The Capitals: Německo, Polsko a Švédsko vyhostily ruské diplomaty

© EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN / VARŠAVA / STOCKHOLM

Německo, Polsko a Švédsko vyhostily ruské diplomaty. Německo, Polsko a Švédsko vyhostily ruské diplomaty. Podle německého ministerstva zahraničí to byla přímá reakce na páteční vyhoštění unijních diplomatů z Moskvy, ke kterému došlo v momentě, kdy šéf unijní diplomacie Josep Borrell hovořil na tiskové konferenci po boku svého ruského protějška Sergeje Lavrova. Podle deníku Tagesschau byl postup tří evropských vlád vůči Rusku úzce koordinován jak mezi nimi, tak s Evropskou službou pro vnější činnost. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Pomozme Ukrajině. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala členské země EU, aby darovaly část vakcín proti covid-19 Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelí doma ostré kritice za to, že pro svou zemi nezvládl zajistit vakcíny vyráběné v západních státech, požádal pro to EU o pomoc.

Ukrajina zatím s očkováním nezačala, první fáze by měla odstartovat koncem února. Zhruba osm milionů dávek by měla dostat v rámci programu COVAX, dalších pět milionů od čínského výrobce. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

VÍDEŇ

Tyrolsko se brání lockdownu. Zatímco rakouská federální vláda prosazuje přísnější opatření, která by zabránila šíření nových mutací covid-19, tyrolská vláda se lockdownu brání. Právě Tyrolsko přitom v posledních dnech zaznamenalo rekordní počet případů tzv. jihoafrické mutace. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Nové případy jihoafrické mutace. Ve škole ve městě Eaubonne severně od Paříže byly zaznamenány dva pozitivní případy tzv. jihoafrické mutace koronaviru. Škola se kvůli tomu okamžitě uzavřela a v celém městě, ve kterém žije 25 000 lidí, dnes začíná masivní trasovací a testovací akce. Primárním cílem bude otestovat žáky a jejich rodiny. Celá akce by neměla trvat déle než tři dny. (Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Problematický článek 16. Irští představitelé budou v úterý jednat se zástupci Komise o problematice článku 16 tzv. irského protokolu. Irské rádio RTE uvedlo, že místní vláda je znepokojena opakovanými problémy, které se v souvislosti s tímto ustanovením objevují, například v souvislosti s omezením vývozu vakcín. Irové chtějí podle informací RTE přijít s návrhem systému včasného varování, který by měl do budoucna podobným komplikacím předejít. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Ekonomické rozdíly mezi severskými zeměmi se zvětšují. Finské ministerstvo financí predikuje ponurou ekonomickou budoucnost. Zatímco ve Švédsku a v Norsku se očekává růst ekonomiky o 20 % během příštích deseti let, finská ekonomika by měla vzrůst pouze o 10 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Nechtěný e-mail. S odkazem na nouzový stav prodloužila hlavní hygienička Maďarska Cecília Müllerová lhůtu na zveřejnění informací o projektu v hodnotě 45 milionů eur financovaném z evropských fondů, jehož detaily chtěl znát nezávislý poslanec Ákos Hadházy. Z 15 dnů na odpověď se stalo 45 dnů, a to údajně kvůli tomu, aby nedošlo k ohrožení managementu epidemie.

V následném e-mailu kolegovi, který zřejmě nedopatřením obdržel i Hadházy, Müllerová nicméně napsala: „Nemůžeme to formulovat nějak jinak? Proč je nutné zmiňovat, že by to ohrozilo naše plnění úkolů? Nestačilo by jednoduše odkázat na prodloužení lhůty a hotovo?“ (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovenská koalice opět ve sporu. Slovensko nenávratně přišlo o 1 miliardu eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj, protože do konce roku nestihlo peníze přesunout jinam, upozornila europoslankyně Lucia Ďuriš Nicholsonová (Sloboda a Solidarita). Místopředsedkyně vlády Veronika Remišová, členka další koaliční strany Za ľudí, která má agendu relokace EU fondů na starost, ale označila toto prohlášení za „zavádějící“. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Nové líčení proti bývalému účetnímu španělských lidovců. V pondělí byl ve Španělsku zahájeno nové soudní líčení proti bývalému účetnímu Lidové strany (Partido Popular) Luisi Bárcenasovi, který je obžalovaný z finančních podvodů. Sám Bárcenas si přitom už nyní odpykává 29 let dlouhý trest, který si vysloužil za jiné korupční skandály. (Fernando Heller, EUROEFE)

ŘÍM

Draghi představil vládní program. Během jednání s parlamentními stranami o nové vládní koalici představil budoucí premiér Mario Draghi některé ze svých plánů. Patří mezi ně spuštění speciálního plánu zaměstnanosti, reforma školského systému nebo urychlení vakcinačního plánu. Nová vláda letos zároveň „přetvaruje školní kalendář“, vyučování bude výjimečně až do konce června. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

LISABON

Stravovací sektor v krizi. Dvě ze tří portugalských firem ve stravovacím sektoru nejsou schopny platit svým zaměstnancům, zatímco téměř 60 % z nich je v insolvenci. Ukázal to průzkum asociace restaurací PRO-VAR, která vyzvala k dodatečným opatřením na pomoc velmi zasaženému sektoru. (Isabel Couto, Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecko a Izrael spolupracují v turismu. Řecký ministr cestovního ruchu Harry Theocharis a jeho izraelský protějšek Orit Farkash-Hacohen podepsali v pondělí pětiletou dohodu na spolupráci v sektoru turismu, která se bude automaticky obnovovat. Strategická dohoda se soustředí na investice v cestovním ruchu, propagaci, inovace, vzdělávání, výcvikové kurzy a koordinaci kroků a rozhodnutí Řecka a Izraele na půdě mezinárodních organizací. (Theodore Karaoulanis, Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr )


BALKÁN

SOFIE

Europoslanci plánuji cestu do Bulharska, chtějí zkoumat vládu práva. Monitorovací skupina výboru LIBE, která hlídá stav vlády práva a dodržování základních práv, se chystá hlasovat o tom, zda zorganizovat misi do Bulharska. Skupina by se zde měla zaměřit na situaci ohledně korupce a vlády práva. Iniciativu oznámila europoslankyně Elena Yoncheva (BSP, S&D), která je zároveň jedinou bulharskou zástupkyní v této čtrnáctičlenné skupině. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Nákup stíhaček z USA nebo Francie. Mezisektorová komise doporučila chorvatské vládě, aby si vybrala mezi americkou stíhačkou F-16 Block 70 a francouzskou stíhačkou Rafale. Dřív než v roce 2024 se však Chorvatsko žádných nových bojových letounů nedočká. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.