The Capitals: Nord Stream 2 je ostuda a Němci to ví, říká americký diplomat

© EPA/MARTIAL TREZZINI

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Nord Stream 2 je ostuda a Němci to ví. Pokud by Rusko zaútočilo na Ukrajinu, současná německá pozice k dostavbě plynovodu Nord Stream 2 by již nebyla udržitelná. V rozhovoru pro EURACTIV.pl to uvedl bývalý americký velvyslanec v Polsku Daniel Fried. Podle Frieda by bylo nejlepším řešením pozastavení výstavby. „Všechny strany (Polsko, Ukrajina, Evropská komise, Německo a USA) by tak získaly šanci zamyslet se nad nejlepším dalším postupem,“ uvedl Fried s tím, že o budoucnosti plynovodu by mohla rozhodnout až nová německá vláda.

„To, co Schröder (bývalý německý kancléř) udělal, byla ostuda, a Německo to ví. Musíme si ale neustále připomínat, že Putinův režim představuje hrozbu pro Evropu a demokracii,“ dodal bývalý velvyslanec. (Karolina Zbytniewska | EURACTIV.pl)


NOVINKY Z BRUSELU

Dohodnuto. EU bude mít svůj klimatický zákon. Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu se po čtrnáctihodinovém jednání dohodli na podobě nového klimatického zákona. Cíl snížení emisí do roku 2030 o 55 % se tak stane pro Evropskou unii právně závazný. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN | PAŘÍŽ

Německo volá po větší bezpečnostní spolupráci s Francií. Napjatá bezpečnostní situace v Evropě, která souvisí s aktivitami Číny, Ruska a islámským terorismem v sahelském regionu, vyžaduje podle německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové větší spolupráci Německa a Francie. Uvedla to během úterní videokonference. (Magdalena Pistorius, EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Nový ministr zdravotnictví trvá na rozvolnění. Do čela rakouského ministerstva zdravotnictví nově usedl Wolfgang Mückstein (Zelení). V televizním rozhovoru Mückstein potvrdil, že v polovině května by se mělo Rakousko vymanit ze současného lockdownu. Přesný harmonogram pro návrat do normálu je ale zatím předmětem jednání. (Philipp Grüll, EURACTIV.de)

LONDÝN

Anglické kluby nebudou součástí Superligy. Všech šest anglických fotbalových klubů včera zavrhlo plán kontroverzní evropské Superligy poté, co se proti tomu vzbouřili jak fanoušci, tak politici. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN | LONDÝN

Šéfka Sinn Féin kondolovala královně. Předsedkyně irské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová vyjádřila královně Alžbětě II. po smrti jejího manžela prince Filipa upřímnou soustrast. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY | STOCKHOLM

Obavy z propouštění v papírenském průmyslu. Finsko-švédská společnost Stora Enso zavře dvě své papírny a celulózky ve Finsku a Švédsku. Kvůli uzavření továren Veitsiluoto a Kvarnsveden letos na podzim přijde o práci 1110 zaměstnanců, což vyvolalo vlnu znepokojení.

Zpráva zároveň přichází ve chvíli, kdy je finská vláda nejednotná ohledně způsobů, jak podpořit zaměstnanost. Premiérka Sanna Marinová nicméně přislíbila okamžitá podpůrná opatření. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Do Polska dorazily americké stíhačky. Díky pravidelnému polsko-americkému cvičení je nyní na území Polska 24 amerických stíhaček F-15 a F-16. Letouny mají posílit bezpečnost regionu, informoval o tom ministr obrany Mariusz Błaszczak. Cvičení by mělo také zlepšit spolupráci mezi spojenci NATO, americké vzdušné síly jsou mezi alianční partnery rozmísťovány na bázi rotačního principu. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Univerzity vyhlásily „infostávku“. Osm maďarských univerzit tento týden vyhlásilo „infostávku“. Co to znamená? Přednášky a semináře se zaměří na jedno konkrétní téma – nezávislost univerzit. K „infostávce“ se univerzity uchýlily poté, co vláda změnila model fungování univerzit v zemi. Studenti by se tak měli zamyslet nad tím, jak je nezávislost univerzit důležitá a jak ji může změna modelu zasáhnout. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovensko žádá o odložení evropské klimatické taxonomie. Evropská komise by dnes měla předložit návrh, který stanoví kritéria zeleného financování pro nízkouhlíkové technologie, jako jsou obnovitelné zdroje a biomasa. Plyn a jaderná energie by podle uniklých dokumentů měly být ponechány pozdějšímu rozhodnutí. Slovensko a dalších sedm členských států s tím však nesouhlasí. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Prioritou Itálie je snížení dluhu. „Víme, že se bude v následujících letech podpora z EU postupně snižovat,“ řekl v úterý italský ministr financí Daniele Franco poslancům z parlamentního rozpočtového výboru. Franco dodal, že se Itálie musí připravit na obnovení unijních rozpočtových pravidel upravených kvůli koronavirové pandemii. „Musíme vyřešit, jak snížit současnou nadměrnou zadluženost Itálie,“ řekl. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Vláda při využití prostředků z plánu obnovy počítá se shovívavostí Bruselu. Španělsko příští týden přiblíží veřejnosti obsah národního plánu obnovy, který má zemi pomoci vzpamatovat se z negativních důsledků pandemie. V citlivé kapitole o státní podpoře doufá španělská vláda ve „flexibilitu“ Bruselu. Právě onu „flexibilitu“ označila španělská ministryně hospodářství Nadia Calviñová za základní prvek implementace španělského plánu. (EuroEFE)

ATÉNY

Řecko chce vojenskou spolupráci s NATO a spojenci z Blízkého východu. Atény zorganizovaly každoroční mezinárodní vojenské cvičení „Iniochos 2021“ na základně ve městě Andravida, aby prohloubily vojenskou spolupráci s NATO a spojenci z Blízkého východu. Do cvičení se zapojily bojové stíhačky z USA, Francie, Izraele, Španělska a Spojených arabských emirátů. (Alexandros Fotiadis, EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Gebrev se přiznal k munici ve Vrběticích. Bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev přiznal, že vlastnil část střeliva v českých muničních skladech, na které v roce 2014 zaútočily ruské tajné jednotky. Informace přichází pouhý den poté, co se jeho společnost EMCO pokusila podobnou informaci vyvrátit a zcela odmítla spojení s vrbětickým výbuchem. Po obchodníkově přiznání společnost následně potvrdila, že ve skladech byla část její munice. EMCO však nadále trvá na tom, že munice neměla směřovat na Ukrajinu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Politická krize vyřešena. Odvolání ministra zdravotnictví způsobilo na rumunské politické scéně vážnou krizi, po včerejším jednání se ji však vládní koalici podařilo zažehnat. Strana USR PLUS dnes navrhne nového ministra zdravotnictví a nebude nadále tlačit na sesazení premiéra Florina Citsua. Do koaliční smlouvy si však prosadila ustanovení, podle kterého bude muset premiér jakékoli změny ve vládním kabinetu nejprve konzultovat s USR PLUS. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Menšiny uctí oběti druhé světové války, zástupci státu se nepřipojí. Čtyři zástupci etnických menšin ve čtvrtek uctí památku obětí koncentračního tábora Jasenovac. Obřadu se však nezúčastní nikdo z vedení státu, uvedl v úterý mluvčí Srbské národní rady (SNV) Eugen Jakovčić. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Očkovaní s covidem-19 mají menší šanci skončit v nemocnici, potvrdila studie. Předběžná studie, která zkoumala 29 tisíc naočkovaných osob a 100 tisíc neočkovaných v srbském městě Kragujevac ukazuje, že plně naočkovaní lidé mají po třech týdnech od obdržení druhé dávky vakcíny téměř 60krát menší šanci, že skončí s onemocněním covid-19 v nemocnici, než lidé, kteří naočkovaní nejsou. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.