The Capitals: Motor EU opět startuje? Macron a Scholz se sejdou v Berlíně

Zleva: Francouzský prezident Emmanuel Macron s německým kancléřem Olafem Scholzem. © European Union, 2023

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


BERLÍN | PAŘÍŽ

Motor EU opět startuje? Macron a Scholz se sejdou v Berlíně. Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron se ve středu sejdou v Berlíně, kde budou podle německé vlády diskutovat o „tématech týkajících se evropských a mezinárodních záležitostí“.

Schůzka se uskuteční před pátečním hlasováním členských států EU o uvalení cel na čínské elektromobily, v němž Německo a Francie dlouhodobě stojí na opačných stranách. V centru pozornosti je taky eskalující konflikt na Blízkém východě a složení nové Evropské komise.

Po schůzce se Scholzem Macron zamíří přednést projev na berlínském ekonomickém fóru Global Dialogue. (Nick Alipour | Euractiv.de)


ŘÍM

Ředitel automotive gigantu Stellantis promluví před italskými poslanci. Dlouho trvající krize ve čtvrté největší automobilce na světě nyní dosáhla kritického bodu, zákonodárci z italských opozičních i vládnoucích stran proto budou 11. října vyslýchat generálního ředitele Stellantis Carlose Tavarese. Tavares má předstoupit před komisi italské Poslanecké sněmovny pro výrobu, obchod a cestovní ruch a měl by přednést obsáhlou zprávu o stavu společnosti. (Alessia Peretti | Euractiv.it)


VARŠAVA

Po povodních vzrostla podpora krajní pravice. Polské krajně pravicové straně Konfederace po povodních, které zasáhly jih země, nejvíce vzrostla podpora v porovnání s parlamentními stranami. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění agentury United Surveys pro deník Wirtualna Polska, který byl zveřejněn v úterý. Konfederace se podle něj sice umístila až na čtvrtém místě, ale oproti předchozímu průzkumu si polepšila o 2,1 procentního bodu a nyní ji podporuje 10,5 % respondentů. (Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)


BRATISLAVA

Hrozící zmrazení eurofondů rozděluje slovenské europoslance na dva tábory. Slovenští europoslanci jsou ostře rozděleni, co se týče možného kroku Evropské komise zmrazit Slovensku prostředky z fondů EU kvůli obavám o dodržování zásad právního státu. Zatímco vládní poslanci to jednoznačně odsuzují, ti opoziční mají rozporuplné názory.

„Soudní dvůr EU v několika sporech konstatoval, že otázka právního státu není ve smlouvách jasně definována,“ připomněla opoziční poslankyně Miriam Lexmannová (KHD/ELS). Podle ní by odebrání finančních prostředků kvůli zrušení slovenské speciální prokuratury přesáhlo kompetence EU.

Na druhou stranu, podle Ľubicy Kravašové, europoslankyně hlavní opoziční strany Progresivní Slovensko (PS/RE), je svázání čerpání evropských fondů s dodržováním principů právního státu klíčové. (Marián Koreň a Natália Silenská, Euractiv.sk)


SOFIE

Bulharská vláda nemá přehled o ruských investicích v zemi. Bulharsko, které dosud nezavedlo sankce na ruská aktiva, nemá jasnou představu o rozsahu a povaze ruských investic v zemi. Uvedla to ministryně spravedlnosti Maria Pavlovová v odpovědi na interpelaci. Podle ratingové společnosti Moody’s je přitom Bulharsko – po prvním Česku – zemí s druhým největším počtem Rusy vlastněných firem v EU. Jde o téměř 12 000 společností, uvedla Pavlovová. (Krassen Nikolov | Euractiv.bg)


Další porci zpráv naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.

Kalendář