The Capitals: Německá města chtějí přijmout více uprchlíků, naráží ale na odpor vlády

© EPA/DIMITRIS TOSIDIS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BERLÍN

Německá města chtějí přijmout více uprchlíků. Německá města opět vyzvala k rychlému přijetí uprchlíků z řeckých táborů, zejména z vyhořelé Morie. Starostové federální vládě vzkázali, že jsou připraveni uprchlíkům pomoci, vláda se však k přijetí dalších lidí z řeckých táborů staví skepticky. Zapotřebí je podle ní „celoevropské řešení“. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Studie strukturálního rasismu v policii. Po měsících, kdy ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) odmítal prověřit přítomnost strukturálního rasismu v policii, oznámil, že se velká koalice shodla na provedení studie. Ministerstvo se ale úkolu ujme za podmínky, že bude koncipována pouze jako jeden aspekt rozsáhlejší výzkumu, který se bude zabývat „každodenní prací“ strážníků. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Rekordní příspěvek do rozpočtu EU. V rámci prvního čtení návrhu státního rozpočtu pro rok 2021 poslanci odhlasovali rekordní francouzský příspěvek do rozpočtu EU ve výši 28,86 miliardy eur. To je o 5,4 miliardy eur více než loni. Navýšení příspěvku způsobila změna pravidel pro vypočítávání národních příspěvků do unijního rozpočtu, mimo jiné kvůli ekonomickým dopadům covid-19 na unijní vlastní zdroje, ale také brexit. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Kdo bude vládnout ve Vídni? Minulý týden ve vídeňských zemských volbách zvítězili sociální demokraté, současný a budoucí starosta Michael Ludwig si tak bude muset vybrat koaličního partnera. Koaliční jednání už začala, a to se Zelenými a liberály (NEOS), o kterých se smýšlí jako o jediných politicky reálných možnostech. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Přísná opatření mohou zachránit Vánoce. Irsko dnes zavede nová opatření proti šíření koronaviru, zavřou se bary, restaurace a maloobchodní služby. Opatření budou platit od dnešního večera a potrvají šest týdnů. Má se za to, že vláda s opatřeními přichází už teď, aby je mohla během prosincové vánoční sezóny zmírnit. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Huawei vyloučen z budování 5G. Na základě doporučení Švédské bezpečnostní služby (SÄPO) a obranných sil se Švédský poštovní a telekomunikační úřad rozhodl vyloučit čínskou společnost Huawei ze stávajících i budoucích 5G projektů. Stejné rozhodnutí platí i pro další čínskou firmu ZTE.

„Čína představuje pro Švédsko jednu z největších hrozeb. Provádí kybernetickou špionáž a zcizuje technologie a R&D, aby podpořila své ekonomické a vojenské schopnosti. To musíme brát při budování 5G sítí v potaz. V otázce švédské bezpečnosti nelze dělat kompromisy,“ uvedl ředitel Švédské bezpečnostní služby Klas Friberg ve svém prohlášení z 20. října. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Běžný život může pokračovat. Premiér Giuseppe Conte se v úterý (20. října) setkal se španělským premiérem Pedrem Sanchezem. „Itálie a Španělsko prožívají těžké období. Respektováním omezení chceme ukázat, že běžný život může dál pokračovat,“ uvedl. Premiér rovněž zdůraznil, že regionální správy sice budou mít pravomoc prosazovat přísnější opatření, nadále ale povedou nepřetržitý dialog s vládou, která může zajistit lepší koordinaci. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko dostane miliony vakcín. V příštích měsících obdrží Španělsko celkem 31 milionů dávek vakcíny proti covid-19, z toho 3,1 milionu již letos v prosinci. Půjde hlavně o produkty společnosti AstraZeneca, a to v případě, že bude vakcína považována za „bezpečnou“. V úterý (20. října) to oznámil ministr zdravotnictví Salvador Illa. Cílem úřadů zodpovědných za agendu veřejného zdraví je mezi prosincem a červnem naočkovat více než 15 milionů občanů, zejména z rizikových skupin. (EUROEFE)

ATHÉNY

Řecko žádá o pozastavení vývozu zbraní do Turecka. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias zaslal dopis svým protějškům z Německa, Španělska a Itálie, ve kterém je vyzývá k uvalení zbraňového embarga proti Turecku. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Cichanouská ve Varšavě. V úterý navštívila Varšavu vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. S polským premiérem Mateuszem Morawieckým diskutovala o současné situaci v Bělorusku a polské pomoci opozici a osobám pronásledovaným režimem.

Cichanouská předala Morawieckému žádost o změnu zákona, který by mohl nově příchozím běloruským imigrantům, nuceným odejít ze své země, pracovat v Polsku. „Nechceme žít na náklady polských občanů. Pracovat a vydělávat si na živobytí je pro nás věcí zásad,“ uvedla. Od 18. srpna do 18. října přijalo Polsko na základě zvláštních povolení 707 Bělorusů. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Kyjev: Nepleťte se nám do voleb. Ukrajina varuje Maďarsko před porušením volebního zákona a před snahami o vměšování se do vnitřních záležitostí Ukrajiny. Maďarsku to v úterním prohlášení vzkázalo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Na Ukrajině se budou konat komunální volby už v neděli (25. října). V pondělí (19. října) ukrajinská nezisková organizace OPORA vyzvala ministerstvo zahraničí, aby přezkoumalo údajné ilegální politické aktivity a kampaně maďarských zástupců na Ukrajině, jmenovitě ministra pro národnostní politiku Jánose Árpáda Potápiho. Informovala o tom agentura MTI. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Pomoc pro zaměstnavatele. Podniky podpoří nová revidovaná finanční opatření ve výši 46 milionů eur. Uvedl to premiér Andrej Plenković na úterní tiskové konferenci. První z nich má podpořit zkrácení pracovních hodin za týden, druhé podniky podpoří podle jejich ekonomického poklesu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Finanční výbor kývl na rozpočet. Rozpočtové plány vlády na následující dva roky prošly kontrolou finančního výboru i přes obavy fiskální rady, podle které rozpočet počítá s nadměrnými výdaji a podceňuje důležitost investic v pokoronavirové obnově. Rada také upozornila na to, že investiční položky jsou v rozpočtu pokryty převážně z fondů EU. Parlamentní finanční výbor však k rozpočtu nenavrhl žádné připomínky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKUREŠŤ

Drahý a znečištěný život. Občané Bukurešti mají v rámci Evropy nejvyšší průměrné náklady na hlavu spojené se znečištěním ovzduší. Vyplývá to ze studie CE Delft pro Evropskou alianci veřejného zdraví. Studie vyčíslila průměrné náklady Evropanů spojené s nákupem léků, nemocenskou či předčasným úmrtím kvůli znečištěnému ovzduší na 1 276 eur ročně. Průměrný občan Bukurešti zaplatí více než dvojnásobek, podle výpočtů studie až 3 004 eur ročně. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD

Krátký mandát. Nově zformovaná srbská vláda bude mít v porovnání s předešlou krátký mandát. Další parlamentní volby se uskuteční již 3. dubna 2022, kdy jsou i volby prezidentské. Informoval o tom srbský prezident a předseda Srbské pokrokové strany Aleksandar Vučić. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

BĚLEHRAD / BANJA LUKA / PODGORICA

Nový hraniční přechod. Mezi Bosnou a Černou Horou, v oblasti zvané Vraćenovići, se otevřel nový hraniční přechod. Jeho výstavba stála 2,5 milionu eur. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

PODGORICA

Největším investorem je Čína. Čínské investice v Černé Hoře se za letošní rok vyšplhaly již na 70 milionů eur, Čína se tak stala největším investorem v zemi. Vyplývá to z dat zveřejněných národní bankou. Celkové zahraniční investice dosáhly částky 468 milionů eur.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

TIRANA

Spor Albánců a Řeků rozhodne soud. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodne spor mezi Albánií a Řeckém, který se týká vzájemné námořní hranice. Informoval o tom albánský premiér Edi Rama. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Největším investorem je Německo. Německo investovalo v Kosovu jen od letošního ledna do konce června 539 milionů eur. Informovala o tom národní banka. Druhým největším investorem v Kosovu je Turecko (508 milionů eur) a Rakousko (249 milionů eur). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.