The Capitals: Německo je v šoku. Dánové údajně pomáhali Američanům špehovat Merkelovou

© Shutterstock/jgolby

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN

Nepřijatelné špionážní operace dánské rozvědky. „Podobné sledovací operace by měly být napříč státy EU absolutně nepřijatelné,“ uvedla pro EURACTIV německá europoslankyně z řad zelených Hannah Neumannová, členka europarlamentního podvýboru pro bezpečnost a obranu.

Reagovala tak na nedávno odhalené informace, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) využila partnerství s dánskou rozvědkou ke špehování vysoce postavených představitelů sousedních zemí.

„Je obzvláště šokující, že dánská vláda zjevně věděla o protiprávním jednání své zpravodajské služby již v roce 2015, a ostatní vlády v EU neinformovala,“ řekl socialistický europoslanec Joachim Schuster. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Bělorusko vězní nezletilé, upozorňuje jedenáct států včetně ČR. Skupina ministrů, mezi kterými je i český ministr školství Robert Plaga, zaslala dopis šéfovi evropské diplomacie Josepu Borrellovi. Ministři jej upozorňují, že běloruský režim vězní z politických důvodů nejméně sedm nezletilých osob, a požadují okamžitou akci. Dopis iniciovaný litevskou vládou zveřejnil server EURACTIV.com.


ZÁPAD

VÍDEŇ

Komise vyvrací rakouskou kritiku okolo covid pasů. Za zpožděné spuštění rakouského covidového certifikátu může podle místní vlády Evropská unie. Rakouské ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že za odkladem stojí „změny technických požadavků“ ze strany EU, které byly „oznámeny na poslední chvíli“. Toto tvrzení se však později ukázalo jako nepravdivé.

Mluvčí Evropské komise řekl deníku Kurier, že „technické specifikace se nezměnily od té doby, co je členské státy přijaly 21. dubna“. Zpoždění proto se žádnými změnami technických požadavků ze strany EU nesouvisí. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LONDÝN

Britská ekonomika posílí. Podle poslední prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) to vypadá, že britská ekonomika poroste rychleji, než se očekávalo, a bude na tom nejlépe ze všech velkých evropských zemí.

Je pravděpodobné, že ekonomika Spojeného království poroste v roce 2021 o 7,2 %, březnová prognóza OECD přitom hovořila o 5,1 %. Tento nárůst je podle vlády Borise Johnsona důsledkem úspěchu masivního očkovacího programu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Amnesty International: Obchod se zbraněmi postrádá transparentnost. Francouzská Amnesty International včera zveřejnila nový průzkum veřejného mínění týkající se obchodu se zbraněmi, a to v návaznosti na dnešní zveřejnění výroční zprávy o exportu zbraní. „Průzkum, který dnes zveřejňujeme, je připomínkou, že obchod se zbraněmi není jako každý jiný obchod, a tím pádem by za něj měla vláda nést zodpovědnost. Francouzi o to žádají,“ uvedl Aymeric Elluin, konzultant Amnesty International.

Z průzkumů vyplývá, že 80 % Francouzů se cítí v otázkách vývozu zbraní neinformovaně. Více jak 70 % pak věří, že obchod se zbraněmi by měl být předmětem širší veřejné debaty. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY

Finský mediální gigant podal stížnost k EU. Největší finská mediální komerční společnost Sanoma požaduje, aby evropský regulační orgán určil, zda disponuje Finská vysílací sopečnost (YLE) právem zveřejňovat vzdělávací a psaný obsah na své streamovací platformě Yle Areena.

Ve své tiskové zprávě společnost Sanoma odůvodňuje svůj krok potřebou právního a nezaujatého posouzení, zda je pozice YLE v souladu s evropskými pravidly hospodářské soutěže. Podle generální ředitelky Sanomy Susan Duinhovenové není záměrem stížnosti vyřadit veřejnoprávní vysílání nebo omezit svobodu projevu, ale zajistit vitalitu a férovou konkurenci ve prospěch veřejnosti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Dohoda o rozvoji vysokorychlostní železnice. Zástupci Polska a Španělska podepsali dohodu o spolupráci týkající se rozvoje vysokorychlostních železnic v Polsku v rámci projektu Solidarity Transport Hub (STH).

Solidarity Transport Hub je plánovaný přestupní uzel mezi Varšavou a Lodží, který bude integrovat leteckou, železniční a silniční dopravu. Zahrnuje výstavbu téměř 1 800 km nových vysokorychlostních železničních tratí a modernizaci dalších 2 400 km železničních tratí, stejně jako nového letiště. (Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Vlastní výroba čínské vakcíny. V maďarské továrně na výrobu vakcín, která je v současné době ve výstavbě, bude možné vyrábět také čínskou vakcínu Sinopharm, oznámil ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó během své pondělní (31. května) návštěvy v Číně.

Szijjártó zároveň předal maďarské státní vyznamenání svému čínskému protějšku. Čínský ministr zahraničí Wang I si ji vysloužil za „přátelství a pomoc v průběhu pandemie“. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Očkování se vyplatí. Slovenské ministerstvo financí spočítalo, že pandemie bude Slováky stát přibližně 5,6 miliardy eur, což je přibližně 1 260 eur na dospělého občana. Nejlepším způsobem, jak snížit náklady, je očkování, jehož náklady na dospělého jsou 40 eur. Ministerstvo proto konstatovalo, že podpora očkování z veřejných zdrojů je nejúčinnější pomocí pro ekonomiku. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Italská národní banka chce trvalý evropský fond obnovy. Italská ekonomika se zotavuje z koronavirové krize. Podle guvernéra Italské národní banky Ignazia Visca je ekonomika tažená „silnou poptávkou“ a letošní růst HDP by tak mohl dosáhnout více než 4 %.

Visco citujíc Jeana Monneta řekl, že „Evropa vznikla z krizí“, a proto musí po krizi povstat silnější než předtím. Guvernér při té příležitost navrhl vytvoření trvalých unijních mechanismů financovaných ze společných úvěrů, jako je nový fond obnovy (Next Generation EU) či nástroj SURE. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko naléhavě žádá, aby EU rychle schválila všechny národní plány obnovy. Španělský socialistický předseda vlády Pedro Sánchez v pondělí (31. května) vyzval Brusel k rychlému schválení všech národních plánů obnovy, které členské státy předložily Evropské komisi.

Sánchez hájí naléhavou potřebu tím, že by se rychleji odblokovaly finanční prostředky potřebné pro hospodářské oživení pro země zvláště postihnuté pandemií, mezi které patří právě Španělsko. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Europoslanci ze strany GERB kritizují úřednickou vládu. Bulharští europoslanci ze strany GERB bývalého premiéra Bojka Borisova kritizují novou úřednickou vládu. Všem europarlamentním skupinám zaslali dopis, ve kterém mimo jiné uvádí, že bulharskou úřednickou vládu „nominoval prokremelský prezident Rumen Radev“. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko odevzdalo plán obnovy. Evropská komise v pondělí přijala rumunský plán obnovy, díky kterému bude moci země čerpat finance z unijního fondu obnovy. Rumunsko si bude moci sáhnout na 14,3 miliardy eur ve formě dotací a na 15 miliard ve formě půjček. Rumunsko je 22. státem EU, který plán odevzdalo. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Maďarská skupina OTP kupuje slovinskou banku. Maďarská bankovní skupina OTP Bank Group podepsala smlouvu o nákupu přímého podílu v druhé největší slovinské bance NKBM. (Sebastijan R. Maček, STA.si)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.