský předseda, však včerejší dohodu kritizuje. Dle jeho názoru je příliš ledabylá. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

BRUSEL

Belgie představila očkovací strategii. Belgické ministerstvo zdravotnictví představilo strategii pro očkování proti covid-19. Mezi prvními očkovanými budou zaměstnanci domovů důchodců, pracovníci ve zdravotnictví nebo lidé starší 65 let. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Odvolání v případu fiktivních asistentů neprošlo. Pařížský odvolací soud ve čtvrtek odmítl poslední pokusy právníků Národního sdružení Marine Le Penové odvolat se v probíhajícím vyšetřování okolo údajně fiktivního zaměstnávání europoslaneckých asistentů. (Claire Stam | EURACTIV.fr)

DUBLIN

První přeshraniční případ týkající se GDPR. Konečné rozhodnutí ve věci prvního velkého přeshraničního případu týkajícího se GDPR bude podle irské komisařky pro data Helen Dixonové zveřejněno 17. prosince. Stane se tak i přesto, že úřady pro ochranu dat napříč celou EU mají podle ní „velmi odlišné názory“ na prověřování potenciální prohřešků společnosti Twitter. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Populisté jsou ve vedení. V pravidelném volebním průzkumu Finské vysílací společnosti získává populistická Strana Finů stále větší podporu a nyní se dokonce dostala do vedení. V šetření zveřejněném ve čtvrtek 3. prosince získala strana podporu 20,9 %, Sociální demokraté se tak poprvé od vypuknutí pandemie zařadili na druhé místo. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Odchod europoslanců z Hnutí pěti hvězd. Čtveřice italských europoslanců se rozhodla opustit své mateřské Hnutí pěti hvězd, zastávají totiž silnější zelenou politiku než jejich dnes již bývalé hnutí. K odchodu se odhodlal Ignazio Corrao, Eleonora Eviová, Piernicola Pedicini a Rosa D’Amatová, v následujících týdnech začnou nejspíše spolupracovat s evropskými Zelenými. Hnutí pěti hvězd jejich rozhodnutí kritizuje. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Evropská léková agentura by měla o licenci pro vakcínu rozhodnout dříve. Řecký odborník na veřejné zdraví Elias Mosialos kritizuje plán Evropské lékové agentury (EMA) rozhodnout o povolení vakcíny proti covid-19 až v druhé polovině prosince. Evropská komise by podle něj měla zasáhnout a urychlit schvalovací proces podobně, jako k tomu přikročily Spojené státy či Velká Británie. EMA počítá s tím, že o licenci pro vakcínu z dílny Pfizer/BioNTech rozhodne do 29. prosince 2020. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

MADRID

Parlament podpořil „historický“ rozpočet. Španělský parlament ve čtvrtek velkou většinou odsouhlasil státní rozpočet na rok 2021, podporu našel u 11 politických stran včetně katalánských a baskických separatistů. (EUROEFE)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Rozpočtový kompromis je stále možný. Podle místopředsedy polské vlády Jarosława Gowina se EU stále může dohodnout na podobě společného rozpočtu. Nedávno přitom uznal, že jeho země neměla návrh vetovat. „Polsko potřebuje fondy EU na rozvoj, včetně fondu obnovy. Proto doufám, že bude možné se dohodnout na konečné podobě (mechanismu) právního státu,“ dodal politik. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Parlament zvolil nového generálního prokurátora. Slovenský parlament ve čtvrtek zvolil Maroše Žilinku generálním prokurátorem poté, co se vládní koalice nemohla na kandidátovi několik dní dohodnout. Žilinka v minulosti dohlížel na jeden z případů hospodářské kriminality Mariána Kočnera, kvůli čemuž si podnikatel dokonce objednal jeho vraždu. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.