The Capitals: Na očkovací pasy si budou muset Evropané zřejmě počkat

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Na očkovací pasy si budou muset Evropané zřejmě počkat. Podle unijních diplomatických zdrojů není příliš pravděpodobné, že by Evropané měli tzv. očkovací nebo covidové pasy ještě před začátkem letních prázdnin.

Covidové pasy by měly umožnit cestování osobám, které jsou očkované, mají negativní test nebo protilátky po prodělaném onemocnění. Projekt ale zatím drhne, největší výzvou je propojení jednotlivých národních systémů, které mají záznamy o cestujících uchovávat. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Lídři EU mají před sebou další video summit. Premiéři a prezidenti zemí EU se dnes měli vydat do Bruselu, předseda evropských summitů Charles Michel se však rozhodl, že se setkají pouze virtuálně. Důvod je zřejmý – epidemiologická situace v zemích EU se den ode dne zhoršuje, lídři EU by tak měli jít příkladem a raději zůstat doma.

Témat k jednání je přitom více než dost. Přestože původně se měly hlavy států zabývat klimatickými otázkami, hlavním bodem summitu zůstává očkování a „nespravedlivá“ distribuce vakcín. Rakousko, Česko, Chorvatsko a další státy se budou snažit přesvědčit své kolegy ke změně distribučního klíče, aby byly vakcíny rozdělované podle počtu obyvatel. Dalším tématem bude omezení vývozu vakcín z EU do třetích zemí. Polský premiér již avizoval, že bude tlačit na co nejtvrdší přístup.

Premiéři se pak zaměří také na vztahy s Čínou, Ruskem či Tureckem. Skrze videohovor se k nim připojí i americký prezident Joe Biden. Na programu je také digitální agenda. Lídři tak mají před sebou náročné dva dny jednání. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Více home office, méně carsharingu. Francouzská vláda žádá společnosti, aby se více uchýlily k práci z domova. Zaměstnavatelé by měli na základě nově vydaného protokolu definovat akční plány pro co největší snížení času na pracovišti. Vláda rovněž požaduje omezení sdílení aut, přizpůsobení otevírací doby stravovacích služeb tak, aby se setkávalo co nejméně lidí najednou, a připomněla zaměstnancům, jak postupovat v případě kontaktu s nakaženým nebo při projevu symptomů. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Čtyřtýdenní lockdown. Belgie opět zpřísňuje opatření proti šíření covid-19. Na čtyři týdny se uzavřou školy, obchody s jiným než nezbytným zbožím či kadeřnictví. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Automobilový průmysl píše kancléři. Rakouský automobilový průmysl nesouhlasí s rakouskou vládou, která spolu s dalšími osmi státy vyzvala EU k zákazu prodeje spalovacích motorů. Zástupci automobilového průmyslu v dopise adresovaném kancléři Sebastianu Kurzovi mimo jiné napsali, že „politika zákazu technologií je špatná“. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

HAAG / MADRID

Unie musí být samostatná. Španělsko a Nizozemí ve středu vyzvalo unijní sedmadvacítku, aby udržela své ekonomiky otevřené a zároveň usilovala o větší nezávislost na globálních hráčích, jako je USA nebo Asie. Strategické autonomie by měla EU dosáhnout především v oblasti technologií, produkce vakcín a energetiky. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

EDINBURGH

Hlasování o nezávislosti opět na stole. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová ve středu uvedla, že pokud její strana uspěje v nadcházejících volbách, bude usilovat o další referendum o nezávislosti.

Sturgeonová má za sebou bouřlivé období a hlasování o nedůvěře, které se jí podařilo překonat. Ve volbách do skotského parlamentu 6. května tak opět povede svou Skotskou národní stranu (SNP). (EURACTIV.com a Reuters)

DUBLIN

Severní Irsko by mělo přijmout irská karanténní pravidla. Bylo by „užitečné“, pokud by Severní Irsko přijalo stejná povinná pravidla pro karanténu v hotelu, jaká zavedla Irská republika, myslí si irský premiér Micheal Martin.

Irsko se stane vůbec první evropskou zemí, která od pátku zavede 12denní „hotelovou“ karanténu pro cizince z 33 rizikových států. Cestující si budou muset své místo ve zvláštních hotelech rezervovat a zaplatit ještě před svým příjezdem. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko zaznamenává vysoký zájem zahraničních investorů. Navzdory pandemii a výzvám politiků a ekonomů ohledně nových investic má o Finsko zájem rostoucí počet zahraničních firem, zjistila vládní organizace Business Finland. Podle jejích dat přišlo do severské země v průběhu roku 2020 zhruba 300 nových zahraničních podniků, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN

Předsedkyně vlády: „Nezbývá skoro nic, co můžeme udělat“. Předsedkyně vlády Kaja Kallasová připouští, že koronavirová situace v Estonsku si nyní žádá trpělivost. Všechna nezbytná opatření podle ní už byla přijata, a nezbývá tedy nic jiného, než čekat na jejich dopad a na dodávku dalších vakcín.

Kallasová v rozhovoru pro ERR News varovala, že pokud se šíření viru nezastaví, léto se ponese ve znamení přísného lockdownu. Estonsko je nyní jednou z nejvíce postižených zemí. Ve středu země s přibližně 1,3 miliony obyvatel zaznamenala 1 553 nových případů. (Pekka Vänttinen, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polská aktivistka ve spárech běloruských represí. Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval běloruské orgány, aby přestaly utlačovat Poláky, kteří v zemi žijí. Stalo se tak poté, co předsedkyně Unie Poláků v Bělorusku Angelika Borysová byla v úterý poslána na 15 dnů do vězení. Premiér chce situaci v Bělorusku řešit na nadcházejícím summitu Evropské rady. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Fond obnovy podpoří renovace budov. Slovenský národní plán obnovy počítá s investicí zhruba půl miliardy eur do renovace 40 tisíc rodinných domů. Snahou je nejen renovovat domy a snížit tak jejich energetickou spotřebu, ale také „přiblížit plán obnovy občanům“, prohlásil ministr životního prostředí Ján Budaj. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko mezi nejhoršími státy v EU. Maďarsko dosáhlo v posledních sedmi dnech tragického prvenství. V rámci EU má nejvyšší průměrný denní počet úmrtí na covid-19 na počet obyvatel. Dosud tuto smutnou pozici zastávala Česká republika. Jen ve středu Maďarsko evidovalo 7 587 nových případů covid-19 a 249 zemřelých. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

29 milionů vakcín. Italští kontroloři objevili sklad s 29 miliony dávek vakcín od společnosti AstraZeneca. Stalo se tak v areálu americké společnosti Catalent v Anagni v centrální Itálii, kde probíhá plnění ampulí a jejich následný rozvoz. S informací přišel ve středu jako první deník La Stampa. Podle vyjádření společnosti AstraZeneca je 16 milionů dávek určeno pro evropské země a 13 milionů má být vyvezeno do chudých zemí v rámci iniciativy COVAX. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko doufá v evropský „zdravotní průkaz“. Španělský sektor pohostinství vkládá své naděje do nedávno navrženého „zdravotního průkazu“ a do vakcín proti covid-19. Další katastrofickou sezónu si totiž nemůže dovolit. Vyhlídky na Velikonoce zatím vypadají ponuře, podle zdrojů ze sektoru pohostinství dosáhne odvětví v porovnání s rokem 2019 pouze 20 % z celkového obratu. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

SOFIE

Ruští špioni nezpůsobili vážné škody. Ruská špionážní síť, jejíž aktivity v Sofii odhalily minulý týden bulharské orgány, nezpůsobila vážné narušení bezpečnosti balkánské země ani jejích spojenců v NATO. Oznámil to místopředseda vlády a ministr obrany Krasimir Karakačanov v rozhovoru pro bTV. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko zvažuje nové restrikce. Počet nových případů covid-19 roste, rumunské úřady proto zvažují uvalení nových restriktivních opatření. Rozhodnout by měly již dnes. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Vláda čelí kritice za přístup k médiím. Slovinské opoziční strany LMŠ, SD, Levice a SAB navrhly usnesení, ve kterém kritizují ministra kultura Vaska Simonitiho. Ministr čelí nařčení ze svého špatného přístupu k médiím a za obecný úpadek kultury v zemi. Obzvláště tristní je podle poslanců chování rezortu k umělcům a novinářům na volné noze. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

TIRANA

Evropská komise se vměšuje do voleb. Premiér Edi Rama obvinil Evropskou komisi z vměšování se do albánských voleb a podpory opozičních stran. Informoval o tom server exit.al. Kritika směřuje zejména k bulharské komisařce Mariye Gabrielové, která podle albánského premiéra „strká nos“ do albánských věcí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.