The Capitals: Nezávislost maďarských médií je v ohrožení, varuje propuštěný šéfredaktor

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Šéfredaktor nezávislého média propuštěn. Szabolcs Dull, šéfredaktor největšího maďarského nezávislého zpravodajského portálu Index, dostal včera výpověď. Dull v reakci na propuštění vyjádřil své obavy ze zhoršující se svobody tisku v zemi pod vládou premiéra Viktora Orbána, samozvaného zastánce „iliberální demokracie“.

Před měsícem Dulla vyloučili ze správní rady, protože veřejně varoval před plánovanými organizačními změnami, které by ohrozily nezávislost média. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

První pokus o rozpuštění Matovičovy vlády. Slovenský parlament bude dnes hlasovat o nedůvěře vládě premiéra Igora Matoviče. Hlasování iniciovali opoziční poslanci bývalé vládní strany Směr-SD a nové strany Hlas expremiéra Petera Pellegriniho. Podle opozice Matovič opsal svou diplomovou práci, a nedostál tak svému slibu vládnout čestně a v zájmu občanů. Koaliční partneři, kteří mají v slovenském parlamentu většinu, už nicméně potvrdili, že pro nedůvěru vládě hlasovat nebudou. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Polsko je vítězem summitu. Polsko se z rozpočtového summitu EU vrátilo jako velký vítěz, bude totiž největším příjemcem z kohezních fondů. Po návratu z Bruselu to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki s tím, že nový rozpočet EU může pro Polsko znamenat příchod „zlaté dekády“. O polském vítězství podle Morawieckého svědčí i titulky zahraničního tisku. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PRAHA

Dopis od Bretona. Návrh, který by uzákonil povinný podíl českých potravin v tuzemských obchodech, je protiprávní. Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton na to v dopise upozornil ministra zemědělství Miroslava Tomana. Informovaly o tom Hospodářské noviny, které mají Bretonův dopis k dispozici. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Více peněz pro finanční správu. Po nedávném skandálu okolo německé firmy Wirecard by ministr financí Olaf Scholz chtěl navýšit prostředky pro federální kontrolní úřad BaFin, který má za úkol dohlížet na veřejné finance v zemi. „Chci, aby úřad byl silnější,“ řekl ve středu (22. července) deníku Die Zeit.

Jedná se o zatím poslední komentář v řadě kritických výroků na adresu úřadu. Není totiž jasné, jak kontrolorům mohlo uniknout, že na účtech společnosti chyběly více než 2 miliardy eur. Více financí by podle ministra mohlo podobným excesům předejít, jelikož by úřad mohl zaměstnat kvalifikovanější auditory. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Zpřísnění pravidel. Rakouská vláda zpřísňuje opatření týkající se možnosti vstupu do země. Doposud byl vstup do země z rizikových oblastí možný bez negativního testu na koronavirus v případě, že dotyčná osoba bez prodlení podstoupila čtrnáctidenní karanténu. Ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP) ale na včerejší tiskové konferenci uvedl, že tato možnost končí. Počínaje pátkem budou osoby ze zemí označených jako rizikové moci do Rakouska vstoupit pouze s negativním testem, který nesmí být starší než 72 hodin. Jedinou výjimkou jsou rakouští občané nebo osoby s trvalým bydlištěm v Rakousku, kteří žijí v zahraničí. Ti budou mít po vstupu na území země 48 hodin na to, aby si zajistili test. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Další státní podpora. Po finanční pomoci národní aerolince Air France ve výši 7 miliard eur se dostane státní pomoci i státem vlastněné železniční společnosti SNCF. Uvedl to ministr dopravy Jean-Baptiste Djebbari v rozhovoru pro deník Le Figaro. Djebbari zvažuje několik možností podpory, například rekapitalizaci skupiny nebo převzetí části dluhu.

V půlce června generální ředitel SNCF Jean-Pierre Farandou odhadl ztráty společnosti způsobené stávkami proti penzijní reformě a koronavirovou pandemií na zhruba 5 miliard eur. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

LUCEMBURK

33 ohnisek. Trasování ukázalo, že třetina z celkem 33 odhalených ohnisek má svůj původ ve školách a na univerzitách. „Momentálně je stále možné se se situací vypořádat,“ uvedla ministryně zdravotnictví Paulette Lenertová na včerejší tiskové konferenci. Vzhledem k tomu, že 44 % nakažených z 684 potvrzených případů z minulého týdne „bylo už v karanténě“, Lenertová odhaduje, že „řetězec přenosu viru byl přerušen“. (Anne Damiani | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Smíšené dojmy ze summitu. Finská premiérka Sanna Marinová se do země po skončení summitu k evropskému rozpočtu a fondu obnovy vrátila se smíšenými pocity z toho, jaký výsledek několikadenní jednání přineslo. Podle mnoha kritiků totiž závěr summitu není pro Finsko nikterak výhodný. Někteří komentátoři a politici výsledek označili za „naprosto směšný“. Konstruktivní kritici se pak nechali slyšet, že Finsko se mělo plně připojit ke čtveřici šetrných států, aby z jednání „dostalo alespoň něco“. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Conte spokojený s výsledky summitu. Ve středu (22. července) přednesl premiér Giuseppe Conte své dojmy z evropského summitu italským poslancům a senátorům. „Bylo to mimořádné jednání, a to i díky své náročnosti. Vyjednaná dohoda je ale klíčový úspěch, který ukazuje, že Evropská unie dostála své historii,“ řekl v senátu. Conte zároveň dodal, že vláda začala pracovat na plánu reforem. „Bude to naše kolektivní snaha a musíme se zasadit o to, abychom zdroje využili efektivně.“ (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Zákoník práce čekají změny. Španělska vláda potvrdila své odhodlání změnit stávající zákoník práce bez toho, aby snížila penze. S ohledem na výsledky summitu Evropské rady to uvedla ministryně práce Yolanda Diazová. Navázala tak na komentář ministryně zahraničí Aranchy Gonzalezové, podle které Španělsko reformuje zákoník práce ve snaze snížit míru nezaměstnanosti, aby vyhovělo požadavkům pro čerpání z evropského fondu obnovy. (EURACTIV.com)

ATHÉNY

Řecké lodě jsou připraveny. Řecké námořní síly včera potvrdily, že jejich lodě plující v Egejském moři jsou v režimu „zvýšené bdělosti“. Důvodem jsou plány Turecka, které chce začít v okolí řeckých ostrovů hledat zásoby zemního plynu. (EURACTIV.com)


BALKÁN

LUBLAŇ

Více peněz na zemědělství. Slovinsko může být s výslednou dohodou, která vzešla z jednání lídrů na mimořádném summitu k víceletému unijnímu rozpočtu a fondu obnovy, spokojené. Podle deníku Delo to uvedla ministryně zemědělství Aleksandra Pivecová. V rámci víceletého finančního rámce na roky 2021-2027 si země přijde na 1,6 miliardy eur na zemědělství a rozvoj venkova, což je o 4,5 % více než v současném období. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Parlament ustaven. Včera (22. července) poprvé zasedal nový, v pořadí desátý, chorvatský parlament. Při této příležitosti složilo 151 nových poslanců svůj slib. Na návrh vládní strany Chorvatská demokratická unie (HDZ) byl předsedou komory zvolen Gordan Jandroković, který ve funkci působil i doposud. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.