The Capitals: Na evropské zelené fondy si sáhnou i české velkopodniky

© Shutterstock/Dynamoland

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

PRAHA

ČR chce transformovat uhelné regiony s pomocí velkých hráčů. ČR chce umožnit velkým společnostem čerpat miliardové dotace z nového evropského Fondu spravedlivé transformace, který má pomoci s dekarbonizací uhelných regionů. „Zásadní změny v regionu lze vždy realizovat jen přes změnu hlavních hráčů na trhu,“ uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj v reakci na informace o rozdělení peněz z fondu mezi velké společnosti.  EU podporu velkých firem nevylučuje, klade ale důraz na rozvoj malých a středních podniků. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

VARŠAVA

Záchranný balíček pro aerolinku LOT. Polská vláda připravila několikamiliardový záchranný balíček, který má podpořit národního leteckého dopravce, společnost LOT. Oznámil to místopředseda vlády a ministr státních aktiv Jacek Sasin. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko obdrží 10 dávek ruské vakcíny. Budapešť by měla do konce týdne obdržet deset vzorků ruské vakcíny proti covid-19. „Týká se to lidských životů. Otázka použití vakcíny se nesmí zpolitizovat,“ citoval web 444.hu maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta, který se k vakcíně vyjádřil na facebooku. „Získat co možná nejvíce vakcín z co možná největšího počtu zdrojů je naší prací a povinností,“ uvedl Szijjártó. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slovensko pomůže Rakousku s testováním. Slovensko pošle do Rakouska zdravotníky a poskytne sousední zemi know-how, aby se mohla vypořádat s rostoucími počty nakažených osob covidem-19. V neděli to oznámil slovenský premiér Igor Matovič na facebooku v reakci na rakouský plán plošného testování po „vzoru Slovenska“. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Se zmírňováním protikoronavirových opatření zatím počkejme. Kancléřka Angela Merkelová se má dnes sejít s předsedy spolkových zemí, aby zhodnotili dosud přijatá protikoronavirová opatření. Ta ve Spolkové republice fungují už dva týdny. Růst počtu nakažených sice v poslední době zpomalil, podle ministra zdravotnictví Jense Spahna však zatím nelze mluvit o „obratu“.

Také někteří představitelé spolkových zemí se zatím zdráhají zmírňovat opatření. Týká se to například bavorského ministerského předsedy Markuse Södera. O víkendu o tom informoval deník Süddeutsche Zeitung (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Ve Vídni zformovali koalici. Sociální demokraté (SPÖ) a liberálové (NEOS) v neděli zformovali po třech týdnech jednání vídeňskou koaliční vládu. Dosud vládla ve Vídni červeno-zelená koalice. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Bezdomovců přibývá. Ve Francii nyní žije na 300 tisíc lidí bez domova, tedy dvojnásobný počet oproti roku 2012. Upozornil na to Christoph Robert z Nadace Abbé Pieera, podle kterého je takový nárůst doslova „elektrickým šokem“.

Podle propočtů nadace žije v současné době zhruba 185 tisíc lidí na bezdomoveckých ubytovnách, 100 tisíc v přijímacích střediscích pro žadatele o azyl a 16 tisíc v chudinských čtvrtích. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

LONDÝN

Johnson musel do izolace. Britský premiér Boris Johnson se uchýlil do sebe-izolace poté, co se sešel s konzervativním poslancem, jenž byl pozitivně testován na covid-19. Právě tento týden je přitom klíčovým pro jednání Velké Británie a EU o budoucích vztazích. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Obchodní dohoda vs. zákon o vnitřním trhu. Pokud britští poslanci přijmou kontroverzní zákon o vnitřním trhu bez zohlednění úprav schválených horní komorou, EU by neměla potenciální obchodní dohodu mezi EU a Spojeným královstvím ratifikovat. Myslí si to irský ministr zahraničí Simon Coveney.

„I kdyby se oběma stranám podařilo dojednat novou obchodní dohodu, tak si myslím, že by jí EU neměla ratifikovat, pokud britská vláda bude nadále trvat na přijetí jejího zákona o vnitřním trhu zahrnujícího kontroverzní části, které Sněmovna lordů minulý týden zamítla,“ prohlásil Coveney v neděli na televizi Sky News. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Zelení se nebrání jádru. Podle předsedkyně finských Zelených Marii Ohisalové by se její strana kategoricky nestavěla proti vybudování malých jaderných reaktorů, které by pomohly v boji s klimatickými změnami. Uvedla to v sobotním rozhovoru pro Finskou vysílací společnost. Její prohlášení znamená výrazný obrat. Zelení se totiž vždy stavěli proti jaderné energii. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Covid-19 byl v Itálii již v létě 2019. Studie milánského Národního onkologického institutu ukázala, že covid-19 se v Itálii vyskytoval již před rozšířením pandemie, která vypukla v únoru tohoto roku. V září 2019 mělo 14 % dobrovolníků experimentální léčby rakoviny v těle protilátky proti covid-19, což znamená, že vir byl v Itálii přítomný již od léta 2019. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Polovina Španělů přišla kvůli pandemii o část příjmů. Podle nedělního průzkumu přišlo od března tohoto roku, kdy vypukla pandemie, o část svého příjmu a kupní sily více než polovina Španělů. (EUROEFE)

ATHÉNY

Zákaz shromažďování vyvolal kritiku. Řecká vláda vydala dekret, kterým zakázala setkání více než čtyř lidí. Chtěla se tak vyhnout plánovaným demonstracím při příležitosti výročí dne boje proti vojenské diktatuře. Opoziční strany rozhodnutí vlády kritizují, levicové strany jej dokonce označily za neústavní. (Theodore Karaoulanis, EurActiv.gr)


BALKÁN

SOFIE

Pokud zavřeme oči nad děním v Makedonii, posluhujeme Moskvě. Pokud budeme nadále zavírat oči před faktem, že makedonská ideologie se nese v duchu Stalina a Tita, pomáháme tím Moskvě. V neděli to uvedla bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zaharievová. Reagovala tak na kritiku, které Bulharsko čelí kvůli tomu, že chce zablokovat přístupové rozhovory EU a Severní Makedonie. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko je v šoku z požáru nemocnice. Rumunsko v době pandemie covid-19 zasáhla další rána. Požáru, který zachvátil v sobotu večer nemocnici s covidovými pacienty ve městě Piatra Neamt na severovýchodě Rumunska, podlehlo deset osob. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Moody’s zlepšila hodnocení Chorvatska. Ratingová společnost Moody’s zvýšila chorvatský kreditový rating z Ba2 na Ba1 a zlepšila jeho výhled z pozitivního na stabilní. Agentura tak podle premiéra Andreje Plenkoviće uznala správnou politiku chorvatské vlády a její reakci na koronavirovou krizi. Moody’s také ocenila chorvatský vstup do „čekárny eurozóny“ ERM II. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Chorvatské hranice jsou „šedou zónou“. Slovinské hranice s Chorvatskem jsou „velice problematickou šedou zónou“. Slovinský ministr vnitra Aleš Hojs to prohlásil v souvislosti s pátečním jednání ministrů o novém migračním paktu.

Svatby jen v urgentních případech. Ministr Hojsa potvrdil, že svatební obřady nebudou v době lockdownu povolené, výjimkou jsou „urgentní a nezbytné případy“. Jako příklad uvedl těhotenství nevěsty. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko přijalo nové restrikce. Obchody, restaurace, noční kluby i kavárny budou muset v 21 hodin večer zavřít. V noci budou fungovat pouze lékárny, benzinové pumpy nebo rozvozy jídla. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Bosňácká SDA ztrácí Sarajevo. Největší bosňácká strana SDA (Strana demokratické akce) přišla po komunálních volbách o vedení v hlavním městě Sarajevu. Srbské straně SNSD (Strana nezávislých srbských demokratů) se zase nepodařilo obhájit vítězství ve městě Banja Luka, které je hlavním městem Republiky srbské, jedné ze dvou entit Bosny a Hercegoviny. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.