The Capitals: Najdeme chytrý způsob, jak trávit letní dovolenou, říká předsedkyně Komise

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

LISABON

Dovolená koronaviru navzdory. Evropané si i přes koronavirovou krizi budou moci užít letní dovolenou, i když ne takovou, na jakou byli dosud zvyklí. Myslí si to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která o tom hovořila s portugalskou televizní stanicí SIC TV. „Myslím, že najdeme chytrý způsob, jak trávit dovolenou,“ prohlásila von der Leyenová s tím, že lidé budou muset zřejmě dodržovat hygienická opatření a udržovat společenský odstup.

Předsedkyně Komise v rozhovoru dále naznačila, že návrh nového dlouhodobého rozpočtu EU nebude obsahovat škrty v kohezní politice. (EURACTIV.com)

MADRID

Nejnižší počet mrtvých za den. Španělsko eviduje již více než 20 tisíc úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Čísla se ale postupně začínají zlepšovat. Za neděli přibylo 410 mrtvých, což je za poslední měsíc nejnižší denní počet obětí covid-19. (EFE.com)

ŘÍM

Conte pokračuje v boji za koronabondy. V rozhovoru s německým deníkem Süddeutsche Zeitung se italský premiér Giuseppe Conte nechal slyšet, že EU potřebuje zmobilizovat veškeré své síly, aby se dokázala vypořádat s největší krizí od poslední světové války. Společné dluhopisy podle něj dokáží soudržnost bloku, naopak záchranný fond eurozóny (ESM) má v očích trhů stále špatnou pověst „Nezapomněli jsme na to, že Řecko muselo při poslední finanční krizi učinit nepřijatelné oběti, aby dosáhlo na tyto úvěry,“ řekl premiér. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Europoslanci chtějí vyzvat Unii k vydání koronavirových dluhopisů

Předsedové čtyř frakcí Evropského parlamentu podporují vytvoření společných unijních dluhopisů. Tzv. koronabondy by podle nich pomohly evropské ekonomice postavit se zpátky na nohy poté, co odezní koronavirová krize. Vyplývá to z dokumentu, do kterého měl možnost nahlédnout server EURACTIV.com.

ATHÉNY

Vláda vyhodnotí další postup. Na konci dubna řecká vláda vyhodnotí stav pandemie v Řecku. Pokud bude uznán jako dobrý, přikročí k rozvolnění karanténních pravidel. V rozhovoru pro SKAI TV to uvedl ministr vnitra Takis Theodorikakos s tím, že k normálu se život v Řecku vrátí až poté, co bude k dostání očkování proti covid-19. Země zatím evidovala 2 235 případů a 113 mrtvých. (EURACTIV.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Povinné nošení roušek? Německá média o víkendu spekulovala, jestli a kdy bude v zemi povinné nosit roušky. Zatím je to pouze doporučeno, pravděpodobně kvůli jejich nedostatku. Ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) v rozhovoru pro Bild am Sonntag odhadoval, že Německo by potřebovalo mezi 8 až 12 miliardami roušek na rok, aby mohlo všem lidem nařídit jejich nošení při nakupování nebo při jízdě v hromadné dopravě.

Koronavirus mezitím posílil podporu pro křesťanské demokraty. CDU Angely Merkelové v současné době podle průzkumu institutu Forsa preferuje 39 % lidí. Jde o nejvyšší podporu od srpna 2017. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rakousko skoncovalo s uhlím. Rakousko v pátek 17. dubna oficiálně uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu. Stalo se tak po Belgii druhou zemí EU, která skoncovala s uhlím. (Frédéric Simon | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Krize se zmírnila, u konce ale není. Situace ve Francii se pomalu ale jistě zlepšuje, informoval o tom premiér Edouard Philippe. Krize však rozhodně není u konce a rozvolnění pravidel, které má ve Francii nastat 11. května, neznamená, že se životy místních vrátí do normálu. Podle Philippeho tím France pouze vstoupí do druhé fáze krize. (EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Sociální demokraté jsou na vzestupu. Dva průzkumy veřejného mínění zveřejněné třetí dubnový týden ukazují, že Sociálně demokratická strana (SDP) vedená premiérkou Sannou Marinovou je v očích voličů čím dál oblíbenější. SDP se podle průzkumů těší podpoře 20,4 % voličů, což je o 3,3 % více než před měsícem. Sociální demokraté tak předběhli populistickou Stranu Finů, která ztratila 1,4 % a nyní je s 20,2 % na druhém místě. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Nedostatek zdravotnického vybavení. Vláda musela v neděli přiznat, že znovu odložila nákupy ochranných obleků pro pracovníky ve zdravotnictví a pečovatelství.

Ministři jsou pod palbou kritiky za nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky, kteří tak čelí riziku nákazy koronavirem. Británie se opakovaně odmítla zapojit do společných unijních nákupů ventilátorů a dalšího vybavení, a musí se tak spoléhat na mezinárodní dodavatele, kteří jsou pod tlakem vysoké poptávky. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

COVID-19 v pečovatelských domech. Irské zdravotnické orgány přepočítají míru úmrtnosti v pečovatelských domech, aby tak zjistily dopady koronavirové epidemie v těchto zařízeních. Všichni pracovníci a klienti pečovatelských domů zároveň podstoupí podle tiskové agentury RTE v následujících sedmi až deseti dnech test na koronavirus. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

„Tři i“. Prvním krokem v polském rozvolňování opatření bude zrušení zákazu vstupu do lesa a navýšení možného počtu osob v obchodech. Nezletilí mladší 13 let se ale budou moci pohybovat pouze v doprovodu dospělých. Podle premiéra Mateusze Morawieckieho bude v následujících týdnech ekonomika založena na principu „třech i“: izolace (nošení roušek, karanténa), identifikace (využití aplikací identifikujících potenciálně nakažené osoby) a informační technologie (co největší využívání počítačů a vzdáleného přístupu). (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Příliš závislí na Číně. Závislost Evropské unie na dovozu čínských léků, kterou dostala na světlo světa pandemie koronaviru, se musí podle české místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové snížit. V nedělní televizní debatě se s ní na tom shodli i ministr zahraničí Tomáš Petříček a europoslanec Alexandr Vondra. „Tahle krize ukázala, že máme chorobnou závislost na Číně a Indii, co se týče léčiv. Je to něco, co nás dělá zranitelnými, musíme to zásadně změnit,“ řekla Jourová s tím, že Evropská komise do konce měsíce připraví strategický plán pro posílení unijní soběstačnosti v produkci léčiv. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

EU musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, shodují se Jourová, Petříček a Vondra

Evropská unie musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, kterou odhalila pandemie koronaviru. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli eurokomisařka Věra Jourová, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

BUDAPEŠŤ

Vrchol pandemie se očekává 3. května. „Řekl bych, že do 3. května, kdy podle expertů dosáhneme vrcholu [koronavirové pandemie], budeme mít 5 tisíc ventilátorů, což je více méně bezpečné,“ řekl premiér Viktor Orbán ve facebookovém videu z jeho nedělní návštěvy nemocnice. „[Počet nakažených] vzroste asi na 8 tisíc,“ dodal Orbán. Maďarsko ke včerejšímu dni evidovalo 1 916 nakažených osob. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

Bulharsko se hrne do eurozóny. Bulharský premiér Bojko Borisov informoval předsedkyni Komise Ursulu von der Leyenovou o tom, že Bulharsko chce urychlit svůj vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), tzv. čekárny na euro. Von der Leyenová s Borisovem hovořila telefonicky v neděli při příležitosti pravoslavných Velikonoc. Podle premiérovy kanceláře předsedkyně pochválila Bulhary za to, že dodržují karanténní opatření a neúčastní se ve velkých počtech bohoslužeb. Ke včerejšímu dni Bulharsko eviduje 894 případů nákazy koronavirem, celkový počet úmrtí je 42. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

The Capitals: Bulharsko chce vstoupit do eurozóny. A to rychle

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

ZÁHŘEB

Hranice zůstane ještě zavřená. Národní úřad civilní ochrany prodloužil karanténní opatření na další dva týdny. Došlo ale k některým úpravám.

„Omezující opatření týkající se shromažďování, provozu obchodů a poskytování služeb budou platit do 4. května,“ řekl ministr vnitra Davor Božinović na nedělní tiskové konferenci. Jediným opatřením, které potrvá 30 dní, je zákaz vstupu do Chorvatska ze třetích zemí, protože se o něm rozhodlo na úrovni EU. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.