The Capitals: Němečtí konzervativci se v novém průzkumu potápí k historickému dnu

© EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Němečtí konzervativci se v novém průzkumu potápí k historickému dnu. Němečtí křesťanští demokraté (CDU/CSU) zažívají zřejmě nejtěžší období své politické éry. Poprvé v poválečné historii Německa se jejich podpora propadla pod 20 %. Vyplývá to z úterního průzkumu Forsa poll. Druhý dech naopak nabrali sociální demokraté (SPD) v čele s ministrem financí Olafem Scholzem, kterým průzkum přisuzuje zhruba 25 % hlasů.

Třetím favoritem voleb jsou Zelení se 17 % a liberální FDP s 13 %. Pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) dosáhla na 11 %, zatímco levicoví Die Linke na 6 %.

Pokud by volby 26. září dopadly dle tohoto průzkumu, znamenalo by to, že ke složení většinové koalice budou zapotřebí tři strany. Zároveň je možné, že by se dosud vládnoucí konzervativci na složení nového kabinetu nepodíleli a většinu by složila SPD se Zelenými a Die Linke, případně s liberální FDP.

Neblahé výsledky německých konzervativců znepokojují i končící kancléřku Angelu Merkelovou. „Ve hře jsou reálná ekonomická a daňová rozhodnutí, která určí budoucnost naší země a počet pracovních míst,“ prohlásila Merkelová. Ta se již opakovaně postavila za lídra konzervativců Armina Lascheta, který je podle ní jediným kandidátem schopným sestavit stabilní vládu a zajistit zemi slibnou budoucnost.  (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Kokainová stezka. Belgie a Nizozemsko jsou hlavní křižovatkou pro pašeráky kokainu. Vyplývá to z nové zprávy unijní agentury Europol, která si posvítila na pašeráky drog. Dosud bylo hlavním depem pro distribuci kokainu v Evropě Španělsko. Droga míří na starý kontinent zejména z Kolumbie. (EURACTIV.com a AFP)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com