The Capitals: Na nové migrační politice se EU dohodne po francouzských volbách, říká Schinas

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BRUSEL / ATHÉNY

Na nové migrační politice se EU zřejmě dohodne po francouzských volbách, říká Schinas. Po volbách v Německu a ve Francii by mohla být konečně dořešena otázka nové migrační a azylové politiky EU. Předpokládá to místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas, do jehož portfolia spadá i otázka migrace.

„Německé volby se blíží, krátce poté se bude měsíce formovat vláda, na což bude v podstatě navazovat kampaň před francouzskými prezidentskými volbami,“ prohlásil Schinas v exkluzivním rozhovoru pro EURACTIV.gr.

„Myslím, že následující měsíce budou pro dosažení finální dohody velice náročné, věřím však, a jsem optimistický, že hned po francouzských volbách vstoupíme do velmi rychlého procesu konvergence a finální dohody,“ prohlásil.

Evropská komise představila návrh nové migrační politiky, tzv. Nový pakt o migraci a azylu, loni v září. Podle něj by se měly všechny státy zapojit do řešení migrace, povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků však neobsahuje. Členské státy se na podobě nové migrační politiky EU dosud nedohodly.

Na dotaz týkající se migrace z Afghánistánu odpověděl, že Turecko se zatím zdá být ochotné chránit hranice a bránit migračním tlakům na Evropu. Snaží se podle něj i čelit pašerákům osob. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.gr, EURACTIV.com)


PAŘÍŽ

Francie nabádá Evropu k jednotnému postoji vůči Austrálii a USA. Ztráta důvěry a zklamání. Právě takové emoce vyjádřil v rozhovoru pro France 2 francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, když hovořil o vypovězené zakázce na prodej francouzských ponorek do Austrálie. Ta se rozhodla dát přednost Spojeným státům, což zvedlo Francouze ze židle. Nejde přitom o pouhou jednu zakázku, Austrálie se totiž stala členem nového obranného paktu označovaného jako Aukus (Austrálie, Spojené království a Spojené státy).

Le Drian již odvolal velvyslance z Canberry i Washingtonu a nyní vyzývá Evropu k jednotnému postoji v této otázce. Zároveň byl zrušen britsko-francouzský obranný summit, který se měl uskutečnit tento týden. Země se přesto budou moci setkat na vrcholné úrovni, v úterý se totiž koná v New Yorku Valné shromáždění OSN. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


VÍDEŇ

Kurz by měl být přísnější k Maďarsku a Polsku. Opoziční poslanci kritizují rakouského kancléře Sebastiana Kurze za jeho příliš vlídný postoj k Maďarsku a Polsku. Kancléř by podle nich měl více tlačit na dodržování zásad právního státu v těchto dvou státech. Za kritikou stojí liberální strana NEOS a sociální demokraté.

„Myslím, že je špatně, když se pořád bavíme jen o Polsku a Maďarsku,“ reagoval Kurz pro francouzský deník Ouest-France. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


DUBLIN

Irsko je novým šampionem v očkování. Irsku se podařilo naočkovat 90 % lidí starších 16 let, vyšvihlo se tak do čela evropského žebříčku proočkovanosti. Vysokou míru evidují také na Maltě, v Dánsku a Portugalsku. Irská vláda již přislíbila lidem zrušení většiny restriktivních opatření, a to k 22. říjnu. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Tusk navrhuje pojistku proti „polexitu“. Bývalý předseda Evropské rady a expremiér Polska Donald Tusk navrhuje změnu polské ústavy. Na jejím základě by byl k vystoupení Polska z EU zapotřebí souhlas alespoň dvoutřetinové většiny poslanců. Tusk tak reagoval na rozvířenou debatu o polexitu, kterou rozdmýchala prohlášení některých vysoce představených zástupců vládní strany Právo a spravedlnost. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.