The Capitals: Na EU nečekáme. Rakousko schválilo vlastní covid průkaz

© Shutterstock/Melinda Nagy

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

VÍDEŇ

Na EU nečekáme. Rakousko schválilo vlastní covid průkaz. Rakouský parlament včera výraznou většinou schválil tzv. zelený pas. Ten má svým držitelům umožnit vstup do restaurací, hotelů a kulturních domů. Pas má podobu QR kódu, který obsahuje informaci o tom, zda jsou lidé očkovaní proti koronaviru, mají negativní test či zda onemocnění v nedávné době prodělali.

Přestože k vytvoření pasu se přiklonili vládní i opoziční zákonodárci, vláda si vysloužila kritiku od liberální NEOS za to, že nepočkala s certifikátem na Evropskou unii. Společný evropský covidový průkaz by měl začít fungovat od 1. července. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Unie požaduje astronomickou pokutu pro firmu AstraZeneca. Evropská unie ve středu 26. května požádala belgický soud o uvalení astronomické pokuty na společnost AstraZeneca. Britsko-švédská farmaceutická firma podle tvrzení EU porušila smlouvy o dodávkách vakcín proti covid-19. Pokuty by se mohly vyšplhat do výše milionů eur za každý den neplnění smlouvy. (EURACTIV.com, AFP)


ZÁPAD

BERLÍN

Soud: Vláda musí lépe informovat parlament. Německá vláda musí co nejdříve a komplexně informovat Bundestag o svých jednáních v EU. Vyplývá to z rozhodnutí německého soudu, podle kterého vláda v roce 2015 neinformovala parlament o svém postoji k možnému odchodu Řecka z eurozóny.

Někdejší ministr financí Wolfgang Schäuble tehdy na evropské úrovni nastínil možnost dočasného vyloučení Řecka z klubu společné evropské měny. Zelení pak v roce 2015 poslali soudu stížnost, že ministerstvo financí o těchto návrzích neinformovalo parlament, ten tak musel sledovat průběh jednání pouze zvenčí. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie zavádí povinnou izolaci pro cestující z Velké Británie. Rozšíření takzvané „indické“ varianty covid-19 ve Velké Británii vyvolává v EU obavy, francouzská vláda se proto včera (26. května) rozhodla přidat Spojené království na seznam zemí, jejichž cestující musí dodržovat karanténu při vstupu na francouzské území. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

LUCEMBURSKO

IMF pochválil Lucembursko za zvládnutí koronakrize. Lucemburská odpověď na koronavirovou krizi byla „rychlá, cílená a za pomoci vhodných prostředků“. Vyplývá to z poslední zprávy Mezinárodního měnového fondu (IMF). Experti zvláště vyzdvihli masivní rozpočtovou injekci, jež měla zmírnit sociální a ekonomické následky pandemie a pomoci s rychlou adaptací na home office. To vše pomohlo zemi odolat krizi „relativně dobře“. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Rozsáhlá kritika britského premiéra kvůli reakci na koronakrizi. Bývalý hlavní poradce premiéra Borise Johnsona, Dominic Cummings, včera přišel se zdrcujícím svědectvím o tom, jak Johnson koronavirovou pandemii nezvládal. Podle Cummingsových slov Johnson opakovaně ignoroval rady odborníků, kvůli čemuž zemřelo v zemi na covid-19 téměř 130 tisíc lidí. Před britskými poslanci Cummings rovněž prohlásil, že Johnson se nikdy neměl stát premiérem. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Je mávání nacistickou vlajkou trestným činem? Helsinský okresní soud rozhodne, zda mávání vlajkami s nacistickou svastikou podněcuje k diskriminaci etnických, sexuálních a jiných menšin. Ve Finsku není svastika výslovně zakázána, na rozdíl od Německa nebo Švédska. Podle finského státního zástupce Raije Toiviainena je už samotný symbol vlajky hrozivý, rasistický a urážlivý. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Slovenská vláda souhlasí s použitím vakcíny Sputnik V. Slovensko začne očkovat neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V nejpozději 7. června. Vláda se na tomto kroku dohodla na středečním zasedání. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Soutěž v očkování. Očkování v Polsku postupuje nadále pomalu, vláda se proto rozhodla, že prvním 500 městům, která naočkují alespoň 75 % své populace, poskytne odměnu ve výši 100 tisíc zlotých (v přepočtu zhruba 22 tisíc eur). (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko ratifikovalo rozpočet EU a plán obnovy. Maďarský parlament včera schválil legislativu, která ratifikuje nový unijní víceletý rozpočet na léta 2021-27 a plán obnovy. Ve 199členném parlamentu se pro vyslovilo 170 poslanců, nikdo nebyl proti. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


JIH

ŘÍM

Restart letecké společnosti Alitalia. Evropská komise a italská vláda včera dosáhly předběžné dohody ohledně opětovného zahájení provozu italského národního leteckého dopravce Alitalia. Jeho činnost byla pozastavena kvůli přijetí masivní státní pomoci a potřebné transformaci společnosti. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

AFP bude dohlížet na řecký Facebook. Francouzská tisková agentura AFP bude kontrolovat pravidovst výroků na řeckém a kyperském Facebooku. Informaci potvrdil samotný Facebook. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

MADRID

Španělská vláda zvažuje udělení milosti katalánským separatistům. Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu (26. května) potvrdil, že jeho vláda uvažuje o prominutí trestu 12 katalánským separatistickým politikům, kteří byli v roce 2017 odsouzeni za svou roli v nelegálním referendu o nezávislosti. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharský prezident odvolal šéfa kontrarozvědky. Šéf bulharské kontrarozvědky (SANS) Dimitar Georgiev včera skončil ve své funkci. Odvolal jej prezident Rumen Radev na návrh současné vlády. Důvodem jsou kontroverze s ním spojené, které by mohly poškodit prestiž úřadu SANS. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Slovinský premiér Janez Janša zůstává ve své funkci. Při včerejším hlasování o vyslovení nedůvěry se 42 poslanců vyslovilo proti a stejný počet hlasoval pro. K vyslovení nedůvěry bylo zapotřebí sehnat většinu hlasů v 90členém parlamentu. (Sebastijan R. Maček | STA).


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.