The Capitals: Nebuďte naivní, vzkazuje Donald Tusk státům se zájmem o ruské a čínské vakcíny

© EPA/EFE-ROBERT GHEMENT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VISEGRÁD

Nebuďte naivní, vzkazuje Tusk. Včera odpoledne dorazilo na Slovensko 200 tisíc dávek ruské vakcíny. První várku uvítal na košickém letišti sám premiér Igor Matovič. Polský prezident Andrzej Duda mezitím telefonoval s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ohledně možné spolupráce v oblasti vakcín proti covid-19.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Varuji vás před naivním přístupem k těmto cynickým hráčům. Mluvím o čínských a ruských autoritách. Varuji především polské autority a také ostatní evropské země před nákupem a očkováním občanů vakcínou, která nebyla otestována,“ prohlásil šéf Evropské lidové strany, polský expremiér a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk. (Lucia Yar, EURACTIV.sk, Joanna Jakubowska, EURACTIV.pl)


NOVINKY Z BRUSELU

Budeme dovážet vakcíny z Indie? Evropská léková agentura (EMA) podle informací Reuters prověřuje indický výrobní závod společnosti Serum Institute of India, což je největší závod pro výrobu vakcín na světě. Pokud by jej EMA schválila, dávky vyrobené v Indii by mohly být dováženy do zemí Evropské unie. V závodě se nyní vyrábějí vakcíny společnosti AstraZeneca určené pro méně rozvinuté země světa. Šéf společnosti AstraZeneca Pascal Soriot již dříve uvedl, že jeho firma by mohla zajistit dávky přislíbené Evropě právě navýšením kapacit v závodech, které se nacházejí mimo Evropu. Evropská komise, AstraZeneca ani indická společnost nechtěly probíhající audit komentovat. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Kam s vakcínou od AstraZeneca? Německo má velkou zásobu vakcíny od společnosti AstraZeneca. Zatím ji ale příliš nevyužívá kvůli obavám z nižší účinnosti u starších osob. Zatímco zástupci spolkových zemí chtějí umožnit očkovat s AstrouZenecou všechny skupiny lidí, včetně těch, co nejsou prioritní, federální vláda tento postup nepodporuje.

Po čtvrteční dodávce vakcín AstraZeneca má nyní Německo 3,2 milionu dávek, do neděle s ní však bylo naočkováno jen 455 tisíc lidí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Sarkozy míří do vězení. Bývalému francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu byl vyměřen trest tří let vězení kvůli korupci. Včera o tom rozhodl pařížský trestní soud, který doznal vinným bývalou hlavu státu v případu „Paula Bismutha“. Sarkozy se tak stal druhým prezidentem 5. francouzské republiky (od r. 1958), který byl odsouzen. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Belgie zatím očkovací pasy odmítá. Belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová odmítá zavedení očkovacích pasů, které by umožňovaly volné cestování po Evropě, dokud nebude vakcína proti covid-19 dostupná všem občanům. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Rakousko se pomalu otevírá. Rakouská vláda rozhodla o postupném rozvolnění protikoronavirových opatření. Na konci března se otevřou zahrádky restaurací, hosté se však budou muset registrovat a předložit negativní test. Od poloviny března se otevřou také sportoviště pro děti. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

Sčítání brexitových škod pokračuje. Kvůli následkům brexitu a koronavirovým opatřením se britští výrobci potýkají s narušením dodavatelských řetězců. Podle průzkumu IHS Markit and the Chartered Institute of Procurement & Supply zaznamenalo 58 % firem delší čas dodání, pouze 2 % hlásí zlepšení. Jedná se tak o další důkaz tvrdých důsledků nového partnerství mezi EU a Británií, které od počátku roku postupně vyplouvají na povrch. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

TALLIN

Protikrizové zemědělské dotace. Estonská vláda schválila finanční balík na podporu místního zemědělství. Farmáři by měli získat 3,8 milionu eur jako finanční injekci proti následkům pandemie. (Pekka Vänttinen)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Kdo další může na očkování? Od víkendu se mohou na očkování vakcínou od AstraZeneca registrovat lidé od 18 do 55 let, kteří vykonávají takové profese, jako je prodavač, vlakový strojvedoucí a průvodčí, řidiči a revizoři veřejné hromadné dopravy nebo taxikáři. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Připojili se tak k učitelům, kteří chodí na očkování už od polovina února. Někteří experti ale tento vládní tah kritizují. Nejprve by totiž měli být naočkováni nejohroženější osoby včetně lidí nad 55 let nebo pacienti s chronickým onemocněním. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Evropská komise: Polská disciplinární komise pro soudce porušuje unijní právo. „Evropská komise je přesvědčena, že Polsko porušuje právo EU, a to tím, že disciplinární komoře i nadále umožňuje rozhodovat ve věcech, které se týkají soudců, především pak v otázkách odnětí imunity,“ uvádí dopis napsaný komisařkou pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou a komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Vakcína byla nabídnuta pouze polovině obyvatel. Na možnost očkování proti covid-19 byl upozorněn pouze každý druhý Maďar, uvedla rektorka Semmelweis Medical University Béla Merkelyová. Podle ní již zdravotnický systém pociťuje dopady třetí vlny pandemie. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

MADRID

Pesimistické vyhlídky na budoucnost po koronaviru. Svou budoucnost vidí podnikatelé a pracovníci ve Španělsku pesimisticky. Jejich asociace (ATA) varovala, že by o práci mohlo letos přijít dalších 300 tisíc z nich, zvláště drobní živnostníci. Španělská ekonomika se tak musí připravit na další ránu. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Draghi vyměnil zvláštního komisaře pro boj proti koronaviru za armádního generála. Jelikož počet infikovaných koronavirem v Itálii opět roste, italský premiér Mario Draghi se rozhodl odvolat dosavadního zvláštního komisaře pro boj proti covid-19 Domenica Arcuriho, jehož práce byla v posledních měsících kritizována. Na jeho místo nastoupí armádní generál Francesco Paolo Figliuolo, který je bývalým velitelem jednotek v Kosovu. Ten už dříve zastával velitelské pozice v oblasti logistiky. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Bývalá řecká eurokomisařka odstoupila z boje o předsedkyni OECD. Bývalá řecká ministryně a eurokomisařka Anna Diamantopoulouová oznámila, že se již neuchází o post generální tajemnice OECD. Finalisté výběrového řízení budou oznámeni v úterý. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Prezident Radev se setkal s tajným službami. Bulharský prezident Rumen Radev svolal ředitele bulharských tajných služeb, aby s nimi diskutoval o ochraně práv Bulharů žijících v zahraničí. Reagoval tak na dopis prezidenta kulturního centra v Severní Makedonii, stejně jako na stížnosti místních Bulharů. Ti tvrdí, že jejich práva jsou porušována právě proto, že se hlásí k bulharskému etniku. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Prezidentská rada pro energetickou tranzici přijala pokyny k cestě za solární energií. Chorvatská prezidentská rada pro energetickou tranzici v pondělí přijala pokyny pro posílení výroby a instalace integrovaných solárních panelů na soukromých domech i komerčních budovách. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Pět ministrů ze střední Evropy jednalo o slovinském předsednictví i pandemii. Ministři zahraničí Slovinska, Rakouska, České republiky, Maďarska a Slovenska z tzv. centrální skupiny (C5) jednali o nadcházejícím slovinském předsednictví v Radě EU a o pandemii koronaviru. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.