The Capitals: Noční můra se stává skutečností. V Evropě přibývá obětí koronaviru

© EPA/NICOLA FOSSELLA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

BERLÍN

Německý optimismus. Německo je s ohledem na finanční rezervy a funkční pohotovostní mechanismus dobře připraveno na koronavirovou epidemii. Včera o tom ujistila kancléřka Angela Merkelová, podle které země „udělá vše, co bude nutné,“ aby zabránila šíření viru. Konkrétní kroky ale zatím neuvedla. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Postupné uzavírání škol. Rakouský ministr školství uvažuje nad postupným uzavíráním škol. Přerušení výuky na všech školách v jeden okamžik však neplánuje. Nejprve by se mělo přestat vyučovat na vyšších stupních, a to od příštího úterý. Dříve už nařídil ředitelům, aby až do odvolání zrušili všechny výlety a další akce. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Levice volá po zrušení reformy pojištění. Francouzští politici z řad socialistů a ze strany La France Insoumise společně s odbory vyzvali vládu k „opuštění“ reformy pojištění v nezaměstnanosti, a to z důvodu hrozící ekonomické krize v důsledku šíření koronaviru. (EURACTIV.FR)

LONDÝN

30miliardový balíček na řešení COVID-19. Britský ministr financí Rishni Sunak postavil první rozpočet po brexitu na balíčku v hodnotě 30 miliard liber, který má podpořit ekonomiku země a zmírnit dopady šíření koronaviru. Opatření zahrnují zrušení daně z nemovitosti pro mnohé firmy v Anglii, a také dodatečných 5 miliard liber v rámci Národní zdravotnické služby (NHS) na prodloužení nemocenské pro zaměstnance, kteří museli zůstat v karanténě.

Sunak ale zároveň přiznal, že COVID-19 může v Británii způsobit recesi a povede k „významnému“ otřesu ekonomiky. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

První úmrtí. Irsko zaznamenalo první úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Starší žena na východě země, která už trpěla zdravotními problémy, zemřela včera. Irové ve středu zaznamenali 9 nových případů nákazy, celkový počet se tedy vyšplhal na 43. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

MADRID

Jednotné Španělsko. Španělský premiér Pedro Sánchez včera zdůraznil nutnost zachovat „jednotu“ národa a zavázal se k tomu, že levicová koaliční vláda udělá vše, co bude v jejích silách, aby překonala koronavirovou krizi. Španělsko podle něj potřebuje ukázat „jednotu, klid a stabilitu“, jen tak bude totiž schopné překonat obtížné dny a týdny, než se situace vrátí do normálu. Doufají v to zdravotní experti.

Od středy jsou všechny školy, střední školy a univerzity v madridském regionu, kde žije kolem 7 milionů obyvatel, uzavřeny. (EUROEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Nová opatření. Italský premiér Giuseppe Conte oznámil zavedení nových striktních opatření. Bary, pivnice, restaurace, kadeřnictví, salóny krásy a jídelny zůstanou dva týdny zavřené. Ve středu se počet nakažených v Itálii dostal na číslo 12 462, mrtvých je 827. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATHÉNY

Premiér vyzval církev k opatrnosti. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval řeckou pravoslavnou církev k tomu, aby poslouchala vědce. Církev totiž začátkem týdnem vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že během bohoslužeb nemůže docházet k šíření koronaviru.

První oběť. Řecké úřady dnes ráno informovaly o prvním úmrtí kvůli nákaze koronavirem. Jedná se o 66letého může, který byl od 4. března hospitalizován. Vláda se uchýlila k přísnějším opatřením a na dva týdny uzavřela veškeré vzdělávací instituce. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Nové případy. Polsko potvrdilo nárůst případů nákazy koronavirem z 22 na 31. Polská vláda nařídila uzavření všech škol a univerzit na dva týdny. Týká se to i kin, divadel a muzeí. Mezi nakaženými je i generál Jarosław Mika. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Babiš v šoku. „Z toho, co řekla kancléřka Merkelová, jsem byl v šoku. Vyděsilo mě to,“ uvedl premiér Andrej Babiš v reakci na varování německé kancléřky Angely Merkelové. Ta včera uvedla, že v nejhorším scénáři hrozí koronavirus až 70 % německé populace. Babiš má však opačný názor a myslí si, že Evropané nakonec „zůstanou doma ve svých státech“. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Mimořádný stav. Maďarsko má 13 potvrzených případů nákazy koronavirem, v karanténě je zatím 69 osob. Vláda kvůli koronaviru vyhlásila mimořádný stav, včera to potvrdil šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás. Do Maďarska tak nemohou lidé z Itálie, Číny, Jižní Koreje a Íránu. Opatření se netýká Maďarů vracejících se z těchto zemí domů, po návratu však musí zůstat dva týdny v domácí karanténě. Vláda také zakázala pořádání akcí v uzavřených prostorách s více než 100 účastníky a venkovních akcí s více než 500 účastníky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIE

První oběť. První obětí onemocnění COVID-19 v Bulharsku je 66letá žena, kterou v úterý přijali do nemocnice v kritickém stavu. Včera nemoci podlehla. Její manžel je také nakažený a rovněž ve vážném stavu. Bulharsko zatím eviduje celkem sedm případů nákazy koronavirem. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Počet nakažených výrazně vzrostl. Rumunsko za včerejšek eviduje 15 nových případů nákazy koronavirem, celkem je v zemi 44 nakažených osob. Rumunsko uzavřelo školy a zrušeno bylo také mnoho veřejných akcí.

Úřady na půl roku pozastavily export léčiv a ostatních zdravotnických potřeb a firmám doporučily reorganizaci pracovních plánů, aby jejich zaměstnanci nezačínali a nekončili práci ve stejný čas. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Nakažený zdravotník. Slovinsko sice neuzavřelo svou hranici s Itálií, aby ale zabránilo šíření nákazy, provádí přijíždějícím osobám lékařskou kontrolu. Ve středu v zemi došlo k evakuaci školy ve městě Kamnik severně od Lublaně, jeden z jejích učitelů měl totiž pozitivní výsledek testu na koronavirus.

Další velký problém představuje nakažení jednoho ze zdravotníků na gynekologickém oddělení v lublaňské univerzitní klinice. V izolaci je kvůli tomu 35 zdravotníků, všechny operace, které vyžadují intenzivní pooperační péči, jsou tak odloženy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Dopady onemocnění COVID-19. Ministerstvo obrany rozhodlo, že se chorvatští vojáci kvůli koronaviru nezúčastní vojenského cvičení v Německu (The European Challenge) plánovaného na konec března. Ministr pro cestovní ruch Gari Cappelli uvedl, že počet turistů v Chorvatsku byl v prvních březnových dnech o 30 % nižší než ve stejnou dobu v loňském roce. Zatím má Chorvatsko 19 nakažených. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Zákaz akcí s účastí nad 100 lidí. Srbský prezident Aleksandar Vučić včera rozhodl zakázat veškeré akce v uzavřených prostorách s účastí nad 100 lidí.

Zatím nevidí důvod, proč uzavírat školy, přestože se toho někteří dožadují. Ani parlamentní volby, které jsou plánovány na 26. dubna, by nemusely být odloženy. Věc ale bude ještě konzultovat s politickými stranami a v případě potřeby je ochoten odložit je o dva týdny. (EURACTIV.rs)

SARAJEVO

COVID-19. Bosna a Hercegovina se rozhodla na dva týdny uzavřít školy. Do středy bylo potvrzeno sedm případů nákazy koronavirem, přenašeči byli nedávno v Itálii. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Vyhlášení stavu nouze se zatím nechystá. Černohorská vláda ve středu dementovala nepravdivé zprávy o tom, že se dnes chystá vyhlásit nouzový stav. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

TIRANA

První oběť. 73letá žena podlehla koronaviru poté, co se vrátila z Boloni. Albánie zatím hlásí pouze 12 případů a vláda již přikročila k razantnějším preventivním opatřením. Policie již uzavřela více než 500 kaváren, klubů a fitness center. Albánie hlásí 12 nakažených osob. Koronavirus si zde vyžádal první oběť. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

DALŠÍ ZPRÁVY

BRATISLAVA

13 zatčených soudců v operaci Bouře. Národní kriminální agentura (NAKA) zatkla v rámci operace „Bouře“ 13 vysoce postavených soudců včetně bývalého náměstka ministra spravedlnosti. Zadržení jsou obviněni z korupce, zasahování do nezávislosti soudů a maření spravedlnosti. Všichni mají napojení na podnikatele Mariána Kočnera. Komunikace z Kočnerova mobilního telefonu ukázala, že soudce uplácel a ovlivňoval při různých příležitostech, mj. v případě padělaných směnek v hodnotě 70 milionů. Někteří soudci budou vyšetřováni ve vazbě, k tomu ale nejprve musí dát souhlas ústavní soud. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Turecké chování je za hranou. Evropská unie v reakci na to, že Turecko přestalo dodržovat dohodu o zadržování migrantů, ukázala jednotu a jasně dala Ankaře najevo, že její postup je za hranou. Ve včerejším rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec při EU Jakub Dürr. Rozhodnutí Unie uspořádat v reakci na novou migrační vlnu dárcovskou konferenci pro Sýrii podle něj umožní Evropě angažovat se v zemi a nepřenechat ji zájmům Ruska a Turecka. (ČTK)

///

LUBLAŇ

Janša žaluje expremiéra Šarece. Lídr protiimigranční strany SDS Janez Janša, který má blízko k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, se momentálně pokouší sestavit vládu. Mezitím ale podal žalobu na bývalého premiéra země Marjana Šarece. V únoru Šarec prohlásil, že se SDS uchyluje k nenávistným projevům a že je financována z Maďarska. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Veřejná správa zaměstnává téměř 30 % pracovníků. Skoro každý třetí chorvatský zaměstnanec je placený státem, městem nebo z místního rozpočtu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA

Pašeráci drog zadrženi. Mezinárodnímu týmu vyšetřovatelů se podařilo odhalit rozsáhlou síť pašeráků drog, zejména kokainu. Do akce vedené Černohorci s podporou Europolu se zapojili policisté z Rakouska, Chorvatska, Francie, Portugalska, Srbska a Slovenska. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Borrell s Lajčákem nejsou dobrou volbou. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell a končící ministr zahraničí Slovinska Miroslav Lajčak, o kterém se spekuluje jako o budoucím představiteli EU pro západní Balkán, nejsou podle kosovského ministra zahraničí Glauka Konjufce tou správnou kombinací diplomatů pro zahájení dialogu mezi Bělehradem a Prištinou. Oba totiž pocházejí ze zemí, které odmítají uznat kosovskou nezávislost. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.