The Capitals: Nebýt pandemie, evropští lidovci by Orbána již dávno vyloučili, tvrdí Weber

© EPA/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Orbánův Fidesz zůstává v EPP jen kvůli pandemii. Pokud by Evropu nezasáhla pandemie, Evropská lidová strana (EPP) už by dávno rozhodla o vyloučení strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Vlámskému deníku De Standaard to řekl to šéf EPP Manfred Weber. Členství Fidesz v EPP je od března roku 2019 pozastaveno kvůli porušování principů právního státu, strana ale v europarlamentní skupině nadále hlasuje. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

VARŠAVA

Američtí vojáci v Polsku. V pátek se konala inaugurace předsunutého velitelství 5. sboru americké armády, který má navýšit počet amerických vojáků v Polsku na zhruba 5 500. „Přítomnost předsunutého velitelství na polské půdě je zárukou, která odstraší potenciálního agresora. Pátý sbor bude z Poznaně velet americkým pozemním silám operujícím na východním křídle NATO,“ řekl polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Pozor na čínské agenty. Čínští diplomaté se snaží navázat kontakty s členy parlamentu a vysoce postavenými úředníky. Nabízejí jim prostitutky a cesty do Číny. „Snažíme se poslance před tím varovat,“ uvedl ve svém vůbec prvním rozhovoru pro televizi Markíza nový šéf slovenských zpravodajských služeb (SIS) Vladimír Pčolinský. Podle něj není cílem vydírání, ale spíše výměna informací a navázání kontaktů. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Expertní skupina doporučuje vyřadit rizikové hráče z tendru na Dukovany. Bezpečnostní rada státu bude dnes jednat o výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Expertní skupina doporučila, aby ČR z tendru vyřadila rizikové hráče, mezi které podle dříve uniklých dokumentů patří ruské a čínské společnosti. Ministr zahraničí Tomáš Petříček pro server Seznam Zprávy potvrdil, že je připraven doporučení expertní skupiny podpořit. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Nový program Zelených. Němečtí Zelení mají nový stranický program pro následujících 15 až 20 let. Přijali jej na své třídenní stranické on-line konferenci. Základem jejich politiky je závazek omezit globální oteplování pod 1,5 stupně, který vyplývá z Pařížské klimatické dohody. V programu rovněž požadují ústup od fosilních paliv a generování 100 % energie z obnovitelných zdrojů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Lockdown zatím nekončí. Není jisté, že rakouský lockdown skončí 7. prosince, jak se původně předpokládalo. Uvedl to vice-kancléř Werner Kogler (Zelení) v rozhovoru pro stanici ORF. Do Vánoc zbývá už jen měsíc a vláda se snaží co nejdřív otevřít ekonomiku. Aby to však bylo možné, musí reprodukční číslo setrvat několik dní pod hodnotou 1, vysvětlil Kogler. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Svoboda médií v ohrožení? V centru Paříže se v sobotu střetla policie s demonstranty, kteří protestovali proti zákonu o globální bezpečnosti. Kontroverzní je zejména v pátek schválený článek 24. Zákon ukládá za šíření fotografie či jiné identifikace příslušníků orgánů činných v trestním řízení trest odnětí svobody až na jeden rok a pokutu ve výši 45 tisíc eur. Takový čin je dle zákona zásahem do „fyzické nebo psychické integrity“ daných osob. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Finsko je proti mistrovství světa v ledním hokeji v Bělorusku. Finsko vyzývá státy EU k podpisu společné petice za respektování lidských práv a nediskriminace ve všech sektorech společnosti, včetně sportu. Uvedl to finský prezident Sauli Niinistö spolu s finským prezidentem Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF) Kalervem Kummolou, když se vyjádřili proti konání mezinárodního hokejového šampionátu v Bělorusku v roce 2021. O petici budou diskutovat ministři unijních zemí 1. prosince. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Bonus za vánoční nákupy platební kartou. Italská vláda pracuje na bonusovém systému, který by povzbudil občany k placení kreditní či debetní kartou nebo s pomocí aplikace. Cílem je podpořit nákupy před Vánocemi. První bonus ve výši 150 eur by měl být vyplacen v únoru nadcházejícího roku. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Izolace na Vánoce. Autonomní společenství Madrid se chystá v prosinci na 10 dní uzavřít své hranice s okolními španělskými regiony. Cílem je omezit šíření nákazy během vánočních svátků. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví regionální vlády Antonio Zapatero. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Nešťastné prvenství. Bulharsko se dostalo na špici unijních statistik v počtu zemřelých na covid-19 na obyvatele. Ve světovém měřítku je na druhém místě za Bosnou a Hercegovinou. Stalo se tak v pátek, kdy počet lidí, kteří nákaze podlehli, dosáhl 17,1 případu na 1 milion obyvatel. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko eviduje více než 10 000 úmrtí na covid-19. Rumunsko v neděli překonalo hranici 10 000 obětí covid-19. Nemocnice se snaží navýšit kapacitu lůžek pro covidové pacienty s vážným průběhem, na jednotkách intenzivní péče je nyní skoro 1 200 pacientů. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Slovinská konzervativní NSi se nadále poohlíží po variantách spolupráce. Budu pokračovat v hledání možností koaliční spolupráce, řekl slovinský ministr obrany a lídr Nového Slovinska Matej Tonin (NSi, EPP) během víkendového stranického sněmu. Tonin, který v zápase o předsednické křeslo nemá rivala, také uvedl, že „žádný koaliční uzel nemůže povolit, pokud se dostatečně utáhne,“ a apeloval na opozici, aby spolupracovala. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.