The Capitals: Na dluhovou brzdu sahat nebudeme, slibuje německá FDP

Johannes Vogel © EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BERLÍN

Na dluhovou brzdu sahat nebudeme, slibuje německá FDP. Německo čelí rostoucím nákladům spojeným s řešením pandemie covidu-19, země ale nadále zůstane věrná svým rozpočtovým pravidlům a nezruší stávající limit státního dluhu. Pro deník Welt to ve středu uvedl Johannes Vogel, místopředseda liberální koaliční partaje FDP.

V polovině prosince se německá vláda rozhodla spustit druhý podpůrný balíček s rozpočtem zhruba 60 miliard eur. Kritici tehdy upozorňovali před možným ohrožením státní dluhové brzdy zakotvené v německé ústavě. Podle ní vláda musí vytvářet vyrovnaný rozpočet, s výjimkou krizového období, kdy může deficit činit maximálně 0,35 % HDP.

„Na dluhovou brzdu nesaháme – to je něco, co jsme slíbili,“ prohlásil Vogel. (Julia Dahm | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Francouzský parlament schválili kontroverzní očkovací pas. Národní shromáždění ve čtvrtek schválilo tzv. očkovací pas navržený stranou En Marche prezidenta Emmanuela Macrona. Zákon ještě musí schválit Senát.

Jakmile vejde nová legislativa v účinnost, lidé starší 12 let se budou muset prokazovat kompletním očkováním proti covidu-19 na místech, jako jsou restaurace, kavárny, kina a další podobná místa. (Davide Basso | EURACTIV.fr)


TALLINN

Estonsko postaví první větrný park. Estonsko patřilo po dlouhá léta mezi nejšpinavější evropské země, co se výroby elektřiny týče. Nyní ale nastoupilo na cestu zelené transformace, jejíž součástí bude i výstavba větrných parků v Rižském zálivu. První z nich by měly začít produkovat energii kolem roku 2030. Informaci přinesla estonská televize ETV a zpravodajská agentura ERR.

Do konce dekády chce země omezit své emise uhlíku o 70 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


MADRID

La Palma je stále pod dohledem. Přestože erupce vulkánu na ostrově La Palma byla již oficiálně uznána za ukončenou, zůstává pod dohledem španělských úřadů. Sopka totiž může i nadále vypouštět nebezpečné plyny, jako je oxid siřičitý, metan nebo oxid uhelnatý, který nemá žádnou barvu ani zápach. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


SOFIE

Bulharská populace se zmenšuje. Za posledních deset let se bulharská populace zmenšila o 11,5 %, v zemi tak žije o 844 000 lidí méně. Vyplývá to z předběžných dat Národního statistického úřadu. Pokud se údaje potvrdí, bude se jednat o největší úbytek populace za poslední čtyři staletí. Bulharsko má nyní zhruba 6,5 milionu obyvatel. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.