The Capitals: Merkelová míří za Bidenem. O čem budou jednat?

© EPA/ANDREAS GEBERT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Merkelová míří za Bidenem. Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek míří do Bílého domu, kde navštíví amerického prezidenta Joea Bidena. Pro Merkelovou to bude poslední cesta do Washingtonu v roli kancléřky a jejím úkolem bude restartovat pošramocené vztahy mezi Spojenými státy a Německem.

Tématem číslo jedna bude plynovodu Nord Stream 2, jehož dokončení je jednou z priorit německé vlády, zatímco pro Bidena je trnem v oku. Očekává se, že Merkelová se pokusí s Bidenem dohodnout na obrysech společné vize v oblasti energetiky, čímž by mohla zmírnit stávající napětí.

Druhým palčivým bodem k diskusi bude Čína a její vztahy se západními zeměmi. Merkelová na evropské úrovni prosazovala investiční dohodu mezi EU a Čínou, Biden zase tvrdě hájí zájmy Spojených států, které jsou s těmi čínskými mnohdy v rozporu.

Čtvrteční setkání v sobě nese i významnou symboliku. Biden v Bílém domě zatím přivítal pouze dvě další hlavy států, a to Japonska a Jižní Koreji. Německá kancléřka se tak do Washingtonu podívá mnohem dříve než třeba britský bremiér. (Alexandra Brzozowski, Oliver Noyan and Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com a EURACTIV.de)


ZÁPAD

BERLÍN

Německá armáda zřizuje vesmírnou obranu. Vojenské operace ve vesmíru nabývají na důležitosti i přes extrémně hrubý mezinárodní právní rámec a Německo je nyní oficiálním účastníkem vojenských operací ve vesmíru se specializovaným „Střediskem vzdušných a vesmírných operací“.

„Je to důležitý krok k posílení schopnosti jednat v oblasti vesmíru,“ řekla Annegret Kramp-Karrenbauerová, německá ministryně obrany. Iniciativa si klade za cíl spojit existující odborné znalosti a kapacity od kybernetického přes vzdušný prostor po bezpečnostní operace ve vesmíru. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Macronova strategie očkování vyvolává ve Francii silné reakce. Oznámení francouzského prezidenta o přísném dodržování kontrol covidového pasu v pondělí 12. července vedlo ke zvýšení počtu nových zájemců o očkování. Vyvolalo také silnou kritiku a někteří stav nazývají „očkovacím apartheidem“.

Ke vstupu do restaurace, kina nebo při daleké cestě vlakem jsou nutné povinné očkování od zdravotnického personálu a zdravotní průkaz. Emmanuel Macron oznámil novou strategii v pondělí večer. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko nemá radost z revize směrnice o zpoplatnění silnic. Výbor Evropského parlamentu pro dopravu dal v úterý zelenou revizi pravidel pro zpoplatnění silnic – tzv. eurovinět. Takový výsledek je však pro Rakousko zklamáním.

Revidovaná směrnice mění systém poplatků z platby za dobu užívání na platbu za ujetou vzdálenost. To by ale mohlo zhoršit dopravní situaci v rakouském Tyrolsku, které je tranzitním bodem mezi Německem a Itálií. Ministryně pro klima Leonore Gewesslerová označila vývoj za „hořké zklamání, a to obzvlášť pro dopravní situaci v Tyrolsku“. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Morawiecki se v Bruselu sešel se šéfkou Komise. Úterý se v Bruselu neslo mimo jiné v duchu schůzky polského premiéra Mateusze Morawieckiho s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, se kterou hovořil převážně o Zelené dohodě pro Evropu. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Starší lidé očkovaní čínskou vakcínou nemají dostatek protilátek. Čtvrtina lidí starších 60 let, kteří jsou očkovaní čínskou vakcínou Sinopharm nemají dostatek protilátek proti onemocnění covid-19. Vyplývá to ze zatím nereprezentativních výsledků testů, které v úterý zveřejnila Budapešť. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Bývalý premiér Fico navštíví Zastoupení Evropské komise, chce se setkat s Jourovou. Trojnásobný slovenský premiér Robert Fico, který na úřad rezignoval po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018, navštívil zastoupení Evropské komise v Bratislavě. Fico v rozhovoru pro tisk potvrdil, že vyhláška Úřadu veřejného zdravotnictví SR o režimu na hranicích, který očkovaným umožní vyhnout se karanténě po návratu na Slovensko, a porušování zásad právního státu jsou tématy, o nichž chce s Komisí diskutovat.

Po několika protikorupčních procesech na Slovensku, které se údajně mohou týkat jeho i dřívějších nominantů jeho strany ve vysokých pozicích vládních úřadů, Fico prohlásil, že „čeká na definitivní datum“ setkání s místopředsedkyní Komise Věrou Jourovou, a požaduje významný posun v dodržování zásad právního státu při řešení daných případů. Právě o nich by chtěl s Jourovou diskutovat. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

„Feministická vláda“ se pouští do práce. Španělsko má nový vládní kabinet, který sám premiér Pedro Sánchez označil jako „feministický“. Prioritou nové vlády bude práce na hospodářském oživení země.

„Změny ve výkonné moci mají jediný cíl: podpořit hospodářskou, sociální a územní obnovu,“ uvedl španělský sociálnědemokratický předseda vlády Sánchez. (EUROEFE)

ŘÍM

Ministři financí EU posvětili další plány obnovy, včetně italského. Italský plán obnovy dostal spolu s dalším 11 národními plány „razítko“ sedmadvaceti unijních ministrů financí. Ministři plány posvětili na úterní schůzce Rady pro ekonomické finanční věci (ECOFIN), ještě předtím získaly plány členských států zelenou také od Evropské komise. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

LISABON

Chcete zrušit jmenování portugalského evropského žalobce? Obraťte se na vyšší instanci. Tribunál v Lucemburku odmítl žádost státní zástupkyně Any Carly Almeidové o anulaci jmenování Josého Guerry na post prokurátora v novém Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Soudce v úterý došel k závěru, že se Almeidová s touto záležitostí bude muset obrátit na vyšší instanci.

Guerru na evropský post nominovala vláda poté, co byl vybrán radou veřejných žalobců, i přes to, že Evropský výbor expertů měl za nejlepší kandidátku právě státní zástupkyni Anu Carlu Amleidovou. (Pedro Caetano, Lusa.pt)

ATÉNY

Řecko zpřísňuje pravidla pro neočkované. Řecká vláda zavádí povinné očkování pro zaměstnance zdravotnických zařízení i pečovatelských domů. Do vnitřních prostorů restaurací a barů pak budou moci vstupovat pouze očkovaní lidé. V případě porušení nových pravidel hrozí vysoké pokuty. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Bývalý premiér dostal předvolání k výslechu. Bývalý bulharský premiér Bojko Borissov oznámil, že dostal od prozatímního ministra vnitra Bojka Raškova předvolání k výslechu, a to kvůli podezření z vyhrožování bulharskému podnikateli. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Jak pomoci gastronomii z krize? Majitelé kaváren a restauraci v úterý vyzvali vládu, aby snížila daň z přidané hodnoty u nápojů na 13 % anebo zvýšila daňové odpočty, což by pomohlo sektoru k zotavení, následnému rozvoji a zvýšení platů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.