The Capitals: Německo opět vstupuje do rusko-ukrajinského konfliktu

© EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Německo opět vstupuje do rusko-ukrajinského konfliktu. Německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková dnes navštíví Ukrajinu a Rusku. Svou cestou chce zmírnit napětí na ukrajinských hranicích a zasadit se o obnovení tzv. normandského formátu, ve kterém Německo s Francií zprostředkovávají kontakt mezi Ukrajinou a Ruskem.

Německá vláda je v otázce obnovení normandského formátu „opatrně optimistická“. V pátek to uvedla mluvčí vlády Christiane Hoffmannová s tím, že čtyřstranné rozhovory by se mohly konat do budoucna pravidelně. Němečtí a francouzští diplomaté odletěli do Ruska již začátkem roku, aby se pokusili jednání obnovit.

Normandský formát se naposledy formálně sešel na summitu v roce 2019, veškerá jednání se zastavila loni v listopadu. Nyní má velký zájem na jejich obnovení nejen Německo, ale také Evropská unie. Zapojení Německa a Francie totiž dává Evropě možnost promluvit do řešení rusko-ukrajinského konfliktu. K aktuálním rusko-americkým rozhovorům v Ženevě EU přizvána nebyla. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Do restaurace jedině s očkováním. Francouzský parlament v neděli večer přijal nový koronavirový zákon. Podle něj budou do restaurací, klubů, kin či prostředků hromadné dopravy smět jen lidé očkování proti covidu-19. Negativní testy již uznávány nebudou. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


STOCKHOLM

Švédské elektrárny pozoruje neznámý dron. Nad švédskou jadernou elektrárnou Forsmark v pátek večer poletoval neznámý dron velkých rozměrů. Policie se nyní snaží dron vypátrat, dosud nebyli schopni určit, odkud přiletěl. Nejedná se přitom o jediný podobný případ z posledních dní. Dron byl údajně spatřen i na západním pobřeží v okolí jaderné elektrárny Ringhals a také poblíž elektráren Oskarshamn a Barsebäck.

„Jedná se o extrémně vážné případy. Vyšetřujeme možné souvislosti mezi incidenty skrze národní koordinátory,“ uvedla policejní mluvčí Petra Blomqvistová. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


MADRID

Španělsko s Německem chtějí být tahouny evropské sociální politiky. Španělský premiér Pedro Sánchez se chce po boku německého kancléře Olafa Scholze stát tahounem evropské sociální politiky. Oba dva lídři z řad sociální demokracie se mají setkat v pondělí v sídle španělské vlády. Sánchez se přitom nechal slyšet, že právě odpovědná sociální politika má být hlavní cestou ze současné krize. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


SOFIE

Bulharský distributor zemního plynu čelí vyšetřování. Bulharská státní společnost Bulgargaz je podezřelá z poškozování spotřebitelů a čelí kvůli tomu vyšetřování. Informaci o probíhajícím šetření potvrdil premiér Kiril Petkov v pátečním rozhovoru pro Bulharské národní rádio. Společnost čelí velkému tlaku i kvůli zdražení plynu o 30 %, který nastal začátkem roku. Dosud byly ceny plynu v Bulharsku mnohem nižší než v západních zemích, zejména díky dlouhodobým kontraktům Bulgargazu na dovoz ruského a ázerbajdžánského plynu. (Antonia Kotseva, Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.