The Capitals: Musíme podpořit evropskou výrobu vakcín, volá skupina premiérů

© Shutterstock/Iryna Mylinska

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Musíme podpořit evropskou výrobu vakcín, volá skupina premiérů. Lídři pěti zemí EU – Belgie, Dánska, Španělska, Polska a Litvy – vyzývají k okamžité podpoře evropských výrobců vakcín proti covid-19. Vyplývá to z dopisu adresovaném předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi, který má k server EURACTIV.com k dispozici. Za vznikem dopisu stojí zejména polský premiér Mateusz Morawiecki. Evropa podle premiérů musí navýšit své výrobní kapacity i vzhledem k novým mutacím koronaviru. (Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Nord Stream 2 nepotřebujeme. Evropská unie plynovod Nord Stream 2 nepotřebuje, svou energetickou bezpečnost je schopna zajistit i bez něj. Zastavení projektu však není v rukou Evropské komise, rozhodnutí by muselo přijít z Berlína. Europoslancům to potvrdila šéfka generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku Ditte Juul Jorgensenová. „Zastavení výstavby by vyžadovalo souhlas na národní úrovni. Není to rozhodnutí, které bychom mohli přijmout na úrovni evropské,“ upřesnila Jorgensenová.

Ukončení výstavby plynovodu Nord Stream 2 požadují europoslanci v reakci na zadržení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a vyhoštění tří evropských diplomatů z Moskvy. Rusko-německý plynovod je již z 90 % hotový. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Pravicový extremismus v Bundeswehru. Spolková komisařka pro obranu Eva Höglová v úterý představila výroční zprávu o stavu německých ozbrojených sil. Mezi uvedenými problémy je i nárůst pravicového extremismu v armádě. V roce 2019 bylo nahlášeno celkem 363 podezření z pravicového extremismu, zatímco loňský rok jich přinesl 477. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Ekologická stopa digitálního sektoru. Digitální technologie jsou ve Francii zodpovědné za 5 až 10 % znečištění životního prostředí, vláda proto včera představila několik opatření, která by měla omezit jejich ekologickou stopu. Nový plán se skládá ze tří fází. Prvním bodem je sběr informací o digitální ekologické stopě, druhým podpora udržitelnějšího digitálního prostředí a třetí fáze se týká využití digitálních technologií v oblasti ekologie a spravedlivé transformace. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Restaurace volají po otevření. Gastronomická sekce Obchodní komory, která je největší rakouskou asociací s blízkými vazbami na vládní konzervativní stranu ÖVP, požádala vládu, aby umožnila restauracím otevřít 15. března. Kabinet má o rozvolňování lockdownu jednat v pondělí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Parlamentní přetahovaná kvůli dodatku o genocidě. Britští zákonodárci se budou muset připravit na další legislativní „bitvu“, protože Sněmovna lordů opět přidala dodatek k návrhu obchodního zákona z pera kabinetu premiéra Borise Johnsona. Dodatek by vládě zabránil uzavírat obchodní dohody se zeměmi, které spáchaly genocidu. O tom, zda třetí země spáchala či páchá genocidu, by rozhodovaly britské soudy. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Ostudné praktiky ocelářského průmyslu. Finský ocelářský gigant Outokumpu spolupracuje s těžební firmou Vale, která se podílí na odlesňování, znečišťování řeky Cateté a zhoršování kvality života domorodého kmene Xikrin v Amazonii. Upozornila na to Finnwatch, nevládní organizace sledující globální dopady podnikání. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Rusko brzdí rozvoj litevských 5G sítí. Ruské ozbrojené síly používají pro své radary v Kaliningradu frekvenci 3,5 GHz a signál prosakuje i do litevského území. Litva se snažila Rusko přesvědčit, aby frekvenci uvolnil, potřebuje ji totiž při budování 5G infrastruktury v hustěji osídlených oblastech. Rusko ale požadavek nevyslechlo, Litva proto jednání se svým sousedem ukončila bez úspěchu. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Spolu proti Nord Stream 2. Polský ministr zahraničí Zbignew Rau se telefonicky spojil se svým americkým protějškem Anthonym Blinkenem. Ministři se shodli, že plynovod Nord Stream 2 je pro Evropu špatným řešením. (Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovensko chce více podpořit menší farmáře. Slovensko zavádí tzv. redistributivní platbu. Část zemědělských dotací z EU tak nově půjde místo velkým zemědělcům malým farmářům. Slovenský ministr zemědělství Ján Mičovský to oznámil v úterý. Velké zemědělské podniky i koaliční partneři už tento krok zkritizovali. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Nové varianty covid-19 pod drobnohledem. Španělské ministerstvo zdravotnictví monitoruje britskou, jihoafrickou a brazilskou mutaci covid-19, nyní se navíc soustředí na čtyři nové varianty včetně dvou ze Spojeného království, jedné z Kalifornie a další z Ria de Janeira. (EUROEFE)

LISABON

Aerolinky požadují rychlotesty na letištích. Asociace portugalských aerolinií (RENA) trvá na zavedení rychlotestů na covid-19 na letištích. Asociace zdůrazňuje, že je na čase vytvořit harmonogram pro uvolňování restriktivních opatření. (Denise Fernandes a Maria João Pereira, Lusa.pt)

ŘÍM

Italské regiony bojují s mutacemi koronaviru. V celé zemi přibývají uzavřené oblasti kvůli zvyšujícímu se počtu případů nákazy covid-19. Od úterý se některé obce v provincii Brescia v Lombardii dokonce nacházejí v zóně „pokročilé oranžové“, což znamená, že se musí uzavřít školy i obchody. Podle italského vědeckého výboru (CTS) je velmi pravděpodobné, že tzv. britská mutace koronaviru bude v polovině března v Itálii dominovat. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY / ANKARA

Řecko-turecký spor se přesouvá do Egejského moře. Čtyři řecké tryskáče údajně narušily průzkumné aktivity turecké lodi Cesme v severní části Egejského moře. Uvedly to v úterý zdroje z tureckého ministerstva obrany. Zdá se, že Turecko – které je s Řeckem ve sporu už delší dobu kvůli průzkumným vrtům ve Středomoří – se nyní snaží posunout napětí do jiných vod, ve kterých tolik neriskuje potenciální sankce ze strany Evropské unie. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko směřuje ke třetí vlně. Bulharsko v úterý zaznamenalo největší počet nakažených od začátku roku. Evidovalo 1 925 nově nakažených, testování odhalilo 14 % pozitivních případů. V zemi tak chvíli po uvolnění opatření na začátku února začíná třetí vlna epidemie. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvatské podniky jsou připraveny na dotace z EU. Více než polovina chorvatských podniků (68 %) má pro příští programové období 2021-2027 připraveny projekty nebo investiční plány celkem v hodnotě přesahující 2,8 miliardy eur. Oznámila to chorvatská asociace zaměstnavatelů (HUP). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko má nového ministra zdravotnictví. Slovinský parlament v úterý jmenoval novým ministrem zdravotnictví Janeze Poklukara, 42letého lékaře a manažera, který byl v čele největší nemocnice v zemi. Poklukar ve funkci nahradí Mateje Tonina, který je zároveň ministrem obrany. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.