The Capitals: Německo odmítlo podpořit Francii v jejím sporu o ponorky

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN / PAŘÍŽ

Německo odmítlo podpořit Francií v jejím sporu o ponorky. Německo nechce podpořit Francii v jejím diplomatickém sporu se Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií. Berlín se rozhodl spíše pro smířlivý postoj a nechce přilévat olej do ohně.

Diplomatický spor zažehla Austrálie, která se rozhodla vycouvat z dohody na nákup francouzských ponorek v hodnotě 56 miliard eur. Nakonec se obrátila na Spojené státy a Velkou Británii, se kterými zahájila užší obrannou spolupráci. To Francii rozbouřilo na tolik, že z Canberry i Washingtonu odvolala velvyslance.

Tvrdá reakce Francie je „pochopitelná“, uvedl expert německé SPD na zahraniční politiku Nils Schmid pro EURACTIV. Zároveň ale zdůraznil, že Německo „nemá žádný zájem v další eskalaci“ sporu a chce i nadále pokračovat ve spolupráci se Spojenými státy a Austrálií.

Francie si mezitím vydupala podporu od Evropské unie. „S jedním z našich členských států je zacházeno způsobem, který není přijatelný. Potřebujeme vědět, co se stalo a proč,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Brusel také zvažuje, že odloží blížící se jednání Rady EU-USA pro obchod a technologie, která by se měla uskutečnit 29. září. Členské státy EU jsou oproti tomu zdrženlivé. Zdroj serveru EURACTIV prozradil, že Německo, Rakousko, Irsko, Itálie, Nizozemsko a Dánsko s odkladem jednání Rady nesouhlasí. (Oliver Noyan  | EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Ceny energií rostou, ale není důvod k panice. Razantní nárůst cen energií, včetně elektřiny, je pouze dočasný a není důvodem k panice. Pro APA to uvedla Rakouská energetická agentura, podle které stojí za růstem cen zvyšující se poptávka po energii, které se míjí s nedostatečnou nabídkou.

Ceny energií byly také tématem středečního jednání ministrů pro energetiku. Evropa by podle nich měla mít jasný rámec, na jehož základě by mohla na cenové výkyvy rychle reagovat. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


BUDAPEŠŤ

Brusel zradil Maďarsko. Lidé prchající z Afghánistánu se snaží proniknout do Maďarska a tlak na jižní hranice země poroste. Myslí si to maďarský premiér Viktor Orbán, který ve středu spolu s českým premiérem Andrejem Babišem navštívili oplocené maďarsko-srbské hranice. Orbán se přitom pustil do kritiky EU, která podle něj zrazuje Maďarsko a všechny občany Evropy. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


BUKUREŠŤ

Rumunsko se chystá na nové restrikce. Počet případů covid-19 v Rumunsku razantně narůstá a velká města se již připravují na opětovné zavedení restriktivních opatření, včetně zákazu nočního vycházení. Rumunsko patří nejméně proočkovaným zemím Evropy, obě dávky vakcíny dostala zhruba třetina dospělé populace. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.