The Capitals: Německá vládní koalice má první trhliny, týkají se Ruska a energetiky

© EPA-EFE/MICHELE TANTUSSI

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Německá vládní koalice má první trhliny, týkají se Ruska a energetiky. Na povrch probublávají první spory mezi stranami nové německé vládní koalice složené ze sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberální FDP. Jak se dalo očekávat, problematickým bodem je Rusko a energetika.

Německý kancléř Olaf Scholz (SPD) chce řešit otázky spojené s Ruskem sám a nahradit tak v tomto úkolu ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou (Zelení). Vyplývá to z informací německého deníku Bild.

Scholz se chce chopit ruské agendy v kontextu rostoucího napětí na rusko-ukrajinských hranicích. Zatímco Zelení jsou pro ostřejší postoj vůči Rusku a zpochybňují projekt rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, sociální demokraté vnímají projekt jako byznysový zájem, do kterého by se politika neměla míchat. Podle informací deníku Bild by se Scholz měl setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem již v lednu.

Rusko však není jediným zdrojem napětím. Další spory se objevují v otázce nové zelené taxonomie EU a zařazení jaderné energetiky mezi udržitelné ekonomické aktivity. Scholz sice návrh Evropské komise podporuje, nechce ji však žalovat, jako to má v plánu Rakousko. Němečtí Zelení naopak rozhodnutí Komise označují za nebezpečné a vyzývají k akci. (Julia Dahm I EURACTIV.de)


VÍDEŇ

Představitel rakouské pravice čelí podezření z antisemitismu. Rakouská židovská studentská unie se chce soudit s předsedou pravicové strany FPÖ Herbertem Kicklem za jeho antisemitistická prohlášení během jeho rozhovoru s rakouskou televizí ORF. Unie řeší zejména jeho výroky spojené s protesty proti covidovým opatřením, na kterých se demonstranti prohlašovali za novodobé židovské obyvatelstvo. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


VARŠAVA

Polská vláda si zřejmě ilegálně pořídila software Pegasus. Informace o tom, že polská vláda si pořídila izraelský špionážní systém Pegasus, aby mohla sledovat nepohodlné opoziční postavy, již není žádnou novinkou. Nová zjištění deníku Gazeta Wyborcza však ukazují, že vláda si koupila systém ilegálně. Zaplatila jej totiž z tzv. fondu spravedlnosti, který by měl podporovat oběti zločinů a prevenci kriminality.

Polský parlament sice fond revidoval, aby se peníze z něj mohly využívat na širší spektrum aktivit, učinil tak ale podle deníku na nátlak vlády. Ta si navíc nechala pro sebe, že z něj hodlá financovat i aktivity svých vlastních agentur. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


BUDAPEŠŤ

Další peníze pro Orbánovy influencery. Z maďarského fondu Megafon původně určeného na podporu influencerů na sociálních sítích se vyklubal další zdroj peněz pro Orbánovu předvolební kampaň. Fond totiž podpoří provládní influencery, jejichž sdělení se prakticky shodují s komunikací Orbánovy strany, částkou vyšší než 2,7 milionu eur. Informoval o tom Telex.

Megafon již nyní patří v Maďarsku mezi největší investory do politických reklam na sociálních sítích. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


SOFIE

Konec veta výměnou za víza. Bulharský komik Slavi Trifonov, jehož strana „Jsou takoví lidé“ je součástí čtyřčlenné vládní koalice, přišel se zajímavou nabídkou. Sofie podle něj přestane blokovat přístupový proces Severní Makedonie do EU výměnou za přijetí Bulharska do Schengenu a zrušení vízové povinnosti při cestách do USA pro Bulhary.

Trifanov sice prohlásil, že je to jeho osobní názor, jedná se však o první náznak možného stažení bulharského veta. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


 

Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.