The Capitals: Německo zvažuje úpravu očkovací strategie, přednost by mohli mít mladí lidé

© EPA/ANDREAS GORA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN

Spahn zvažuje změny v německé vakcinační strategii. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) zvažuje změnu národní vakcinační strategie. Reaguje tak na zprávy z médií, že účinnost vakcíny společnosti AstraZeneca, kterou má tento týden schválit Evropská léková agentura (EMA), se u lidí nad 65 let pohybuje pouze okolo 8 %. Podle deníku Der Spiegel by se tak mohli dostat dříve na řadu mladí lidé. Tvrzení o nižší účinnosti vakcíny AstraZeneca však zatím popírají jak německé zdravotnické úřady, tak i samotný výrobce. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Británie podepsala dohodu s firmou AstraZeneca o tři měsíce dříve než EU. Vztahy mezi Evropskou komisí a britsko-švédskou společností AstraZeneca jsou v posledních dnech na ostří nože. Komise se pustila do kritiky výrobce vakcíny proti covid-19 poté, co společnost oznámila omezení dodávek do zemí EU. Dodávky do Velké Británie, která na rozdíl od EU vakcínu již schválila, přitom zůstaly beze změn.

Generální ředitel společnosti AstraZeneca Pascal Soriot vzápětí Komisi ujistil, že jeho tým dělá vše proto, aby zajistil dostatečné výrobní kapacity. „Vakcínu Evropanům rozhodně nebereme proto, abychom na ní vydělali někde jinde,“ reagoval Soriot na vyjádření Komise, která naznačila, že AstraZeneca mohla dávky vakcíny původně určené pro Evropany prodat za více peněz zemím mimo EU.

Soriot také vzkázal, že Velká Británie podepsala se společností AstraZeneca dohodu o tři měsíce dříve než EU. Společnost tak měla tři měsíce navíc, aby vyřešila problémy spojené se zajištěním vakcíny pro tuto zemi.  (EURACTIV.cz, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Přísnější tresty za týrání zvířat. Francouzští zákonodárci začali v úterý projednávat návrh zákona proti týrání zvířat. Zákon stanovuje přísnější tresty za týrání a zákaz chování divokých zvířat v cirkusech a delfináriích. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ / BRUSEL

Belgičtí vojáci v Tyrolsku. Jak ve středu potvrdila rakouská armáda, jednotka 80 belgických elitních vojáků v současné době provádí cvičení v Tyrolsku. Operaci schválilo rakouské ministerstvo obrany. Na otázku, jak je to možné i přes omezení cestování kvůli pandemii, mluvčí ministerstva uvedl, že vojáci dodržují všechna bezpečnostní opatření, vstoupili do země s negativním testem a nejsou v kontaktu s rakouským obyvatelstvem. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Stupeň omezení zůstane na úrovni 5. Irsko setrvá v pátém stupni celostátního systému protikoronavirových omezení. Veřejnosti to včera oznámil taoiseach Micheál Martin.

V zemi tak nadále není možné za běžných okolností navštěvovat ostatní domácnosti ani zahrady, uzavřeny zůstanou i služby a obchody, vyjma těch s nezbytným zbožím. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

LONDÝN

Poslanci vyzývají k odpuštění dluhů rozvojovým zemím. Britští poslanci v úterý vyzvali vládu premiéra Borise Johnsona, aby odpustila splácení dluhů rozvojovým zemím, které se potýkají s dopady koronavirové krize. Doporučení vydal parlamentní výbor pro mezinárodní rozvoj poté, co vláda v prosinci loňského roku rozhodla seškrtat rozpočet na rozvojovou pomoc z 0,7 % na 0,5 % hrubého národního příjmu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Je čas snížit veřejný dluh, vyzývají experti. Finská vláda podle národní ekonomické rady provedla zemi pandemií úspěšně a navýšení veřejného dluhu bylo opodstatněné a přiměřené. Podle v úterý zveřejněné zprávy z pera rady je ale nejvyšší čas, aby Finsko přistoupilo k opravným opatřením a strukturálním změnám. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Maďarsko přijde s vlastním zákonem na regulaci technologických gigantů. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová v úterý na svém facebooku oznámila, že resort plánuje na jaře předložit zákon o regulaci velkých technologických firem. Podle Vargové bude Maďarsko v oblasti nadále spolupracovat s EU, nicméně „nedávné události ukázaly, že musíme jednat rychleji, abychom ochránili občany“.  (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Pravicová média přicházejí s alternativou Facebooku. Pozastavení účtů Donalda Trumpa na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích inspirovalo šéfredaktora pravicového týdeníku Gazeta Polska Tomasze Sakiewicze k vytvoření vlastní sociální sítě. „Albicla“ se má stát novou internetovou zónou bez cenzury a uživatelé si zde mají být jistí, že mohou neomezeně sdílet své názory bez rizika zablokování účtu. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Nový blok jaderné elektrárny je téměř připraven. Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce bude již brzy uveden do provozu. Jedná se o jeden ze tří projektů jaderných elektráren, které se v současné době v EU staví. Úřad jaderného dozoru SR nedávno zveřejnil návrh rozhodnutí, jež by umožnilo spuštění bloku již letos. Spolu s dalším, již čtvrtým blokem, jehož spuštění je plánováno na rok 2023, zajistí Slovensku soběstačnost v elektrické energii. Dle informací ministerstva hospodářství bude země dokonce zvažovat její export. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Itálii čeká nová vláda. Premiér Giuseppe Conte podal v úterý (26. ledna) demisi, a to v důsledku vládní krize, která nastala po rezignaci ministrů z koaliční strany Italia Viva. Ve středu odpoledne (27. ledna) zahájí prezident republiky Sergio Mattarella konzultace s cílem zjistit, zda parlamentní strany podpoří novou vládu a kdo má stát v jejím čele. Conte, podporován středo-levou Demokratickou stranou a Hnutím pěti hvězd, má v úmyslu získat podporu pro vedení již třetího kabinetu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Důvěra občanů ve vakcíny proti covid-19 roste. Očkovat proti covid-19 by se nechalo 58 % Španělů. Vyplývá to z průzkumu Španělské nadace pro vědu a technologie (Fecyt). Před třemi měsíci to přitom bylo jen 20 %.  Výsledky šetření zveřejnilo španělské ministerstvo pro vědu a inovace. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

SOFIE

Do Bulharska jedině s negativním PCR testem. Cizinci, kteří hodlají mezi 29. lednem a koncem dubna navštívit Bulharsko, musí předložit negativní PCR test, který není v době příjezdu starší než 72 hodin. Týká se to i lidí ze zemí Evropské unie. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko kvůli nedostatku vakcín odkládá termíny očkování. Rumunské úřady o 10 dní odloží některé z termínů pro očkování proti covid-19, nemají totiž k dispozici dostatek dávek. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatská energetika se bude opírat o nové technologie. Inovace, moderní technologie a výzkum. Právě na těchto pilířích by měl stát rozvoj chorvatské energetiky. Uvedl to premiér Andrej Plenković. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko chce vydat dlouhodobé dluhopisy. Slovinsko zvažuje emisi dlouhodobých dluhopisů se splatností až 60 let. Informovalo o tom ministerstvo financí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.