The Capitals: Němečtí sociální demokraté zvítězili ve volbách, levicová koalice na většinu nedosáhne

© Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Němečtí sociální demokraté zvítězili ve volbách, pozici kancléře však jistou nemají. Zraky celé Evropy se v neděli upínaly k Německu, kde se rozhodovalo o budoucí vládě. Partaje dosud vládnoucí velké koalice svedly těsný souboj, vítězství se však nakonec chopila sociální demokracie (SPD) Olafa Scholze. Dle předběžných výsledků získala 25,7 %. Post kancléře však Scholz jistý nemá, nastává čas náročných povolebních jednání, která mohou trvat několik měsíců, a scénářů je na stole hned několik.

Konzervativci (24,1 %) i sociální demokraté se shodují na jednom – již nechtějí pokračovat v dosavadním koaličním vládnutí. Obě strany si také nárokují křeslo kancléře. Cestou, jak ho získat, je přesvědčit některou z menších stran k vytvoření nové koalice. Strany tak nyní mohou zahájit námluvy jak ze Zelenými (14,8 %), tak i s liberální FDP (11,5 %).

Výsledky nasvědčují tomu, že potenciální ryze levicová koalice složená z SPD, Zelených a Die Linke by většinovou vládu nesložila.

Vzniknout však může koalice označovaná jako „semafor“ složená z SPD, Zelených a FDP. Vyloučena ale není ani „jamajská vlajka“, tedy uskupení konzervativců, Zelených a FDP, případně koalice složena ze dvou dosavadních vládnoucích stran spolu s třetím partnerem. (EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Francouzská opozice otvírá téma odchodu země z NATO. Opoziční lídři z levicového i pravicového spektra využili spor mezi Francií, Austrálií a USA k otevření debaty o vystoupení Francie ze Severoatlantické aliance. Členství Francie v NATO zpochybnil dočasný předseda Národního sdružení Jordan Bardella, pravicový kandidát na prezidenta Xavier Bertrand i komunistický kandidát Fabien Roussel. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Komunisté ovládli Graz. Komunální volby v Grazu, druhém největším rakouském městě, ovládla komunistická strana. Průběžné výsledky naznačují, že by mohla získat až 29 %. Úspěch zaskočil i samotné komunisty, jejich lídryně Elke Kahrová označila výsledky za „více než překvapující“. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


BERN

Ano stejnopohlavním manželstvím, ne vyšším daním. Švýcaři v nedělním referendu vyjádřili podporu manželstvím homosexuálů, pro hlasovalo 64 % občanů. Podobný podíl lidí pak hlasoval proti navyšování daní z kapitálových příjmů. (Janos Ammann | EURACTIV.com)


STOCKHOLM | KODAŇ | OSLO

Severské země uzavřely obrannou dohodu. Švédsko, Dánsko a Norsko podepsaly novou obrannou dohodu v reakci na rostoucí napětí v oblasti Baltského moře. Finsko se rozhodlo k dohodě nepřipojit.

Dohoda je přínosná zejména pro Švédsko, které není členem NATO a nemá téměř žádné obranné kapacity. Podle švédského ministra obrany Petera Hultqvista je dohoda nezbytná, Rusko je totiž připraveno využít vojenskou moc k dosažení politických cílů. Uvedl to v rozhovoru pro švédskou stanici TV4. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.