The Capitals: Němečtí policisté šířili extremistické zprávy

© Shutterstock/lonndubh

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BERLÍN

Policejní skupiny šířily pravicově extremistické zprávy. Orgány v Severním Porýní-Vestfálsku zaznamenaly, že 28 policejních úředníků z městečka blízko Essenu šířilo krajně-pravicové extremistické zprávy s rasistickým a neo-nacistickým obsahem včetně obrázků uprchlíků v plynových komorách, hákového kříže a Adolfa Hitlera. Všichni z obviněných proto byli dočasně zbaveni svých povinností.

Ministr vnitra této spolkové země Herbert Reul (CDU) označil kauzu za „zlou a odpornou neonacistickou, rasistickou a protiuprchlickou nenávist“. Zamýšlí proto jmenovat ministra pro policejní jednotky v zemi, který by se speciálně zaměřoval na krajně-pravicové tendence. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Řidič kamionu přistižen při pašování 43 lidí. Když řidič sjel z dálnice v Dolním Rakousku, několik jeho pasažérů vyskočilo z kamionu a uteklo do blízkého pole. Policie je následně chytila a poskytla jim první pomoc. Zatčen byl i samotný řidič. Jeho kamion neměl žádný ventilační systém, takže několik pasažérů bylo podle policie ve špatném zdravotním stavu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Kratší karanténa. Rada vlády schválila dodatek, na jehož základě se zkrátí doba karantény pro osoby, které přišly do kontaktu s koronavirem. Izolace bude nyní na místo původních 14 dní trvat 10 dní. Návrh předloží ministryně zdravotnictví Paulette Lenertová koncem týdne, hlasovat by se o něm mělo příští týden. (Anne Damiani | EURACTIV.COM)


JIH

MADRID

Pochyby nad rychlou obnovou ekonomiky po pandemii. Španělská centrální banka ve středu vyloučila rychlou obnovu ekonomiky po pandemii covid-19. Problematický vidí zejména restart cestovního ruchu, který představuje téměř 15 % HDP jihoevropské země.

Ve své poslední zprávě představené včera banka snížila svou původní prognózu růstu španělského HDP v roce 2021, ten by se měl pohybovat mezi 4,1 a 7,3 %. Pokles ekonomiky v tomto roce by měl být v rozmezí 10,5 až 12,6 %, což odpovídá červnovým odhadům. Před prázdninami banka také představila 3 scénáře „fáze obnovy“, kvůli zhoršující se zdravotní situaci a obrovskému nárůstu počtu nakažených po celé zemi však byla nucena své původně optimističtější plány zrevidovat. (EUROEFE)

ŘÍM

Univerzity mají zelenou. Italský ministr pro vysoké školy Gaetano Manfredi potvrdil, že se v pondělí 21. září opětovně otevře většina univerzit. Fungovat však bude smíšený systém, na základě něhož se polovina studentů bude učit prezenčně a polovina distančně.

„Roušky budou během výuky povinné, protože počet studentů je stále vysoký,“ uvedl Manfredi. „K poklesu počtu přijatých studentů však nedojde,“ dodal. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

5G kam se podíváš. Síť 5G bude podle ministra pro digitalizaci Kyriakose Pierrakakise v roce 2021 dostupná velké části řecké populace. Pokrytí má v následujících třech letech dosáhnout 60 %, za další tři roky už by to mělo být 94 %. Aukce 5G kmitočtů je naplánovaná na konec letošního roku. (EURACTIV.gr)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Kdo nemůže do Polska? Polsko vytvořilo seznam zemí, ze kterých do středoevropského státu nelze přicestovat letecky. Seznam zahrnuje celkem 30 zemí včetně Francie, Španělska, Izraele a USA. Opatření je platné od 16. do 29. září. Každých 14 dní prochází seznam aktualizací.

Soud: premiér porušil ústavu. Oblastní správní soud ve Varšavě rozhodl, že polský premiér porušil ústavu a volební zákon, když pověřil polskou poštu organizací květnových korespondenčních prezidentských voleb. Ty byly nakonec odloženy. Kromě porušení zákona vláda podle soudu selhala v řízení. (Mateusz Kucharczyk, Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Návrh slovenského reformního plánu je na světě. Slovenská vláda konečně zveřejnila svůj návrh na využití prostředků z Fondu obnovy a odolnosti EU. Dokument nazvaný „Slovensko 2.0“ je rozdělen do 8 oblastí: daňové reformy; zelená ekonomika; pracovní trh; vzdělávání; věda, výzkum a inovace; zdravotnictví; veřejné instituce a regulace; a digitalizace. Plán však může doznat změn, jednat o něm budou ještě koaliční partneři. Už dnes je však jasné, že na některá navrhovaná opatření nebude možné z fondu čerpat, jako například na zvyšování platů učitelů. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.