The Capitals: Maraton je u konce. Lídři EU vítají dohodu ohledně nového rozpočtu EU

© EPA-EFE/JOHN THYS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BERLÍN

Optimistická Merkelová. Včerejší optimistická očekávání Angely Merkelové ohledně dosažení dohody na rozpočtovém summitu Evropské rady se naplnila. Přesto, že dotační složka fondu obnovy ve výši 390 miliard eur je mnohem menší, než v co kancléřka a francouzský prezident Emmanuel Macron doufali, Merkelová na dohodě kvituje především to, že pomůže nejhůře zasaženým státům. (EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Historická dohoda. Francouzský prezident Emmanuel Macron dohodu ohledně fondu obnovy vítá. Výsledek summitu označil za historický moment pro celou Evropu. (EURACTIV.fr)

HAAG

Máme záchrannou brzdu. Dohoda na fondu obnovy nepřekročila červené linie, které si Nizozemsko vytyčilo. Týká se to zejména podmíněnosti čerpání a dodržování vlády práva. Nizozemský premiér Mark Rutte je spokojený zejména s tím, že členské státy budou mít možnost „zatáhnout záchrannou brzdu“ v případě, že některá vláda neplní podmínky spojené s čerpáním peněz. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Španělsko je spokojené. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze je Evropa svědkem bezprecedentního momentu. Španělsko získá zhruba 140 miliard eur, což odpovídá 11 % HDP země. (EUROEFE.es)

LISABON

Portugalský pohled na summit. Portugalský premiér António Costa v pondělí (20. července) naznačil, že Portugalsko získá 15,3 miliardy euro z evropského fondu obnovy. Costa tento výsledek označil za „dobrý“, i když je podle něj méně ambiciózní než původní návrh. Vytvoření fondu je podle premiéra ale již samo o sobě „historickým krokem“. (André Campos e Ana Matos Neves, Lusa.pt)

ŘÍM

Conte chce centralizovanou kontrolu fondu obnovy. Italský premiér Giuseppe Conte uvedl, že současná krize vyžaduje skutečně „evropskou odpověď“. Conte zmínil, že Itálie nedopustí, aby „jediná členská země držela kontrolu nad tím, jak bude fond obnovy využit.“ Podle premiéra by kontrola naopak měla být v gesci evropských institucí. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Řecko bude s penězi zacházet zodpovědně. Z dohody má radost i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. „Vracíme se do Athén s balíčkem, který přesahuje 70 miliard, což je pro naši zemi bezprecedentní velikost. Budeme s ním zacházet zodpovědně a opatrně,“ uvedl premiér pro Athens News Agency. (AMNA.gr)


VISEGRÁD

PRAHA

Babiš je spokojený. „Výsledek summitu EU je pro Česko dobrý, mám z toho radost,“ uvedl po jednání premiér Andrej Babiš. ČR bojovala zejména za co největší objem kohezní obálky. Premiér Babiš pro EURACTIV.cz potvrdil, že ČR nevadí ani snížení prostředků na Fond spravedlivé transformace oproti předešlému návrhu Evropské  komise. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

BRATISLAVA

Výborné zprávy pro Slovensko. Právě těmito slovy označil slovenský premiér Igor Matovič dnes ráno dosaženou dohodu ohledně fondu obnovy. Matovičovi nevadí, že došlo ke škrtům v centrálně řízených programech, jako je Horizon Europe. Při vyjednávání se stejně jako jeho český protějšek zaměřil na kohezní fondy. (Marián Koreň, Euractiv.sk)

BUDAPEŠŤ

Propojení čerpání dotací s vládou práva je nepřijatelné. „‚Mírné‘ propojení čerpání unijních dotací s dodržováním právního státu, o čemž ještě musíme zjistit, co to vlastně znamená, je pro nás rozhodně nepřijatelné,“ řekla ministryně pro rodinu a místopředsedkyně pro zahraniční vztahy Fideszu Katalin Nováková pro atv.hu v pondělí, kdy lídři ještě stále vyjednávali podobu víceletého rozpočtu a fondu obnovy. „A vzhledem k tomu, že maďarský parlament rozhodl, že procedura podle článku 7 musí být uzavřena předtím, než odsouhlasíme (Maďarsko) sedmiletý finanční rámec EU a fond obnovy, manévrovací prostor maďarské vlády je limitovaný, musí se držet parlamentní rezoluce,“ řekla Nováková a zdůraznila, že maďarský parlament bude muset finální dohodu lídru schválit.

Mezitím, co unijní lídři jednali o rozpočtu, předseda maďarského parlamentu László Kövér poslal dopis svému nizozemskému protějšku, ve kterém vyjádřil „otevřenost maďarského parlamentu“ k dialogu mezi legislativními tělesy obou zemí. Nizozemští poslanci loni zrušili návštěvu Maďarska kvůli nedostatku spolupráce ze strany maďarské vlády. (EURACTIV.com)

VARŠAVA

Polský premiér je spokojený. Polský premiér Mateusz Morawiecki je s výsledkem rozpočtového summitu spokojen. Polsko si přijde na 125 miliard eur na dotacích a 34 miliard eur v půjčkách. „Evropa potřebuje finanční injekci. Společná práce Visegrádské skupiny vedla k našemu úspěchu,“ uvedl premiér.

Spokojený je i přesto, že výsledný kompromis počítá s podmínkou dodržování vlády práva pro čerpání unijních peněz. „Mechanismus bude muset stvrdit Evropská rada. Evropská rada – to je tam jasně napsáno – je jednomyslnost. Bez souhlasu Maďarska, bez souhlasu Polska, bez souhlasu V4, k ničemu nedojde,“ řekl na tiskové konferenci.

Podle textu výsledné dohody bude mechanismus teprve představen a potenciální sankce pak budou státy schvalovat kvalifikovanou většinou, jak potvrdil na tiskové konferenci šéf summitů Charles Michel. „Evropská rada by se měla k záležitosti rychle vrátit,“ dodává dohoda lídrů, jednomyslné hlasování ale text nezmiňuje. (EURACTIV.pl)


BALKÁN

LUBLAŇ

Neliberální Slovinsko? Maďarsko trvalo do poslední chvíle na tom, aby rozdělení prostředků z evropského fondu obnovy nezáviselo na respektování vlády práva v členských zemích. V tom ho dle očekávání podpořilo Polsko, ale zároveň také nečekaně slovinský premiér Janez Janša. Podle zkušeného diplomata Romana Kirna se jedná o zásadní změnu ve směřování slovinské zahraniční politiky. Deník Delo v návaznosti vydal článek nazvaný „Slovinsko na cestě k neliberální státům“.  (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.