The Capitals: Měla by EU zakázat vývoz vakcín do Británie? Lídři EU se neshodují

© Shutterstock/Dimitris Barletis

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Měla by EU zakázat vývoz vakcín do Británie? Lídři EU se neshodují. Společnost AstraZeneca dodala do zemí EU v prvním kvartále pouze 30 % ze slíbených 90 milionů dávek vakcín. Evropská komise se domnívá, že důvodem je zablokování vývozu vakcín vyrobených v Británii, předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová proto pohrozila odvetou. Na její stranu se postavila i německá kancléřka Angela Merkelová či představitelé Francie a Itálie.

Na evropské politické scéně se však objevují i opačné názory. Proti omezení vývozu je například irský premiér Micheál Martin, podle kterého je „naprosto zásadní“, aby dodavatelské řetězce nadále fungovaly. Zákaz vývozu by podle něj představoval „velmi zpátečnický krok“. O omezení vývozu vakcín budou tento týden jednat lídři zemí EU. (Sarantis Michalopoulos, Paula Kenny | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Blinken přijíždí do Bruselu. Šéf americké diplomacie Anthony Blinken dnes přijíždí do Bruselu, kde se setká s ministry zahraničí zemí NATO. Tématem setkání je mimo jiné mise NATO v Afghánistánu. Předchozí americká administrativa totiž rozhodla o stažení svých vojsk do 1. května 2021 a ministři chtějí vědět, zda na datu trvá i nový americký prezident Joe Biden.

Blinken se v Bruselu setká také s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem a s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo volí lockdown. Německo nechce podcenit třetí vlnu pandemie covid-19, prodlužuje proto karanténní opatření až do 18. dubna. Po včerejším jednání s ministerskými předsedy o tom informovala kancléřka Angela Merkelová. (EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Ministr zdravotnictví požadoval přísnější opatření, marně. Rakouská vláda se rozhodla odložit plánované otevření restaurací a barů, ke kterému mělo dojít již 23. března. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober se snažil protlačit další zpřísnění stávajících opatření, kolegové z vládního kabinetu však byli proti. (Philipp Grüll, EURACTIV.de)

BRUSEL

Experti volají po lockdownu. Belgičtí zdravotní experti volají po zpřísnění stávajících restriktivních opatření. Na stole je i návrh úplného lockdownu země. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Ministryně práce leží v nemocnici. Francouzská ministryně práce Elisabeth Borneová byla hospitalizována s koronavirem. O pozitivním testu napsala na Twitter 14. března. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Hledání prokurátorů. Lucemburské velkovévodství, které je sídlem nového Úřadu evropského veřejného žalobce, v pátek oznámilo, že hledá dva prokurátory specializující se na finanční zločiny. Aby mohla nová instituce zaměřená na podvody s evropskými penězi začít fungovat, potřebuje celkem 140 prokurátorů. Zatím bylo obsazeno pouze 33 míst. (Anne Damani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Export potravin klesl o 75 %. Britský vývoz potravin a nápojů do zemí Evropské unie v lednu klesl o 75 %, oznámila v pondělí britská Federace potravin a nápojů. Leden byl první měsíc, kdy Spojené království nebylo součástí jednotného trhu EU. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

TALLINN

Prezidentská kampaň začíná. Za půl roku čekají Estonsko prezidentské volby. Prezident Estonské akademie Tarmo Soomere v neděli jako první oznámil svou kandidaturu, čímž odstartoval předvolební kampaň. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polskou politiku možná čekají změny. Strana Polsko 2050, kterou nedávno založil polský novinář Szymon Hołownia, získává stále více voličů. V současné době už může téměř soupeřit s vládnoucí stranou Právo a Spravedlnost (PiS), ukázal nedávný průzkum agentury Kantar pro média OKO-press a Wyborcza. 25 % respondentů by volilo PiS, Polsko 2050 by bylo těsně druhé s 23 %, zatímco Občanskou koalici by si vybralo 16 % Poláků. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko schválilo další čínskou vakcínu. Maďarské úřady udělily licenci další čínské vakcíně. Po Sinopharmu se schválení dočkala vakcína od společnosti CanSino Biologics. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Zákaz cestování. Slovenská vláda zakázala lidem cestovat do zahraničí za turistikou. Zákaz je platný od 20. března do 28. dubna. Vláda dříve čelila kritice za to, že umožňuje lidem cestovat do zahraničí, ale nikoli mezi slovenskými kraji. Rozhodla se proto přitvrdit. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Vláda zvažuje otevření škol po Velikonocích. Po nedělních protestech za otevření škol se ministryně pro rovné příležitosti Elena Bonettiová nechala v pondělním televizním rozhovoru slyšet, že „po Velikonocích, s nárůstem počtu očkovaných, musíme znovu zvážit možnost otevření školek a minimálně také základních škol.“ Všechny školy a mateřské školky jsou nyní zavřené. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Průzkumy favorizují madridské lidovce. Středopravicová Lidová strana (Partido Popular, PP) prezidentky madridského regionu Isabely Díaz Ayusové podle průzkumů vyhraje regionální volby, které v Madridu proběhnou 4. května. Lidovci by měli získat jasnou většinu, a pokud se dohodnou se stranou VOX na koalici, jejich moc bude ještě větší. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATÉNY

Soukromí lékaři jdou do boje s covid-19. Řecký ministr zdravotnictví Vasilis Kikilias požádal 206 soukromých lékařů o pomoc s bojem proti covid-19. Lékaři by se měli ze soukromých ordinací přesunout do veřejných nemocnic. Výzva se týká zejména pneumologů, patologů, ale i praktických lékařů. (Alexandros Fotiadis, EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko vyhostilo ruské diplomaty. Bulharské ministerstvo zahraničí vyhostilo další dva ruské diplomaty. Ti nyní mají 72 hodin na to, aby zemi opustili. Bulharsko se odhodlalo k vyhoštění diplomatů poté, co ministerstvo obrany prolomilo ruskou špionážní síť. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Potrestejme neposlušné. Rumunský premiér Florin Citsu volá po přísnějších trestech za porušení koronavirových opatření. „Nechci, aby Rumuni dodržující opatření trpěli více než rok kvůli tomu, že jiní opatření nedodržují,“ prohlásil rumunský premiér. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Slovinsko se chce poučit z krize. Slovinsko chce posílit evropský zdravotnický systém tak, aby byl schopný čelit budoucím krizím. Podle premiéra Janeze Janši se téma stane jednou z priorit slovinského předsednictví v Radě EU, které se odehraje v druhé polovině roku 2021. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.