The Capitals: Nepokoje v USA rozvířily debatu o belgickém kolonialismu

© Pixabay.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BRUSEL

Leopold II. Belgický opět na mušce. Zatímco v USA zuří nepokoje a demonstrace proti rasismu vyvolané zabitím George Floyda, v Belgii znovu ožívá debata o éře kolonialismu. Vandalové poničili hned několik soch tehdejšího krále Leopolda II. Belgického, který je zodpovědný za smrt několika milionů Afričanů. Informoval o tom deník Le Soir. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BERLÍN

Nový stimulační balíček na podporu ekonomiky. Spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier po dlouhé sérii jednání představil další balíček, který má podpořit německou ekonomiku. Zahrnuje snížení daně z přidané hodnoty počínaje 1. červencem i dotace na nově zakoupené elektromobily. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

ÖVP čelí obvinění z překročení rozpočtu na volební kampaň. Rakouská legislativa nedovoluje politickým stranám a hnutím vynaložit na jednu volební kampaň více než 7 milionů eur. Zpráva nezávislého senátu pro transparentnost politických stran nyní naznačuje, že ÖVP tento zákon porušila během parlametních voleb v roce 2019, ve kterých zvítězila s rekordním náskokem. Přestože prozatím nebyl vydán žádný oficiální rozsudek, autorka zprávy Barbara Sommererová pokládá za nepravděpodobné, že by výdaje strany mohly zůstat v mezích daných zákonem. Sama ÖVP toto obvinění odmítá. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francouzi chtějí změnu. Dle posledního průzkumu společnosti Odoxa si většina Francouzů přeje změnu obsazení vládních křesel. Navzdory oznámení druhé fáze uvolňování opatření a poklesu počtu nakažených se v červnu ekonomická morálka v zemi nezlepšila. Francouzi jsou také velmi pesimističtí ohledně budoucnosti a nevěří, že k vytoužené politické změně dojde před koncem pětiletého funkčního období Emmanuela Macrona. Tři čtvrtiny Francouzů (73 %) chtějí, aby Emmanuel Macron prosazoval odlišné politiky, dvě třetiny (64 %) dokonce požadují změny ve složení kabinetu. (EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Nůžky se rozevírají. Zatímco popularita sociálních demokratů premiérky Sanny Marinové roste, centristé pod vedením ministryně financí Katri Kulmuniové se v průzkumech veřejného mínění mírně propadají. Nůžky mezi dvěma nejvlivnějšími politickými stranami se tak postupně rozevírají, což by mohlo v následujících měsících ohrozit stabilitu pětičlenné koaliční vlády. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Itálie představila nová „plážová pravidla“. Metrové rozestupy mezi návštěvníky, a to i ve vodě, zákaz večírků nebo povinné roušky tam, kde to okolnosti dovolí. Právě taková pravidla doporučuje provozovatelům pláží italský Národní zdravotnický institut. Přístup na pláž by měl být podle nich odepřen lidem, jejichž tělesná teplota bude přesahovat 37,5 °C. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělští lékaři získali ocenění. Španělští zdravotníci získali Cenu kněžny asturské za úsilí, které vykonali v boji proti koronaviru.

„Španělští lékaři a zdravotníci v přímém kontaktu s onemocněním covid-19 představují první linii v boji proti této nemoci a od začátku krize prokazují chvályhodnou úroveň profesionality a odhodlání,“ napsala porota v prohlášení. (EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY

Řecko se 1. července otevře všem turistům. Řecko se chce již 1. července otevřít občanům všech zemí EU. Informoval o tom premiér Kyriakos Mitsotakis. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Konec nouzového stavu se blíží. Nouzový stav v Maďarsku skončí pravděpodobně 16. června. Zároveň se návštěvníkům otevřou divadla, kina, muzea i lázně, uvedl ministr Gergely Gulyás.

Podniky, na které dopadla koronavirová opatření, mezitím žádají o podporu. O maďarský kurzarbetiový program si zažádalo 11 140 firem se 145 tisíci zaměstnanci. Průměrná podpora na zaměstnance činí 470 eur. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Masivní kontaminace chemikáliemi v Bratislavě. Půda a voda v okolí bratislavské chemičky Istrochem je kontaminovaná nebezpečnými chemikáliemi. Potvrdila to geologická studie, na kterou po letech upozornili ekologičtí aktivisté. Průzkum znečištění z roku 2009 si objednal samotný Istrochem, podle zákona ale dokument podléhal po dobu deseti let utajení.

Společnost Istrochem je od roku 2002 součástí holdingu Agrofert, který spadá do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše. Istrochem namítá, že ke kontaminaci došlo již v 60. letech. Likvidace škod navíc údajně nebyla zahrnuta do kupní smlouvy, kterou Agrofert před lety podepsal se slovenskou vládou. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Hranice otevřeny. Česká vláda v pátek zruší veškerá omezení cestování mezi Českou republikou, Rakouskem, Německem a Maďarskem. Předseda vlády Andrej Babiš to řekl novinářům ve čtvrtek odpoledne. Pokud jde o hranice se Slovenskem, zde už byla omezení zrušena. Dosud museli lidé kvůli koronavirové pandemii při návratu z těchto zemí nastoupit do karantény nebo se prokázat negativním testem na koronavirus. (ČTK)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko uzavírá hranici se Severní Makedonií. Bulharsko se kvůli rostoucímu počtu případů covid-19 v Severní Makedonii rozhodlo svého souseda opět odříznout a uzavřelo společnou hranici. Osoby, které se budou moci ze Severní Makedonie vracet, například bulharští občané nebo zdravotníci, budou muset zůstat 14 dní v karanténě.

Makedonské úřady včera zaznamenaly 120 nových případů. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Policejní zásah v letecké společnosti. Policie udělala razii v sídle zkrachovalé letecké společnosti Adria Airways a prohledala několik domů a kanceláří v Lublani a Kranji. Policie vede vyšetřování proti dvěma cizincům, bližší detaily však neuvedla. Místní média hovoří o tom, že policisty k razii vedlo podezření ze zneužití pravomocí. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Kontroverzní song. Chorvatský soud rozhodl, že píseň populárního zpěváka Marka Perkoviće Thompsona začínající kontroverzním heslem „Pro vlast připraven“ není v rozporu s ústavou. Rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky z řad politiků i veřejnosti.

„Pro vlast připraven“ je totiž pozdrav chorvatských Ustašovců, tedy příznivců nacistické a fašistické ideologie. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Kampaň proti Kosovu pokračuje. Srbsko bude nadále přesvědčovat ostatní země, aby přestaly uznávat Kosovo jako nezávislý stát. Novinářům to potvrdil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić, který tak vyvrátil informaci zveřejněnou rádiem Svobodná Evropa. Rádio získalo informaci od diplomatů v Bruselu, podle Dačiće se však jedná o pouhou lež. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.