The Capitals: Matka je žena a otec je muž, říká maďarská ústava

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Matkou je žena, otcem muž, říká maďarská ústava. Maďarský parlament v úterý schválil kontroverzní ústavní dodatky, které mimo jiné stanovují, že „matka je žena“ a „otec je muž“ nebo že „Maďarsko chrání právo dětí na sebeurčení podle jejich pohlaví při narození a poskytuje jim výchovu v souladu s hodnotami maďarské ústavní identity a křesťanské kultury“. Jedná se o další krok vlády oklešťující práva LGBTIQ komunity. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Rostoucí podpora lockdownu. Dle posledního průzkumu by většina slovenských občanů dala přednost tvrdému lockdownu před dalším rozsáhlým testováním populace. Stejný postup podporuje i Unie slovenských měst. Vláda by měla na současnou situaci reagovat dnes (16. prosince). (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Náměstek má přijít o místo kvůli kritice vlády. Polský ministr pro státní majetek Jacek Sasin chce odvolat svého náměstka Janusze Kowalského. Národní zpravodajské agentuře PAP to sdělil zdroj z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Důvodem pro plánované odvolání náměstka mají být podle PAP jeho komentáře namířené proti vládě, která na summitu minulý týden stáhla své veto a kývla na unijní rozpočet a fond obnovy. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)


ZÁPAD

BERLÍN

Privatizace veřejného vysílání. Křesťanskodemokratická CDU by se před volbami v roce 2021 mohla zaměřit na veřejnoprávní vysílací sítě v zemi, a to na základě návrhu stranického výboru požadujícího jejich privatizaci.

Článek časopisu Der Spiegel, který o této možnosti poprvé informoval, uvádí, že dle CDU by měly být veřejnoprávní vysílací společnosti v dlouhodobém horizontu postupně privatizovány všechny. Návrh dále nastiňuje plán veřejného financování určitého obsahu, nikoli však celých sítí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Nová opatření proti terorismu. V reakci na vídeňský teroristický útok z 2. listopadu představila vláda komplexní balíček legislativy. S týdenním zpožděním bude prezentován dnes (16. listopadu). I když konečný obsah ještě není znám, noviny Der Standard uvádějí, že bude zaveden povinný registr pro imámy působící v Rakousku, údajně se má také usnadnit uzavření mešit. Do všech navrhovaných procesů má být ovšem zapojena muslimská komunita. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Lockdown končí, kultura však zůstává zavřená. Lidé, kteří pracují v zábavním průmyslu a kultuře, v úterý protestovali proti vládním koronavirovým opatřením a vyzvali kabinet, aby „ukončil lockdown kultury“. Vláda totiž rozhodla, že od úterý opatření rozvolní. To však neplatí pro kulturní vyžití. Divadla, kina nebo například muzea musí zůstat zavřená až do 7. ledna.  (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)


JIH

ŘÍM

Podle premiéra je vláda v otázce obnovy jednotná.  Italský premiér Giuseppe Conte uvedl, že celá vláda tahá v souvislosti s hospodářskou obnovou země za stejný provaz. Italia Viva, koaliční strana vedená bývalým premiérem Matteem Renzim, nicméně požádala o odložení schůzky k projednání koordinace plánu obnovy. Vládní koalice se zdála být v posledních dnech blízko rozkolu a právě Italia Viva se pevně postavila proti přístupu Conteho k obnově země. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Řecko vítá protiturecké sankce USA. Athény podpořily americké sankce proti dvěma tureckým ministerstvům a třem politikům uvalené v souvislosti s nákupem ruského protiletadlového systému S-400. O sankcích byl řecký ministr zahraničních věcí Nikos Dendias informován americkým velvyslancem Geoffreym Pyattem v úterý ráno (15. prosince). (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

MADRID

Seznam „bezpečných“ poskytovatelů 5G. Španělská vláda navrhne seznam „bezpečných“ dodavatelů technologie pro budoucí mobilní síť 5G. Vláda bude vyhodnocovat míru rizikovosti, tudíž se vyhne explicitním zákazům, ať už pro čínského giganta Huawei či jiného operátora. (EUROEFE)


SEVER

HELSINKY

Ministr zahraničí nepřišel o důvěru. Pekkovi Haavistovi (Zelení), ministrovi zahraničních věcí, se podařilo udržet důvěru parlamentu. V úterý ráno (15. prosince) pro něj poslanci hlasovali v poměru 101: 68 a podpořili tak další trvání jeho mandátu. Ministr byl v nelibosti poté, co před rokem propustil vysoce postaveného úředníka, který odmítl repatriovat finské ženy a děti z uprchlického tábora al-Hol v Sýrii.

Vyslovit ministrovi důvěru bylo obzvlášť těžké pro Finský střed. K podpoře jeho setrvání ve funkci se strana rozhodla jen za podmínky společného udržení vlády. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Kontroverzní zákon o vnitřním trhu míří do cíle. Bitva vlády a parlamentu o podobě zákona, který upravuje obchod v rámci Spojeného království, je, zdá se, u konce. Vláda Borise Johnsona ustoupila zákonodárcům a dala orgánům ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku do rukou více flexibility. Podařilo se vyřešit i kontroverzní část zákona, která by Británii umožnila ignorovat některé ustanovení brexitové dohody. Příslušná část byla z návrhu minulý týden vyňata. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Šedá ekonomika sice mizí, ale pomalu. Šedá ekonomika je v Bulharsku na ústupu už pět let, nedostatek reforem v oblasti zdravotnictví, hospodářské soutěže a soudnictví však pozitivní trend zpomaluje. Vyplývá to z dat bulharské asociace BICA. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Bývalý premiér před soudem kvůli zneužití moci. Bývalý rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu čelí soudu. Během svého působení v čele senátu Tariceanu údajně neinicioval proceduru odvolání svého spřáteleného kolegy, který byl usvědčen z korupce a nemohl tak nadále vykonávat svůj mandát. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Zásah národní banky. Chorvatská národní banka v úterý zasáhla do měnového trhu a od bank vykoupila 130 milionů eur, aby zachovala kurz. Finanční systém díky této intervenci zaplavily prostředky v objemu 980 milionů kun.

Strategie proti rakovině. Chorvatský parlament jednomyslně přijal Národní strategii proti rakovině do roku 2030, jejímž cílem je zlepšit prevenci a léčbu tohoto onemocnění. V Chorvatsku rakovinou trpí zhruba 170 tisíc lidí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Konec vládní koalice? Představitelé slovinské Demokratické strany důchodců budou ve čtvrtek diskutovat o jejich dalším setrvání ve vládní koalici. Předseda strany Karl Erjavec v úterý potvrdil, že v současné době jedná se čtyřmi opozičnímu stranami (LMŠ, SD, Levice, SAB) o vytvoření nové koalice.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Rusko oceňuje „vyváženou politiku“ Srbska. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na návštěvě v Bělehradu prohlásil, že Moskva podporuje srbskou vyváženou a neutrální politiku, která je výhodná pro všechny zainteresované státy. Po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem pochválil zemi za to, že se nechystá proti Rusku uvalit sankce. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.