The Capitals: NATO je připravené odstrašit Rusko svým jaderným arzenálem, zní z Německa

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

NATO je připravené odstrašit Rusko svým jaderným arzenálem, zní z Německa. Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová způsobila poprask. Na adresu Ruské federace totiž vzkázala, že NATO je v případě útoku Moskvy na některého z členů aliance připravené použít svůj jaderný odstrašovací arzenál.

„Musíme Rusku dát jasně najevo, že nakonec – a to je také doktrína odstrašování – jsme připraveni využít takové nástroje, které budou mít předem odstrašovací efekt, a nikoho ani nenapadne například útočit na partnery NATO v oblastech okolo Baltského moře nebo Černého moře,“ prohlásila končící ministryně v rozhovoru pro Dlf.

Její slova spustila lavinu kritických reakcí, například ze strany sociálních demokratů. Šéf parlamentního klubu Rolf Mützenich označil její slova za nezodpovědná. „Je mi záhadou, zda měla ministryně na mysli i jaderné zbraně, které jsou v Německu stále uložené,“ prohlásil.

Na území Německa by se v současné době mělo nacházet zhruba 20 jaderných bomb, které patří do společného arzenálu NATO. Proti jejich uskladnění v Německu brojí jak sociální demokraté, tak i Zelení. (Niko Kurmayer | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Pařížská primátorka zahájila prezidentskou kampaň. Anne Hidalgová, primátorka Paříže z řad sociálních demokratů, v sobotu oficiálně odstartovala svou prezidentskou kampaň. Podpořit ji přišlo zhruba 1500 lidí, mezi nimi i europoslanci či bývalí ministři.

Hidalgová chce Francii posunout v boji proti klimatickým změnám směrem k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. V jejím programu je také zavedení klimatické daně pro bohaté domácnosti a vyrovnání platových rozdílů žen a mužů. Prezidentské volby se ve Francii uskuteční v dubnu 2022. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Lockdown pro neočkované. Rakouská vláda v pátek oznámila nová opatření proti šíření covidu-19. Tentokrát se vláda rozhodla k přísnějšímu postupu vůči neočkovaným, kterým bude hrozit lockdown v případě, že jednotky intenzivní péče budou zaplněny ze 30 %.

Kancléř Alexander Schallenber dle svých slov nedovolí, aby byl rakouský zdravotnický systém přetížen jen kvůli tomu, že se lidé odmítají očkovat. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


DUBLIN

Irsko se připravuje na tvrdou zimu. Členové irské vlády obdrželi do svých rukou nouzové plány pro případ zimní energetické krize. Pokud by ostrovu hrozil nedostatek energie, místní podniky by například měly být připravené do hodiny snížit svou spotřebu. K takovému scénáři by mohlo dojít v případě ohrožení energetického zabezpečení nemocnic a dalších kriticky důležitých objektů. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


HELSINKY

Jadernou elektrárnu čeká bezpečnostní prověrka. Finské ministerstvo obrany požaduje zhodnocení rizik spojených s plánovanou výstavbou nové jaderné elektrárny Hanhikivi. Stavbu má na starosti konsorcium vedené společností Fennovoima, kterou ze 34 % vlastní ruský gigant Rosatom. Ministerstvo se obává, že kvůli zapojení Ruska do výstavby by mohl projekt představovat geopolitické i ekonomické riziko. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.