The Capitals: Německo nemá zájem o společné nákupy zemního plynu

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Německo nemá zájem o společné nákupy zemního plynu. Lídři EU se dnes setkají v Bruselu, kde budou jednat o rostoucí ceně energií, migraci a Bělorusku. Nevyhnou se ani debatě o Polsku a jeho sporu s Bruselem.

„Od balíčku řešení cen energií z pera Evropské komise máme jen malá očekávání,“ uvedl diplomat z evropských institucí serveru EURACTIV. Opatření nabídnutá Komisí se podle něj zaměřují spíše na současnou situaci a zranitelné vrstvy společnosti, neřeší však nízké investice do obnovitelných zdrojů energie ani nedostatečnou plynovou infrastrukturu. Zatímco Španělsko, Itálie a Řecko požádaly Komisi o prozkoumání možnosti společných nákupů a skladování zemního plynu, další státy jsou proti. Mezi nimi je i Německo nebo Česko.

„Německo říká, že s plynem nemá žádný problém, neboť si zajistilo výhodné kontrakty,“ prohlásil diplomat. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VARŠAVA

Nový anti-LGBT zákon. Polský parlament se zabývá novým zákonem označovaným jako „Stop LGBT“. Snaží se ho prosadit Nadace pro život a rodinu. Pokud by vešel v platnost, gay prides by se staly nelegálními, zákon chce totiž zakázat homosexuální propagandu ve veřejném prostoru. (Piotr Maciej Kaczynski | EURACTIV.pl)


BUKUREŠŤ

Cioloș nedostal důvěru poslanců. Dacianu Cioloșovi, bývalému předsedovi europarlamentní frakce Renew, se nepodařilo sestavit vládu, která by získala důvěru rumunského parlamentu. Prezident Klaus Iohannis tak musí rychle najít jiného adepta pro tento důležitý úkol. Země se totiž potýká s další vlnou covidu-19 a očkování populace vázne. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.