The Capitals: Na polsko-běloruské hranici umírají lidé

© EPA-EFE/ARTUR RESZKO

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


VARŠAVA

Na polsko-běloruské hranici umírají lidé. Migranti uvízlí na polsko-běloruském pomezí čelí náročným podmínkám. O víkendu čtyři z nich zemřeli na podchlazení a vyčerpání. Informaci potvrdili polští pohraniční strážnici.

Migranti jsou na hranicích již 42 dní, obklopuje je ostnatý drát. Na místo je vyslaly běloruské autority, které je využívají doslova jako zbraň proti EU. Polsko v regionu vyhlásilo stav nouze, což znesnadňuje práci neziskovým organizacím i novinářům. Místní úřady zároveň nahlížejí na situaci jako na bezpečnostní hrozbu, nikoli humanitární krizi, což v oficiálním stanovisku potvrdil mluvčí tajných služeb. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


DUBLIN

Zůstane Irsko daňovým rájem? Irsko má jednu z nejnižších sazeb daně z příjmu právnických osob, a to 12,5 %. Výhodné daňové podmínky lákají nadnárodní společnosti, které si na základě toho vybírají Irsko jako destinaci svých sídel. Podobným praktikám by měla zamezit nová globální korporátní daň v minimální výši 15 %, na jejíž přijetí tlačí OECD.

Irský taoiseach (oficiální titul irského premiéra) se zatím odmítl vyjádřit k tomu, zda se Irsko k této iniciativě připojí, či nikoliv. Pokud by tak učinil, pro irskou ekonomiku by to mohlo znamenat velkou ránu, tlak mezinárodních partnerů na přijetí daně však každým dnem roste. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Euroskeptická europoslankyně opouští Ligu. Francesca Donatová, dlouholetá europoslankyně z pravicové Ligy Mattea Salviniho, opouští svou partaj. Důvodem je postoj Ligy k přísným protikoronavirovým opatřením, zejména pak zavedení povinného covid pasu pro všechny zaměstnance. Europoslankyně však nadále zůstane členkou frakce Identita a demokracie. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


BUDAPEŠŤ

Fotoreportér obětí špionážního systému. Maďarský fotoreportér Dániel Németh se stal terčem izraelského špionážního systému Pegasus. Napíchnuté měl dva mobilní telefony, a to v době, kdy byl na pracovní cestě v Itálii. V následujících týdnech přitom plánoval sledovat luxusní vozidla, která využívá vládní strana Fidesz. Informaci o napíchnutí telefonů potvrdila Univerzita v Torontu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


BRATISLAVA

Po Sputniku dostanou Pfizer. Slovenské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že 20 tisíc lidí očkovaných ruskou vakcínou Sputnik, dostane případnou třetí posilovací dávku od společnosti Pfizer. EURACTIV.sk zjišťoval, zda Slovensko získalo v souvislosti s třetí dávkou nějaké instrukce od distributora Sputniku, na dotaz však ministerstvo zdravotnictví nereagovalo. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.