The Capitals: Maďarsku v nákupu čínské vakcíny nikdo nebrání, říká Komise

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BUDAPEŠŤ

Maďarsku v nákupu čínské vakcíny nikdo nebrání. Evropská pravidla nezamezují maďarské vládě koupit si čínskou vakcínu od firmy Sinopharm. Zastoupení Evropské komise v Maďarsku to uvedlo v tiskové zprávě. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


NOVINIKY Z BRUSELU

Komise míří do Lisabonu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a dalších osm komisařů dnes míří do Lisabonu, kde oficiálně začíná portugalské předsednictví Rady EU. Podle von der Leyenové je cesta do Lisabonu nezbytná, restriktivním opatřením proti šíření covid-19 navzdory.

Pandemie již negativně dopadla na loňskou práci chorvatského a německého předsednictví. Většina jednání se musela odehrát ve virtuálním prostoru. Osobní schůzky, které jsou však pro diplomatickou práci důležité, se musely omezit na minimum. Dokud se pandemii nepodaří zvládnout, virtuální konference budou převládat i v rámci čerstvě odstartovaného portugalského předsednictví. (Ana Matos Neves / Ivone Gravato / Tiago Almeida, Lusa.pt)

Očkovací certifikáty jsou důležité. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek přivítala iniciativu řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise, který navrhuje vytvoření evropských očkovacích pasů usnadňujících cestování po EU. Podle von der Leyenové jsou očkovací certifikáty důležité a měly být vzájemně uznávané napříč hranicemi. (Tiago Almeida, Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN

CDU vybírá nového lídra. Dnes (15. ledna) zahájila CDU svou virtuální stranickou konferenci, kde rozhodne o novém předsedovi strany. O pozici lídra a v budoucnu také možná o post německého kancléře soupeří tři muži, a to ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, bývalý šéf parlamentní skupiny Friedrich Merz a poslanec Norbert Röttgen. Na podzim v průzkumech vedl Merz, předpovědi za poslední týdny jsou ovšem značně vyrovnané. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Posílení kontroly na hranicích. Premiér Jean Castex ve čtvrtek večer (14. ledna) představil nová protikoronavirová opatření. Kromě prodloužení zákazu vycházení po 18. hodině budou v zemi „po dobu nejméně patnácti dnů zpřísněné podmínky vstupu na území státu a posíleny hraniční kontroly,“ uvedl předseda vlády. Od pondělí budou také muset všichni cestující ze zemí mimo EU předložit před odletem negativní test na koronavirus. (Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Do dubna až 600 tisíc naočkovaných. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) do dubna plánuje očkovat 600 000 obyvatel. Doposud bylo do Rakouska dodáno 180 000 dávek vakcíny Pfizer a 10 000 dávek vakcíny společnosti Moderna. Od obou výrobců má pak do konce čtvrtletí země obdržet 1,2 milionů dávek. Anschober rovněž uvedl, že u dosud neschválené vakcíny od AstraZeneca je rovněž schválena velkoobjemová objednávka. Ve druhém čtvrtletí dojde k „masivnímu nárůstu“ zásob“, dodal ministr. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Nové krajně pravicové hnutí získává obrysy. Na finské politické mapě se objevuje nová politická strana. Bývalí členové populistické a nacionalistické Strany Finů vytvořili a zaregistrovali další sdružení a v současnosti shromažďují podpisy. Již samotný název vzbuzuje kontroverze, jelikož „Sinimusta“ (modročerná), jak název zní, úmyslně odkazuje na krajně pravicové hnutí ze 30. let.  (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLIN

Prezidentka varuje před Ruskem. Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová se nechala slyšet, že se v příštích desetiletích pravděpodobně zvýší nepředvídatelné chování Ruska v pobaltském regionu a v mezinárodní politice. V úterním rozhovoru pro finskou televizní stanici MTV3 prezidentka uvedla, že se Kreml pomocí ruských státem kontrolovaných médií snaží mezi Estonskem a Finskem vytvořit rozpory. (Pekka Vänttinen)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko začíná s registrací zájemců o vakcínu. Polsko startuje registrační systém pro všechny dospělé lidi, kteří se chtějí naočkovat proti covid-19. „Národní očkovací strategie je největší logistickou operací za poslední dekády. Jsme na to dobře připraveni a vyzýváme každého, aby se nechal očkovat,“ prohlásil premiér Mateusz Morawiecki s tím, že on sám se hodlá do systému hned zaregistrovat. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Žlutá karta pro migrační pakt? Výbor slovenského parlamentu pro evropské záležitosti přijal negativní stanovisko k návrhu migračního a azylového paktu EU. Pokud by se podobně vyjádřila třetina národních parlamentů v EU, návrh dostane „žlutou kartu“ a Evropská komise se jím bude muset znovu zabývat.

Podle předsedy výboru Tomáše Valáška (Za ľudí) se jedná o docela „dobrý návrh“, který má ale několik problematických částí. Nepřekvapivě se týkají sdílené odpovědnosti. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Premiér bude žádat o důvěru. Premiér Giuseppe Conte přislíbil prezidentovi země Sergiovi Mattarellovi, že v souvislosti se současnou vládní krizí osloví parlament. Rozhodnutí přichází poté, co rezignovali ministryně Teresa Bellanova a Elena Bonetti a státní tajemník Ivan Scalfarotto z koaliční strany Italia Viva. Po očekáváné horlivé debatě bude následovat hlasování o důvěře vládě. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělé připravují ambiciózní reformy. Španělská vláda pracuje na detailech národního plánu reforem, na základě kterého bude moci začít čerpat peníze z nového unijního fondu obnovy. Plán počítá s reformou důchodů i změnami v zákoníku práce. (EUROEFE)

ATHÉNY

Parlament ratifikoval nákup stíhaček. Řecký parlament ratifikoval smlouvu, na základě které Řekové odkoupí od Francouzů 18 stíhacích letounů Rafale. Smlouva získala podporu napříč řeckým politickým spektrem, včetně socialistů. Proti hlasovali pouze komunisté a hnutí DiEM25. (Theodore Karaoulanis, Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Volby budou v dubnu. Bulharské parlamentní volby se uskuteční 4. dubna. Informoval o tom prezident Rumen Radev. Podle prezidenta jsou nadcházející volby klíčové, neboť Bulhaři ztratili důvěru v instituce a právě volby mohou být cestou, jak ji obnovit. Bulharské úřady se nyní musejí zaměřit na to, aby se volby uskutečnily s co nejnižším rizikem šíření covid-19. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko chce otevřít školy. Rumunská vláda chce 8. února otevřít většinu místních škol. Informaci potvrdil prezident Klaus Iohannis s tím, že otevření škol se bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace v jednotlivých oblastech. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Francouzi rozumí chorvatskému přání. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian navštívil Záhřeb. Jedním z témat byl vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Šéf francouzské diplomacie potvrdil, že Paříž chápe přání Chorvatů vstoupit do schengenského prostoru co nejdříve. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinci sází na jádro. Jaderná energie je pro zajištění slovinské energetické soběstačnosti nezbytná. Myslí si to Danijel Levičar, šéf konsorcia GEN Energija, které jménem vlády provozuje polovinu jaderné elektrárny Krško. Podle Levičara je na čase zvážit výstavbu druhého bloku elektrárny. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.